Välttäkää kuin ruttoa.
70-luvun okt talot homepommeja.
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"”Meillä on eurooppalaisittain hyvä sisäilma. Silti oireilu on yleistä ja jopa lisääntynyt”, ihmetteli ylilääkäri Jussi Lampi Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta Terveet tilat 2028 -tilaisuudessa viime vuoden alussa. THL on sen jälkeen vertaillut Suomen tilannetta muihin maihin, lähinnä Ruotsiin.
Edes Ruotsissa hometta ei pidetä yhtä vakavana ongelmana kuin Suomessa, vaikka koko sisäilmakeskustelu tuli Suomeen Ruotsin kautta: home 1970-luvun lopulla ja koneellisen ilmanvaihdon tuoma ”sairaan rakennuksen syndrooma” 1980-luvulla."
Suomessa sisäilmaan liitettyjen oireiden määrä on Euroopan kärkeä, jos se suhteutetaan todettuihin kosteusvaurioihin. Monessa muussa maassa löytyy rakenteiden kosteusvaurioita paljon enemmän kuin Suomessa, mutta ihmisillä ei ole siinä määrin terveyshaittoja kuin meillä."
Suomalaiset hyvin luulotautista porukkaa.