https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a57e01c3-fb87-4bee-bfb1-9314e9db2bfd
Samaa linjaa ja ennen kaikkea tasoa näkyy noudattavan kaikki venäläinen tekeminen, kovalla uholla mennään ja takaisin tullaan aina nolona häntä koipien välissä.
Mutta selityksissä toki piisaa, Eu, Nato USA, CIA, pelastusarmeija tai Seta.....
Niistä löytyy aina syyllinen loputtomiin epäonnistumisiin.
Samaa linjaa ja ennen kaikkea tasoa näkyy noudattavan kaikki venäläinen tekeminen, kovalla uholla mennään ja takaisin tullaan aina nolona häntä koipien välissä.
Mutta selityksissä toki piisaa, Eu, Nato USA, CIA, pelastusarmeija tai Seta.....
Niistä löytyy aina syyllinen loputtomiin epäonnistumisiin.
Vastaukset 73
Vanhimmat
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a57e01c3-fb87-4bee-bfb1-9314e9db2bfd
Venäläisen osaamisen koko kuva.
Heh heh.....
Jos suoraan sanon niin ihan kuin olisi eilen tullut venäläiseltä liukuhihnalta.
Pieni puunaus ja kiertoradalle.
Mutta kenen syy oli kun venäläiset avaruuden valloittajat lensivät kuustakin ohi?
Vai vielä tähtien sotaan, eiköhän ne käydä tavalliseen tapaan maapallon pinnalla.
Mahtaako se ryssä siinnäkään pärjätä?
Kyllä ne ryssi jo .....
"Yhdysvaltain avaruushallintovirasto Nasan johtaja Bill Nelson tuomitsee Venäjän asekokeen avaruudessa. Nelson sanoi olevansa tyrmistynyt ja kuvasi lausunnossaan kammottavaksi, että Venäjä saattaisi vaaraan ISS-avaruusasemalla olevat yhdysvaltalaiset, venäläiset ja muiden maiden kansalaiset.
Yhdysvaltojen mukaan Venäjä testasi satelliittitorjunta-asetta (ASAT). Satelliittitorjuntaan käytetään muun muassa ohjuksia tai niin kutsuttuja tappajasatelliitteja. Yhdysvaltojen ulkoministeriön mukaan asekokeen seurauksena maata kiertävälle radalle päätyi yli 1 500 suurempaa, seurattavissa olevaa avaruusromun kappaletta ja satojatuhansia pienempiä kappaleita.
Yhdysvaltojen mukaan kansainvälisen ISS-avaruusaseman henkilökunta varautui jo jättämään avaruusaseman romun vuoksi. Nasan verkkosivuilla julkaistussa Nelsonin lausunnossa sanotaan, että testin seurauksena asemalla tehtiin hätätoimia turvallisuussyistä. Romun lentorata ei kuitenkaan lopulta osunut avaruusaseman reitille."
https://yle.fi/uutiset/3-12189316
-44.Div.-
Muistan hyvin nuo ajat. TUL:n urheiluseurassa ei saanut puhua asiasta.
Mä vaan juoksin ja hymyilin.
"Kylmää sotaa nolla-asteessa"
"Toveri neuvostoliittolainen oli kekseliäs veikkonen. Yhdysvaltain kylmän sodan aikaista Tähtien sota -ohjelmaa pidetään yhtenä syynä Neuvostoliiton taloudelliseen luhistumiseen, sillä sen myötä neuvostovaltio intoutui kuluttamaan liikaa varoja avaruussotahankkeisiin. Mutta punatähtiset aseet pyrkivät avaruuteen jo ennen Ronald Reaganin suunnitelmia. Neuvostoliitto oli monella tapaa edelläkävijä avaruustekniikassa, ja kylmän sodan aikaiset suunnitelmat avaruuden aseistamisesta olivat hyvinkin kehittyneitä. Neuvostoliiton avaruusohjelmassa myös rakennettiin ja testattiin useiden avaruusasejärjestelmien prototyyppejä, joitakin jopa kiertoradalla. Loppumetreillä asekilpailun siirtyminen kiertoradalle tyssäsi yhteen ainoaan tietokoneohjelman komentoon."
https://siivet.fi/sotilasilmailu/kylmaa-sotaa-nolla-asteessa/
NL oli edelläkävijä ainoastaan harhaisissa höpinöissään, eihän siellä mistään tullut valmista.
No saihan se sentään itsensä hajotettua ja koko maailman nauramaan.
NL sitä ja NL tätä no siellä oli sentään yritystä, mitä mitä se venäjä on saavuttanut?
