Muistelen, että jossain viestissä oli, että verkkopankin käyttäjätunnuksen voi vaihtaa 8.12. jälkeen. Tänään on 9.12, enkä pääse enää verkkopankkiin tunnuksillani. Viimeksi kun muutama päivä sitten kävin verkkopankissa, olisin voinut vaihtaa sen, mutta silloin se ei ollut mahdollista.
En halua käyttää S-mobiilia. Siihenkö tässä yritetään painostaa? En halua mennä pankkiin älypuhelimella.
Verkkopankin käyttäjätunnus muuttui
16
2177
Vastaukset 16
- Anonyymi
S-pankin verkkopankkitunnusta ei kai tarvinnut "vaihtaa" vaan ottaa uusi versio käyttöön eilisestä alkaen. Sen uuden tunnuksen olisit nänyt verkkopankista jo aiemminkin.
Mietin kyllä itsekin, miten tuo vaihtuminen hoituu, kun itse käyn verkkopankissa todella harvoin - ehkä pari kertaa vuodessa. Nytkin vain tämän asian takia. Mutta uuden tunnuksen kaivelu hoitui eilen todella helposti S-Mobiilin sormenjälkitunnistuksen avulla. Salasanaa en olisi muistanutkaan, kun siitä on ikuisuus kun sellaista on viimeksi tarvinnut (on se onneksi tallessa jossain).
S-pankin asiakaspalvelussa voi olla vähän ruuhkaa, sattuneesta syystä, mutta eiköhän sieltä löydy paras apu tähän asiaan.- Anonyymi
Oletko itse pankissa töissä, kun niin hehkutat S-mobiilin käyttöä?
Mielestäni on tosi törkeää tehdä asiakkaalle tällainen temppu. Salasanankin on saanut käydä vaihtamassa ja sitä ei ole ollut pakko heti ensi varoituksella vaihtaa.
- Anonyymi
Verkkopankin käyttäjätunnuksia muutetaan digitaalisten palveluiden kehittyessä
Kehitämme digitaalisia palvelujamme ja kehityksen edetessä on tullut aika luopua käyttäjätunnuksista, jotka sisältävät kirjaimia. Siirrymme käyttämään käyttäjätunnuksia, joissa on vain numeroita. Lähetämme tiedon käyttäjätunnuksen muuttumisesta henkilökohtaisesti kaikille niille asiakkaille, joita muutos koskee.
Käyttäjätunnuksen muuttuminen ei vaikuta verkkopankkisi tai S-mobiilisi salasanaan tai tunnuslukutaulukkoosi, ne säilyvät edelleen ennallaan. Muutoksella ei ole vaikutusta S-mobiilin käyttämiseen, eikä sinun tarvitse esimerkiksi kirjautua S-mobiiliin uudelleen. Voit tarkistaa käyttäjätunnuksesi S-mobiilin Minä-osiosta kohdasta Tarkista verkkopankin käyttäjätunnus. Tarvittaessa voit ottaa S-mobiilin pankkipalvelut käyttöösi myös toisen pankin verkkopankkitunnuksilla. Lue lisää
Jos käyttäjätunnuksessasi on kirjaimia, mutta et ole vielä saanut meiltä viestiä, voit edelleen jatkaa nykyisen käyttäjätunnuksesi käyttämistä. Sinun ei tarvitse ottaa meihin yhteyttä. Muutos tehdään vaiheittain, ensimmäiset tunnukset muuttuvat tämän vuoden lopussa ja viimeiset vuoden 2022 aikana. Saat tältä sivulta lisätietoa muutoksesta.
Turvallisuuden takaamiseksi pankkiasiat kannattaa hoitaa S-mobiili-sovelluksella tai kirjautumalla verkkopankkiin kirjoittamalla nettiselaimen osoiteriville S-Pankin verkkosivujen osoite www.s-pankki.fi. Älä mene verkkopankkiin käyttämällä hakukonetta.
https://www.s-pankki.fi/fi/kampanjat/mika-muuttuu/osa-verkkopankin-kayttajatunnuksista-muuttuu/- Anonyymi
Niin. Mitä sitten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Mitä sitten?
Turvallisuuden takaamiseksi pankkiasiat kannattaa hoitaa S-mobiili-sovelluksella tai kirjautumalla verkkopankkiin kirjoittamalla nettiselaimen osoiteriville S-Pankin verkkosivujen osoite www.s-pankki.fi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turvallisuuden takaamiseksi pankkiasiat kannattaa hoitaa S-mobiili-sovelluksella tai kirjautumalla verkkopankkiin kirjoittamalla nettiselaimen osoiteriville S-Pankin verkkosivujen osoite www.s-pankki.fi.
