Jollain on verta käsissään...

Anonyymi

The Salt Lake Tribune lehden mukaan on Panguitch kaupungissa Utahin osavaltiossa olleen sisäoppilaitoksen tontilta löydetty 12 alkuperäisväestöön kuuluneen lapsen ruumiit. Lapset olivat Paiute intiaaneja.

Kaupungin pormestari ja ylempi virkamies kielsivät paikallista historioitsijaa tutkimasta tapausta syvemmin sen jälkeen kun tiedot tulivat yleisesti ilmi (syy tähän voi olla Mormonikirkon painostus ja halu muuttaa historiaa mielensä mukaiseksi).

Artikkelissa sanotaan että alkuperäisväestölle tarkoitettuja sisäoppilaitoksia luotiin Amerikassa 1800-luvun loppupuolella ja 1900-luvun alkupuolella.

20

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        No, kyllä luurankoja löytyy kun mennään hautausmaalta kaivelemaan. Mitään rikostahan tuohon ei liity, kuolivat johonkin kulkutautiin. Ei näitä intiaaneja kukaan ampunut tms.
        Miksi tälläisestä edes nostetaan mediakohu?
        Ehkä rahastus mielessä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        No, kyllä luurankoja löytyy kun mennään hautausmaalta kaivelemaan. Mitään rikostahan tuohon ei liity, kuolivat johonkin kulkutautiin. Ei näitä intiaaneja kukaan ampunut tms.
        Miksi tälläisestä edes nostetaan mediakohu?
        Ehkä rahastus mielessä?

        Jospa kyse on lasten tapoista?

        Kävikö edes mielessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, kyllä luurankoja löytyy kun mennään hautausmaalta kaivelemaan. Mitään rikostahan tuohon ei liity, kuolivat johonkin kulkutautiin. Ei näitä intiaaneja kukaan ampunut tms.
        Miksi tälläisestä edes nostetaan mediakohu?
        Ehkä rahastus mielessä?

        "Mitään rikostahan tuohon ei liity"

        Ja vittuako sinä sitä mukama tiedät?


    • Anonyymi

      Utahissa MAP kirkolla on nykyäänkin poliittista valtaa. Yksi artikkeli aiheesta:

      The Role of the LDS Church in Utah’s Politics: An Insider’s Look
      https://www.mrm.org/utah-politics

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ja MAP-kirkon jäsenet kuitenkin kieltävät tuonkin. Tai väittävät että se ei ollut kirkon omaa tekoa.

        Kunhan vain saavat jäsenensä tottelevaisiksi, ne jäsenet tekevät mitä kirkon johtajat halusivat heidän tekevän ja sitä kautta kirkon johto on pessyt kätensä. Koska Mormonit ovat sikoja ja nyt pyydän anteeksi sioilta. Ainakaan siat eivät valehtele samaan tahtiin.


      • Anonyymi

        surullinen tarina. Artikkelissa sanotaan että kolme Paiute-lasta jäi sen massamurhan takia orvoiksi ja vietiin lähellä olleen Marysvalen kaupunkiin jossa 2 heistä myytiin orjiksi.

        Kukaan ei kuitenkaan halunnut ostaa jäljelle jäänyttä pientä tyttöä joten Mormonit tappoivat hänet, artikkelin mukaan pitämällä häntä kantapäästä kiinni ja paiskaamalla kärrynpyörää vastaan useita kertoja kunnes kuoli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        surullinen tarina. Artikkelissa sanotaan että kolme Paiute-lasta jäi sen massamurhan takia orvoiksi ja vietiin lähellä olleen Marysvalen kaupunkiin jossa 2 heistä myytiin orjiksi.

        Kukaan ei kuitenkaan halunnut ostaa jäljelle jäänyttä pientä tyttöä joten Mormonit tappoivat hänet, artikkelin mukaan pitämällä häntä kantapäästä kiinni ja paiskaamalla kärrynpyörää vastaan useita kertoja kunnes kuoli.

        Miksei tuota pikkutyttöä kukaan mormoni ottanut kasvatettavaksi pikkutyttövaimoksi?