Ei niin yhtään mitään.
Kun NL hajosi niin venäjän kaikkinainen kehitys taantui ainakin sadalla vuodella.
Taisivat ne sinkkiämpärit ja keskitysleirit jäädä venäjän ainoiksi saavutuksiksi?
NL oli iso ja vahva sekä liikkeissään kömpelö. Paitsi jos piti pidättää toisinajattelijoita jne.
Venäjän nykyiset hävittäjät ovat paranneltuja painoksia niistä. Ukrainahan ne teki ennen.
Nyt kun Venäjä yrittää tehdä ihan omin päin konetta niin eipä se onnistukaan. SU-57 on surkea tapaus ja tuleva sakkimatti on halpiskone joka on tehty näyttämään F-35 koneelta.
Putte varmaan kertoo että se on 5 kone.
Mutta hei!
Seurataan mitä naapuri tekee, monesti sieltä saa kunnon naurut.
Ja välillä ei kun se alkaa valloittamaan entisiä neukkualueita.
Se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa
Tai sitten, se parhaiten nauraa joka tyhmemmilleen nauraa........
Ja venäjälle nauraa kaikki.
Venäjäkö valmis tähtien sotaan, kunhan nyt saisi edes sen ensimmäisen toimivan matkapuhelimen valmistettua.
Se on jo aika lähellä, yhtä lähellä kuin NS2 kaasuputken valmistuminen, tai sputnik rokotteen toimiminen.
Heh heh......
Venäjä on erikoistunut rakentamaan rangaistuslaitoksia.
Heillä on musta vyö kiduttamisessa.
No eihän keskitysleirien keksijältä voi muuta odottaakaan....
Tanssivatko venäläiset tähtien kanssa?
Ainakin juovat sellaisia myrkkyviinoja että vain taivas tietää kenen kanssa tanssivat, tai mitä nyt sitten luulevatkaan tekevänsä.
Satelliitin tuhoaminen on turhaa leuhottamista ja avaruusterrorismia.
Usa pystyy yhdellä laukaisulla lähettämään kymmeniä uusia satelliitteja.
Ei niitä kukaan kykene kaikkia alasampumaan tähän mennessä testatuilla systeemeillä.
Tai sitten seuraava uhattu satelliitti ampuukin takaisin ja pieni diktaattori sotkee housunsa.
Ilmeisesti kaikki on mennyt suunnitelmien mukaan juuri niin kuten pitikin.
https://futurism.com/putin-russia-mars-2019
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putin-aikoo-kaynnistaa-oman-mars-operaation-lahetamme-ensin-miehitttamattoman-ja-sitten-miehitetyn-raketin/6818394#gs.i1laqi
No joko on Putin vetänyt kaasuputken sinne Marsiin, vai viivästyykö sekin projekti?
Varmasti viivästyy, ohi ne senkin vetävät.
Ensin pitää julistaa alue kuuluvaksi Venäjän Federaatioon.
https://spacewatch.global/wp-content/uploads/2018/03/неге76868ено.jpg
USA kieltäytyy aseettomasta avaruudesta ja miksi
Kunhan kiusaa hölmöläisiä......
Ja samaa kiusantekoa on se että rakentavat mahtavia lentotukialuksia, sekin on kova paikka osaamattomille.
Sama pätee tietty kaikkeen muuhunkin, kaikki siellä on sutta ja sekundaa.
Mutta sinkkiämpäreistä lähes puolet toimii.
Venäjä maalaa tällä hetkellä Admin Kuzzea mutta se on vaikeaa veden alla valittelee urakoitsija.
Telakka olisi kiva juttu, nyt on koko ranta punainen.
Vihreäksihän se pitäisi maalata, sopisi paremmin siihen loppusijoituspaikkaansa eli merenpohjaan.
Kyllä sillä vielä silakoita pelottelee......
Nato tyyppinen "UPPOAVA KUIVATELAKKA"? ;)
Ja vain ryssältä onnistui sen upottaminen.
Heh heh......
Kylmän sodan perintönä noin 30 neuvostoliittolaista ydinsatelliittia reaktoreineen jäi kiertämään kiertoradalle... toivotaan että palaavat takaisin omistajalleen.
Neuvostoliitto on Satlinin kunniaksi haudattu Georgiaan. Sinne vaan kaik romu...
Venäjä on valmis tähtiensotaan, vai onko sillä minkäänlaista kiinnostusta resurssien hukkaan heittämiseen? Eipä taida kiinnostaa.
