Emmanuel Swedenborg oli siis sellainen Ruotsalainen filosofi joka väitti saaneensa näkyjä joissa kuvailtiin kuolemanjälkeistä elämää ja muita juttuja. Yksi hänen väittämistään oli että kuoleman jälkeisessä elämässä olisi kolme taivaan tasoa.
Eräs toinen henkilö joka myöskin väitti saaneensa näkyjä oli Joseph Smith. Tämä herra Smith kopioi joitain ajatuksia Swedenborgin kirjoituksista ja sisälsi ne Mormonismiin.
Nythän kuka tahansa voi väittää saaneensa ilmoituksen Jumalalta. Ja väittää mitä haluaa. Vähän niinkuin se Jim Jones silloin 1960 ja 1970-luvulla.
Kuulijoiden pitäisi itse yrittää katsoa ovatko nämä väittämät sopusoinnussa Raamatun kanssa. Näin tekemällä he olisivat enemmänkin ensimmäisen vuosisadan Beroiassa asuneiden juutalaisten kaltaisia, joista Apostolien teot 17:11 sanoo
"Juutalaiset olivat täällä avarakatseisempia kuin Tessalonikassa. He ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa."
Ne "kirjoitukset" joihin tuossa viitataan olivat vanhan testamentin kirjoituksia esimerkiksi niistä profetioista jotka viittasivat Jeesukseen.
Kuitenkin monet varmaankin ajattelevat että "hah, minähän voin aina väittää vain vilpittömästi uskoneeni siihen mitä minulle kerrottiin".
Seurauksena että kuulijat eivät ota itse vastuuta siitä mihinkä uskovat.
Ymmärtävätköhän itsekään kuinka hölmöä on uskoa jonkun väittämää että Jumala ilmaantui ja puhui hänelle?
Nykyaika sellaista väittävä varmaankin lähetettäisiin psykiatriseen tarkastukseen.
Ja sitten kun tuodaan esiin historiallisia faktoja esimerkiksi tuosta Joseph Smithistä, häneen uskovat kieltäytyvät kuuntelemasta näitä. Vaikka myöhempinä aikoina MAP-kirkko on itsekin jossain määrin artikkeleissaan myöntänyt esimerkiksi Josephin moniavioisuuden, kirkon jäsenet eivät näistä artikkeleista näytä paljoakaan välittävän.
Ehkä heidän mielestään Josephin moninaimisessa ei ollut mitään väärää. Normaalia miehen käytöstä? Ehkä se oli normaalia moraalittoman miehen käytöstä mutta ei normaalia jumalallisen miehen käytöstä.
Mitä he oikein pelkäävät? Että jos lukevat liikaa faktoja niin joutuvat moraaliseen vastuuseen siitä mihinkä sitten uskovat?
Swedenborgin kuvitelmat ja Mormonien uskomukset
5
95
Vastaukset
- Anonyymi
Swedenborgin ja Mormonien uskomusten yhtäläisyyksistä voi lukea tästä artikkelista:
http://www.mormonismi.net/artikkelit/swedenborg1.shtml - Anonyymi
Mormonithan tekevät siis moraalittomasti eläneestä Joseph Smithistä jopa Jumalaa suuremman (vaikutusvaltaisemman) henkilön itselleen.
Kun Raamattu sanoo jotain jostain asiasta mutta Joseph Smithin kirjoitukset sanovat jotain muuta, he kuuntelevat mieluummin Smithin kirjoituksia. - Anonyymi
Tuo Jim Jones oli vuonna 1961 alkanut kertomaan seurakunnalleen saaneensa näkyjä joiden mukaan Indianapolis tulisi tuhoutumaan ydinasehyökkäyksessä.
- Anonyymi
kuitenkin väittävat että syytökset eivät ole totta. ehkä niiden pitäisi miettiä mitä Ilmestyskirjan 21:8 sanoo valehtelijoiden kohtalosta
- Anonyymi
Oman uskonnon valitseminen on aina jonkin verran uskon asia.
Otetaan vaikka tilanne jossa haluat tarkistaa onko sen kirkon opetukset sopusoinnussa Raamatun kanssa. Pitäisi itse jo tuntea Raamattu aika hyvin jotta voisit tietää mitä siellä sanotaan.
Tietäisikö yleensä monet vaikkapa sellaisista Raamatunkohdista kuin Psalmit 146:3 ja 4 tai Saarnaaja 9:5 ja 10. Ne puhuvat aika selkeästi "kuoleman jälkeisestä elämästä" taikka enemmänkin sen puuttesta.
Näistä jakeista voisi vaikka kysyä aina jonkun uskonnon edustajilta. Mitenkä he selittäisivät mitä niissä sanotaan?
Jotkut uskonnot saattavat kuitenkin väittää että Raamattu on virheellinen mutta että heidän kirjansa taas ei ollenkaan ole sitä. Heillä ei kuitenkaan ole mitään todisteita Raamatun virheellisyydestä, ainakaan noiden jakeiden kohdalla.
Samoin monilla muilla uskonnoilla on omat "kirkko isänsä" ja "pyhät miehet" joiden vanhoille kirjoituksille annetaan enemmän vaikutusvaltaa kuin sille mitä Raamatussa lukee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021