    • Kertokaa nyt tarkkaan, mitä kirkko asiasta sanoo. Sitä saa kriitikoilta aina turhaan odottaa.

      Minä en jaksa perehtyä asiaan. Yleensä väitteet osoittautuvat vääriksi tai liioitelluiksi, eivätkä suinkaan todista sitä, mitä niiden väitetään todistavan, että kirkko itse olisi huono, paha tai väärä, vaan jotain muuta.

      Jos osoittautuu, että kirkon jäsenet todella ovat osallistuneet vääryyksiin, kirkko myöntää sen. Ja jos osoittautuu, että on peittelyä, kirkko myöntää sen. Kysehän on silloin siitä, että nuo ihmiset eivät ole noudattaneet kirkon oppia. Ei kirkon opin mukaan elävä tee tuommoista, eikä sitä saa peitellä.

      • SINUN pitäisi kertoa mitä kirkkosi asiasta kertoo! Jos olisit Kim Jong-uniin tai muihin vastaaviin uniin uskova, Pohjois-Korean arvostelijoita vaatisit kertomaan, että mitä Kim ja hänen hallintonsa jostain asiasta valeh... kertoisivat. Sinä uskot, että kyllä kirkko on asiasta jotain sanonut ja SEN täytyy olla totta! Mitäpä jos kerrankin ottaisit ITSE asioista selvää PUOLUEETTOMISTA lähteistä?

        Kirkkosi myöntää aina vain sen, minkä sen pitää myöntää vääjäämättömien todisteiden edessä, tosin usein varsin myöhään moitittuaan ensin "vastustajia" valehtelijoiksi.

        Esimerkkinä vaikkapa se, että kirkko itsepintaisesti väitti, että Smith ei nainut muita naisia kuin Emmaa, vaikka tosiasiassa tiesi totuuden. Vasta vuonna 2014 kirkko vastahakoisesti myönsi, että Smith oli panokone. Olli myönsi sen vieläkin myöhemmin, vasta tänä vuonna! Huonosti Olli tuntee kirkkonsa historian ja nykyhetkenkin opetukset.


      • Sinä valehtelet. Minä puhun totta. Tuo on sinulta vaan väite. Minä väitän toisin. Ja perustelin. Uskotko sinä tosiaan noin? Oletko menettänyt uskosi ja todistuksesi, etkä enää rehellisesti tutustu asioihin?

        Ilmeisesti olet. Vain meidän luopiot ovat noin innokkaita todistamaan itselleen, että ovat tehneet oikean ratkaisun.


      • Minä olen täysin varma, että uskoni on tosi ja oikea ja kaunis. Tämä on Jumalan itsensä perustama kirkko näyjen, ihmeiden, ilmoitusten ja Voimansa ja Pyhän Henkensä kautta.

        Eikä ole luopunut, kuten tämän innokkaimmat kriitikot.


      • Olli.S kirjoitti:

        Sinä valehtelet. Minä puhun totta. Tuo on sinulta vaan väite. Minä väitän toisin. Ja perustelin. Uskotko sinä tosiaan noin? Oletko menettänyt uskosi ja todistuksesi, etkä enää rehellisesti tutustu asioihin?

        Ilmeisesti olet. Vain meidän luopiot ovat noin innokkaita todistamaan itselleen, että ovat tehneet oikean ratkaisun.

        Miten sinä voit väittää toisia valehtelijoiksi, kun myönnät, että et tiedä asioita etkä niitä halua tutkiakaan, vaan odotat MUIDEN kertovan sinulle, että mitä SINUN kirkkosi asioista valeh... kertoo!

        Sinähän olet jäänyt lukuisista valheista kiinni. Väitit mm. aina tähän vuoteen asti, että Smith ei naiskennellut muiden kuin Emman kanssa. Et sen vertaa tuntenut kirkkosi opetuksia, että se lopetti valehtelemisen tuossa asiassa jo 7 vuotta aiemmin kun sinä!


