Luomisen mekanismi on selvitetty tieteellisesti

Jumala takoi tyhjästä maailman ja sen elävät olennot. Hän loi sanallaan. Tämä on tieteellisesti todistettu, sillä onhan Raamattua tutkittu tieteellisesti jo vuosia?

Abrakadabra!
1051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tulkoon valo! ja valo tuli.

Tulkoon hedelmäpuu ja se tuli!

Tulkoon mies vaimoonsa ja se tuli!

Äänestä

Vitun kretupellet eivät uskalla sanoa edes sitä, että Jumala loi alussa kaikki kasvit lisääntymiskykyisiksi yksilöiksi. Puissa oli valmiina vuosirenkaat ja kaikki. :)

Äänestä

Kyllä se oli Seppo Ilmarinen, joka taivaan kannen takoi. Pellervoinen taas kylvi kaiken kasvillisuuden.

Äänestä

Kumpi oli ensin: kana vai muna?

– Kamuna?

Äänestä

Abrakadabra ei edusta kristillistä perinnettä. Hokkus-pokkus on kristillinen taikasana,. koska se perustuu katolisen ehtoollisen "Hoc est corpus (meum)" -ilmaisuun (tässä on ruumiini), joka saa kuivan jahoisen öylätin muuttumaan vereväksi ihmislihaksi. Kannibaali kiittää.

Äänestä

--sillä onhan Raamattua tutkittu tieteellisesti jo vuosia?--

Jokainen uusi tieteen havainto vahvistaa luomiskertomuksen olevan totta.

Raamatulla ei tarvitse selittää tieteen havaintoja, tieteen havainnot päinvastoin ovat yhä uudestaan ja uudestaan vahvistaneet Raamatun totuuden.

Äänestä
  • Odotellaan silti vielä vahvistusta taivaankannesta, jonka yläpuolella on vettä.

    Äänestä

1. Moos. 1:21 Niin Jumala loi suuret meripedot ja kaikki muut elävät olennot, joita vedet vilisevät, sekä kaikki siivekkäiden lajit. Jumala näki, että niin oli hyvä.
22 Hän siunasi ne sanoen: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää meren vedet, ja linnut lisääntykööt maan päällä."

Miksihän Jumala puhui eläimille?

Äänestä
  • Merieläimet ja linnun huomioitiin, mutta miksi Jumala ei mitenkään noteerannut maaeläimiä, joita ovat Raamatun mukaan karjaeläimet, metsäneläimet ja metsän peikot oikein erikseen mainittuna. Syöjätär voi olla ihminenkin.

    Äänestä

Tuntematon ja olemukseltaan tuntematon taikuri loihti kaiken käsittämättömällä tavalla, syystä jota emme tiedä.

Tässä tyhjentä kreationistinen selitys ihan kaikelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jumala takoi tyhjästä maailman ja sen elävät olennot. Hän loi sanallaan. Tämä on tieteellisesti todistettu, sillä onhan Raamattua tutkittu tieteellisesti jo vuosia?

Abrakadabra!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu