Vuoden 2020 kokonaisverotulojen kärjessä on herrat (etunimeltään) Mikko, Ilkka, Heikki, Joni, Mikael, Kristo, Tuomo, John, Matti, Juha, Otto, Markus, Niklas, Visa, Tommi, Timo, Janne, Karl, Ilkka-Kristian, Timo, Ari, Matti, Mikko, Eero, Kimmo, Pekka, Antti, Lassi, Olli, Anssi, Harri, Juha, Ilkka, Nils-Olof, Jyrki, Aki, Seppo, Jaakko, Antti, Leif, Heikki, Topi, Erkki, Ilkka, Olli, Henrik, Ilpo, Ari, Peter, Vesa ja Mikael.
Hyvätuloisin nainen, Päivi, on sijalla 52.
Kansallisena kateuden päivänä (eikä sen jälkeenkään), ei osunut yhtään feminististä kirjoistusta tästä epäkohdasta. Eikö tämä ole aivan tolkuttoman väärin että vain miehet rikastuvat.
Miesten vika? Nainen uhri? Vai pitäisikö naisten tehdä aikuisten-oikeesti jotain ihan itse menestyksensä eteen? Vai onko tilanne sittenkin ihan ok näin?
Nimimerkilliset kommentit huomioidaan.
https://www.iltalehti.fi/verokone
verotulot ja feminismi
9
373
Vastaukset 9
- Anonyymi
Sarkasmin sijasta voisit vastata ensin itse omaan kysymykseesi. Mikä selittää tämän eroavaisuuden sukupuolten välillä tässä asiassa?
Kommentoi tunnuksellasi, niin jatketaan keskustelua. En halua arvuutella, kenen anonyymin kanssa kulloinkin keskustelen.
Kiitos,
jouMan- Anonyymi
🇴🇱🇪🇹🇵🇦🇸 🇻🇮🇮🇸🇦🇸
- Anonyymi
Suurin osa yrittäjistä on miehiä. Ei pelkillä työtuloilla pääse listojen kärkeen, ellet tee hyväpalkkaisessa työssä 48 h vuorokaudessa 365 päivää viikossa töitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurin osa yrittäjistä on miehiä. Ei pelkillä työtuloilla pääse listojen kärkeen, ellet tee hyväpalkkaisessa työssä 48 h vuorokaudessa 365 päivää viikossa töitä
Kuka tahansa saa ja voi ryhtyä, se ei sukupuoleen katso
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka tahansa saa ja voi ryhtyä, se ei sukupuoleen katso
Niin saa ja voi. Tässä yksi, Muumikahvila:
"Yhtiö teki 868 000 euron liikevaihdolla tappiota tarkistamattoman tilinpäätöksen mukaan yli 414 000 euroa."
- Anonyymi
Miltä sijalta löytyy ensimmäinen feministi? Feministit ovat usein korkeasti koulutettuja, joten kykyjä pitäisi löytyä.
- Anonyymi
Miten mahtaa olla eniten veroja maksavien lista? Missä on ensimmäinen nainen?
- Anonyymi
Päivi vasta viideskymmeneskahdes , valtava epäsuhta .
Suurimpien veronmaksajien listalle täytyy asettaa naiskiintiö , tuo epäsuhta korjaantuu sillä .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361790- 73600
- 49600
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522