      • Olli.S kirjoitti:

        Minä olen täysin varma, että uskoni on tosi ja oikea ja kaunis. Tämä on Jumalan itsensä perustama kirkko näyjen, ihmeiden, ilmoitusten ja Voimansa ja Pyhän Henkensä kautta.

        Eikä ole luopunut, kuten tämän innokkaimmat kriitikot.

        Pikkutyttöjen moninaiskentelussa, avoimessa rasismissa, taikakalsarien pakkokäytössä ja kymmenysten maksamisessa kirkon johtajien bisneksiin todellisten avuntarvitsijoiden sijaan ei todellakaan ole mitään oikeaa ja kaunista! Mutta ennenhän sinulle oli oikeaa ja kaunista kilistellä lasia Albanian diktaattori Enver Hoxhan kanssa samaan aikaan kun tämä tapatutti ja kidututti poliittisia vastustajiaan!

        Kirkkosi ei todellakaan ole Jumalan perustama vaan Joseph Smithin! Jumala ei olisi käskenyt moninaiskentelemaan pikkutyttöjä, sortamaan ihmisiä ihonvärin perusteella ym. ym.


    • Anonyymi

      Kalpeanaamaiset roistot ovat murhanneet inkkareita ihan huvikseen?🤐🤐

    • Anonyymi

      Mormonikirkko opetti toisaalta että muut kuin ihan valkoihoiset olivat enemmän syntisten ihmisten jälkeläisiä, tai olivat taivaassa olleet vähemmän rohkeita. Ja taas toisaalta he myöskin opettivat fanaattista tottelevaisuutta sille mitä kirkko väitti todeksi.

      Tätä kautta heidän johtajansa pystyivät pesemään kätensä siitä väkivallasta mitä tehtiin toisrotuisille.

      (Tosin oikeastaanhan ihmisiä on vain yksi rotu, meidän ihonvärissämme ja muissa atribuuteissa on vain paljon variaatiota)

      • Anonyymi

        Bill Hickman oli muuten yksi noista MAP-kirkon käyttämistä "turvamiehistä" ja hän kirjoitti kirjankin jossa tunnusti tekojaan jossa oli tappanut toisia kirkon pyynnöstä. Kirjan nimi oli "Brigham's destroying angel : being the life, confession, and startling disclosures of the notorious Bill Hickman, the Danite chief of Utah" ja se julkaistiin v. 1904.

        Kirja löytyy archive.org sivustolta
        https://archive.org/details/destroyibrighams00hickrich

        Brigham Youngin aikana Utahissa murhia tapahtui usein ja näistä voi lukea vaikkapa Ann Eliza Youngin kirjasta "Wife No. 19: The Story of a Life in Bondage, Being a Complete Exposé of Mormonism, and Revealing the Sorrows, Sacrifices and Sufferings of Women in Polygamy". Tämä julkaistiin alunperin v. 1876.

        Tämäkin kirja löytyy archive.org sivustolta
        https://archive.org/details/wifeno19orstoryo00youn


    • Anonyymi

      Samanlaista tekivät Mormonit sen johtajansa ja profeettansa Bringam Youngin käskystä myös Timpagonos-intiaaneille.

      Timpagonos oli yksi Utahin suurimmista intiaaniheimoista niihin aikoihin kun Mormonit tulivat sinne. Yksi tyypillinen asia mitö Mormonit tekivät oli se että tapettiin intiaanit alueelta jotta saataisiin heidän käyttämänsä maa omaan käyttöön.

      • Anonyymi

        Tuosta voi lukea vaikka täältä:

        https://nativephilanthropy.candid.org/events/mormons-massacre-timpanogos-utah/

        Mormonit tietysti väittää että kaikki ihmiset olivat sellaisia silloin. Ihan niinkuin he muka tietäisivät millaisia "kaikki ihmiset" olivat silloin.

        Ja vaikka niin olisikin, antaisi se heillekin oikeuden tappaa toisia? Tai toisin sanoen mitä hyötyä on uskonnosta joka ei luo sen parempia jäseniä kuin ihmiskunnan mätämunat?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe