Tätä taas kysytään Rasmuksen ja maahanmuuttajien sivustoilla.
Mikä kumma siinä on, että luullaan tulevan suomalaisiksi, kun rajan yli astutaan.
Milloin menee kaaliin, että suomalaiset ovat oma etninen kansansa ja suomalaiseksi synnytään suomalaisista vanhemmista. Meillä on omat heimomme, tapamme ja geenimme. Myös löytyy omat muinaisuskonnot ja historia.
Maahanmuuttajista ei koskaan tule suomalaisia, mutta heistä voi tulla Suomen kansalaisia. Ihan niinkuin minustakaan ei ole tullut saksalaista, irlantilaista jne, vaikka mm näissä maissa olen asunut.
Mikä kumma siinä on, että luullaan tulevan suomalaisiksi, kun rajan yli astutaan.
Milloin menee kaaliin, että suomalaiset ovat oma etninen kansansa ja suomalaiseksi synnytään suomalaisista vanhemmista. Meillä on omat heimomme, tapamme ja geenimme. Myös löytyy omat muinaisuskonnot ja historia.
Maahanmuuttajista ei koskaan tule suomalaisia, mutta heistä voi tulla Suomen kansalaisia. Ihan niinkuin minustakaan ei ole tullut saksalaista, irlantilaista jne, vaikka mm näissä maissa olen asunut.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikä porsas muutu hevoseksi vaikka se vietäisiin sikalasta talliin.
Samaa mieltä aloittajan kanssa, suomalaisuus tulee identiteetistä ja perinteistä ei siitä että tulee maahan.
Ei suomalainenkaan muutu kiinalaiseksi muuttaessaan Kiinaan ja oltuaan siellä vaikka loppuelämänsä. Siihen tarvitaan paljon enemmän! ... Suomalaiseksi synnytään, kuten kiinalaiseksikin.
Perimällä on suuri merkitys, mutta toki suomalaiseen kotiin adoptoitu sylivauva otetaan aidosti suomalaisten keskuuteen, vaikkei hän koskaan voisi ollakaan syntyperäinen suomalainen. Vanhempana on tietysti eniten kiinni ihmisestä itsestään, miten hön sopeutuu suomalaisten joukkoon. Sitä on itse haluttava! Toki voi elää suomalaisten joukossa ulkomaalaisenakin, jos on kunnon ihminen.
Valtaus mielin astuvat suomen rajan yli, miksei pistetä yhtään hantiin
POHJOINEN 17 / NORTHER 17 – Tuli lähtee | Fire at will
Miksi meidän pitäisi elättää ulkomaalaisia? … Ei miksikään!!!!!
Olisi mielisairasta päästää maahamme länsimaalaisia kohtaan kaikkein vihamielisimpiä musulmaaneja, vaikka heistä jokainen maksaisi miljoona euroa pääsymaksua!!
Hulluuden huipentumaksi me maksamme sen heille!!!!!!! 😱🇫🇮
"Jos kissa syntyy tallissa, niin tuleeko siitä hevonen?"
Rasmuksen periaatteella minä olen suomalainen, ruotsalainen, saksalainen, englantilainen, italialainen, japanilainen, amerikkalainen, hongkongilainen ja kanadalainen, koska olen muuttanut noihin maihin ja työskennellyt, oleskellut tai opiskellut niissä jopa useita vuosia. Kuitenkin, jos väittäisin olevani jotain muuta kuin suomalainen, niin valehtelisin! ❤️🇫🇮
Aivan, mutta mikä ihme siinä on, että kaikki elätettäväksi tulleet saavat vaalia omia lähtömaittensa kulttuureja ja se on hienoa ja hyväksyttävää? Sen sijaan suomalaisuuden pitäisi olla kenen tahansa omittavissa?
Meillä on oikeus omaan etnisyyteemmeemme ja sitä eivät muut saa omia.
Kuka kelpaa vastaavasti irakilaiseksi, somalialaiseksi, afgaaniksi...
Jos olet tullessasi vaaleaihoinen, odota 20 sukupolvea, ja menet suomalaisesta. Sillä edellytyksellä, että olet ominut kulttuuriset käytösmallit.
Minustakin tulee intiaani kun muutan reservaattiin ja saamelainen kun muutan Lappiin. Eiku.
Suomalaisuuden määritelmä on on eri aikoina tulkittu erilailla.
Nykyhallituksen kanta lienee, että jos onnistuu ylittämään Suomen rajan ja sanoo taikasanan asylum niin muuttuu suomalaiseksi.
Niinpä, ja se herjaa jo suomalaisuutta.
Taikinapäät tulevat suomalaisuuden täysin hävitämään tuoksi 600-vuosisata huuhaiksi ja kiemuroiksi kuniassaan huutaviksi silimänpyöritäjiksi
Ja mielenkiintoista on se, että tämä hallitus rahoittaa erilaisia monikulttuurisuus järjestöjä, somalijärjestöjä jne, mutta ei esim suomalaisuuden liittoa.
Noista avustuksista voi karsia, meidän velvollisuutemme ei ole verorahoilla maksaa mm. Somali kulttuurin vaalimista.
Myös Ylen sivuilla on maahanmuuttajanaisen kirjoitus tästä aiheesta, samalla otsakkeella.
Jos lähtee pakoon jotakin kultturia, niin ei tuo sitä kulttuuria missään muodossa tänne vaan on tyytyväinen ja mukautuuu meidän tapoihin. Jos ei mukaudu, niin Tanskan malliin pakkopalautus.