Miks pyöräiljöitä ei näy vaikka on rakennettu kalliit pyörätiet. Todellakin tyhmää touhuu pitää kallista talvihoitoa yllä kun käyttäjie on muutami. Eiks.talvifillarointi ole enään mukavaa vai eiks akut pidä talviajasta.
Missä pyöräilijät
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pitäskö sun ajella vaan sillä c mersulla mäkkärin ja sossun väliä ..älä turhaan murehdi veronmaksajien Raharei'istä...
Yritin pyöräillä mutta pe.rse jäätyy. Kakskertaa pyörä heitti mut kumolleen vaikk en otannu ku yhden tuopin. fillarikadut on liukkaita. missä hiekoitukalusto. Pers.täss on kovilla ja pakkanen kun lisäks puree naamatauluu. Hoitakaa pyörätiet kuntoon.
Kaikilta on pyörät varastettu. Niillä on Mustamäen torilla kokoontumisajo keväällä.
kela on ostanut mamuille uudet autot niin eihän ne ala pyöräilee,saatanan vihreä puolue
Oisivatko peräti työssä? Työtönhän se ainoastaan kerkeää pyöräilemään pitkin päivää kaupungilla.
Sanna ja vihreet suunittelee pyörätie maksuja pyöränomistajille. Akkukäyttöiselle pyörälle tulee vielä lisäksi ympäristövero koska akkumineraalit on kaivoksista louhittava rasittaa siten valmistusvaiheessa luontoa ja ympäristöä.
Kadunhoitokulut ovat korkeita joten maksut on paikallaan. Olen valmis maksamaan siitä että saan fillarilla mennä kelalle töihin.
Vero on pakollinen pyörille . 1/3 tiestä on jo pyörä/kävelytietä.
Eli pyörä/kävelyvero kun ei noi ilman synny.
Ei stadissa voi pyöräillä ennen kun saadaan tarpeeksi uusia alamäkiä.
On kohtuutonta vaatia että perinteisellä mankelilla pitäis ajaa ylämäkeen ilman sähköapua.
Ollaan Tepan ja Jaskan kanssa tehty aloite alamäkien lisäämisestä useaan otteeseen mutta päättäjillä ei näköjään järki luista.
Hah hah, mites se alamäki saadaan aikaiseksi, jos ei ole ylämäkeäkään?
Ei näy kamelikuskejakaan pyöräteillä pyöräilemässä. Ei edes kesäisin. Kela tuo taksi vie.
>> Ollaan Tepan ja Jaskan kanssa tehty aloite alamäkien lisäämisestä <<
Eiköhän se alamäki ole ylämäki toiseen suuntaan. Niin ainakin muualla. Eikö Helsingissä...?
>> On kohtuutonta vaatia että pitäis ajaa ylämäkeen <<
"Vaatiiko" joku ylipäänsä ajamaan pyörällä?
Ehkä ne päättäjät nauraa niin kippurassa, ettei aloite ole siksi edennyt.