Antaa nyt USA:n sekoilla avaruusromun keskellä ja sotia niin perkeleesti tähtien sotaansa.
Venäjä ei ole "yllytys hurja". :D :D :D
Mikä on kun ei taidot riitä, eikä pelkillä puheilla pärjääkään?
Venäjällä on niin alkeellinen avaruusohjelma ettei se tule koskaan pääsemään edes kuuhun, mars on silkkaa haihattelua.
Neuvostoliiton Marsiin laukaisemista kaikkiaan kuudestatoista luotaimesta suurin osa lensi ohi, jotkut murskautuivat sen pintaan, ja yksikään niistä ei onnistunut.
Neuvostoliiton romahdettua Venäjälle jäänyt avaruusohjelma on ottanutkin takapakkia. Venäjä lähetti 2000 -luvun alussa kerran kohti Marsia luotaimen, mutta se tuhoutui jo heti laukaisun jälkeen ollessaan vasta Maan ilmakehässä.
Ja noilla meriiteillä haaveillaan avaruuden valloituksesta.
Heh heh....
Ehkä sekin tapahtuu huonolaatuisilla piirroselokuvilla?
Kovasti ovat lasten ja vähäpäisten mieleen.
Venäjän satelliitin pudotus onnistui täydellisesti
No vahinkoja sattuu. ainakin venäjälle.
Kyllähän se Venäjä sotia tykkää, mutta ainoastaan silloin kun vastustaja on rankasti alivoimainen ja täysin aseeton.
Muuten tyytyy uhoamaan......
Venäjä soti viimeksi aseettomia ja alivoimaisia Afganistanin talibaaneja vastaan ja vetäytyi kuten NATOkin pakeni tänä vuonna talibaaneja
Niin se pieni ero olikin siinä että Nato vetäytyi ennalta sovitun aikataulun mukaan, kun taas venäläiset lähtivät täydessä paniikissa, eikä osa niistä pakenijoista ole vieläkään lakannut juoksemasta.
Niinhän se nazze luulee mutta paniikki näkyi olevan Kabulin kentällä kun NATO pakeni
NATO pakenee hallitusti on se nähty
Kerro toki yksikin kahakka mistä Nato on pennut hallitusti, kun kerran olet moista nähnyt?
Tuskin tulee mitään ''tähtien sotaa''.....
Mutta sota kuin sota niin varmaa on että venäjä sen häviää.
Venäjä on voittanut useimmat sotansa Napoleonista lähtien
Nimeä toki yksikin missä on reppanat pärjänny ilman toisten apua???
Suomen esimerkiksi
No kuitenkin jäi Suomi valloittamatta, vaikka USA antoi rajusti apuja.
Silti ei........
Mutta sodan voitti kumminkin
Oli tarpeeksi suuri ylivoima, muuten olisi varmasti hävinnyt eikä nytkään pärjännyt ilman USA:n apua.
Ei voittanut.
Asettu tavoite, siis suomen asevoimien täydellinen murskaaminen ja suomen valloittaminen, sekä alistaminen ryssänvallan alle .. EI TOTEUTUNUT!
Ja sitä voittoa on venäjällä hävetty jo vuosikymmenet, niin nolo juttu se venäjälle oli.
Nykyään on hävinnyt kaikki. Pari jenkkiä pieksi venäläisten palkka-armeijan.
Ja Neuvostoliitto ei ole Venäjä.
Jenkkien ilmavoimat pommitti Syyrian ja Wagnerin muodostamaa komppaniaa kun jenkki komppania hädissään kutsui ne apuun.
Niin tai näin, joka tapauksessa parikymmentä jenkkiä pisti kylmäksi kolme sataa venäläistä terroristia.
"Venäjä on valmis tähtiensotaan, vai onko?"
Tuskinpa Venäjä innostuu USA:n kouhotuksista.
Niin .... eihän se ryssälä mennyt retkuun v. 1983 NATOn Able Archer-harjoituksen seurauksena, eihän?. ...
Mitä nyt lähtivät kilpasille silloisen ainoan SUURVALLAN kanssa ja asevarustelivat maansa konkurssiin. Siis RYSSIVÄT!. :-)
Rauni-Leena Luukanen -Kilde on tähtien välinen edustaja ja valmiina vastaanottamaan Putinin, hänen apurinsa ja kannattajat sekä ohjaamaan heidät loppusijoituspaikkaansa.
USA:n tähdet sotikoot omat sotansa. Suomea ei kiiinnosta. :)
Eiksne juuri Hollywootissa. Ampuneetkin jonkun tähden.