Niin minä kirjaudunkin verkkopankkiin kannettavalla kirjanmerkkeihin tallentamaani verkkopankin osoitteeseen. Mutta ei sinne enää voi kirjautua, kun pankki sen estää. Eivät kai toivo minun enää olevan heidän asiakas enää.
- Anonyymi
Tietotekniikkaa opiskelleena tiedän sen että salasana ja käyttäjätunnus jossa on pelkkiä numeroita on helpompi murtaa voimalla kuin semmoinen missä on kirjaimia, merkkejä ja numeroita.
Muistaakseni nykyään numero salasanat ja käyttäjätunnukset saa kräkättyä maksimissaan tunnissa huijausohjelmalla. Kun taas kirjaimia sisältävään murtamiseen menee päiviä.
Olen suuttunut että turva tasoa heikennettiin.- Anonyymi
Salasanassa saa olla kaikkia merkkityyppejä. LIsäksi käytössä on ollut aina vahva tunnistautuminen tunnuslukutaulukkoineen.
Järjestelmää on parannettu viime vuosina vielä entisestään, kun sekään ei enää riitä rahasiirtoihin, että saisi haltuunsa henkilön käyttäjätunnuksen, salasanan ja tunnuslukutaulukon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Salasanassa saa olla kaikkia merkkityyppejä. LIsäksi käytössä on ollut aina vahva tunnistautuminen tunnuslukutaulukkoineen.
Järjestelmää on parannettu viime vuosina vielä entisestään, kun sekään ei enää riitä rahasiirtoihin, että saisi haltuunsa henkilön käyttäjätunnuksen, salasanan ja tunnuslukutaulukon.Lisäksi pankkitunnukset menevät kokonaan lukkoon, jos yrität muutaman kerran väärällä salasanalla.
Jos yrität väärällä käyttäjätunnuksella, silloin eivät mene lukkoon (ainakin luulisin niin).
- Anonyymi
S-Pankin asiakaspalvelun puhelinpalvelu on tänään pe klo 9-18. Olin jo heti minuuttia vaille 9 valmiina soittamaan. Ensi tuli vain tiedote, mihin aikaan ko. palvelu on toiminnassa. Soitin uudelleen klo 9. Nyt lueteltiin mitä numeroita pitää painaa, mitä asiaa koskien soittaa. Mutta yllätys yllätys, jo klo 9 oli ruuhka ja neuvottiin soittamaan uudelleen.
En pääse verkkopankkiin vanhalla käyttäjätunnuksella. Onkohan puolimaailmaa jonottamassa S-Pankin asiakasPALVELUUN? - Anonyymi
No nyt pääsin puhelimitse pankin asiakaspalveluun. Siitä asia ei sitten etene mitenkään, koska minua ei pystytä tunnistamaan. Kuulemma minua on syksystä lähtien informoitu tästä käyttäjätunnus-asiasta. Tosiaan viikollakin kävin S-Pankin asiakaspalvelun viestiä lukemassa , mutta kai ne ohjeet on jäänyt huomaamatta?
Sinne S-Pankin asiakaspalvelun täytyy mennä kera voimassaolevan henkilötodistuksen ja passin...- Anonyymi
Koronapassia ei tarvitse ottaa mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koronapassia ei tarvitse ottaa mukaan.
Olen ladannut koronapassin älypuhelimeen, joten se on mukana vaikkei sitä kysyttäisikään.
- Anonyymi
S-Pankin asiakaspalvelupisteellä ei onneksi kauaa tarvinnut jonottaa. Kun todistin henkilöllisyyteni, virkailija tulosti minulle uuden käyttäjätunnuksen. En ole vielä sitä testannut, mutta eiköhän tuo toimi.
- Anonyymi
Jatkossa sekä salasana, että käyttäjätunnus on oltava pelkkiä numeroita.
Ja numeroita saa salasanassa olla korkeintan 6 😃 🤡 🤡 😃
Pellemaailma.
😃 🤡 🤡 😃- Anonyymi
Aika monta vaihtoehtoa siinäkin, että keksii 2 6 numeroista yhdistelmää, jotka toimivat keskenään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701124En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137718- 44669
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l217645- 67635
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580