Täällä Suomessa vaan vatuloidaan. Opittiinko se Sipilältä, vai mistä johtuu.
Olisi jo korkea aika säätää vauhdilla sellainen poikkeustilalaki, joka mahdollistaa nopean toiminnan tarvittaessa.
Tämä ei tarkoita koronapassilla tarjottua lupaa tartuttaa joka paikassa, vaan muita rajoituksia.
Matkustus seis, myös meidän ministereiden ja presidentin, muiden lisäksi, eikä muista maistakaan olisi pääsyä tänne lupa tartuttaa-passilla.
Pahimmat alueet omassa maassammekin voisi eristää, kunnes niissä tartunnat vähenevät.
On sietämätöntä asua pääkaupunkiseudun liepeillä, kun sieltä leviää lähiympäristöönkin tartuntoja jatkuvalla syötöllä.
Näin tartunnat vähenisivät ja muutkin sairaat saisivat (ehkä) tutkimukset ja hoitoa.
Olisi jo korkea aika säätää vauhdilla sellainen poikkeustilalaki, joka mahdollistaa nopean toiminnan tarvittaessa.
Tämä ei tarkoita koronapassilla tarjottua lupaa tartuttaa joka paikassa, vaan muita rajoituksia.
Matkustus seis, myös meidän ministereiden ja presidentin, muiden lisäksi, eikä muista maistakaan olisi pääsyä tänne lupa tartuttaa-passilla.
Pahimmat alueet omassa maassammekin voisi eristää, kunnes niissä tartunnat vähenevät.
On sietämätöntä asua pääkaupunkiseudun liepeillä, kun sieltä leviää lähiympäristöönkin tartuntoja jatkuvalla syötöllä.
Näin tartunnat vähenisivät ja muutkin sairaat saisivat (ehkä) tutkimukset ja hoitoa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Baari-illatkin, öistä puhumattakaan olisi nyt kiellettävä toistaiseksi myös lupa tartuttaa-passilaisilta.
Hallitus vaihtoon?
Välittömästi!!!!
Taas lisääntyivät koronatartunnat tänäänkin.
Jos hallitus ei olisi purkanut rajoituksia ja luvannut " alkaa elää" koronapassin kanssa, voisimme alkaa valmistautua rennompaan ja rauhallisempaan joulunviettoon.
Mutta näyttää siltä, että kaikki ovat täysin tyytyväisiä siihen, että asiat on näin.
Perinnöt rikastuttavat suuria joukkoja.
(poikkeuksen ehkä sen tilastojen 20-24 -vuotiaan koronakuolleen perijät?)
Totta kun se oikeasti vaarallinen tauti lähtee liikkeelle Suomella ei ole mitään mahdollisuutta selviytyä nykyisellä vatuloinnilla?🤦🤦🤦
Mara painostaa, opposition tuella. Kepu juonessa mukana.
🤔😨
Mietin aivan samaa just äsken. Kestäisikö maan talous tukahduttamista? Mutta se kansainvälisyys pitäisi sitten jättää netin varaan. Tai poikkeustapauksissa tarkan karanteenin kautta rajan ylitys olisi mahdollista. Näistä omaehtoisista tuskin kukaan välittää.
Myös suosituksia pitäisi kiristää. On aina höveleitä jotka vähät välittävät ohjeistuksista. Esim. On tosi törkeetä bussissa pälpättää ja höhöttää kännykkään kovaan ääneen ilman maskia. Ja pahasti yskien mennä kauppaan muina miehinä.
Aina on kadulle räkijöitä ja (käteensä) niistäjiä jotka eivät käsihygieniasta piittaa.
Kun pandemioita on jatkossakin tarkoitus määräajain kohdata eikä nykyisestäkään eroon päästä vaikka miten olemme tietoisia asioista olisi hyvä alkaa opettamaan kouluissa aseptiikkaa ja palkata lappuliisan kaltaisia kyttääjiä jotka sakottaisivat toisia vaarantavia tartuntataudin levittäjiä.
Kestääkö maan talous koronapalon levittämistä lupa levittää ja tartuttaa passeilla, ei kestä!
Suomi selvisi kolmesta enimmäisestä aallosta Kiurun ja nuivan kolmikon terveysturvallisella linjalla maailman parhaiten Der Spiegel tutkimuksen mukaan. Lisäksi Suomen talous otti koko EU:n vähiten osumaa. Tartunta- ja sairaalahoitotilanne oli koko Euroopan paras ja koronakuolemien määrä koko Euroopan toisiksi paras jaetulla kakkostilalla Norjan kanssa, ykkösenä oli pieni eristynyt saarivaltio Islanti.
Nyt kun ei ollut varaa tukahduttaa ja rajoittaa koronatartunnat, sairaalahoito ja koronakuolemat pilvissä ja olemme jopa muuta Eurooppaa huonommassa jamassa esim. kuolleisuuden nousussa. Voi kysyä: kannattiko?
Hallitukseltamme paha moka kun poistivat koronarajoitukset aivan liian aikaisin.
Näin juuri. Olisi ollut mukavampi joulunaikakin, kun lukemat olisivat pienemmät.
Tässä ehtii vielä parissa viikossa paheta tilanne ja moni mielellään jouluna näkisi lähimpänsä.
Sitten on vielä uudenvuoden bileet, jotka eivät olisi joka vuosi niin välttämättömiä, mutta kyllä niitä tänä vuonnakin pidetään ja tilanne pahenee.
Mutta toivotaan parasta, jos se jostain syystä lähtisi taas rauhoittumaan.
Petteri Orpo viime vuonna ei hyväksynyt ja moitti hallituksen ja viranomaisten rajoituksia ja suosituksia koronan leviämisen estämiseksi. Samoin moitti hallitusta siitä että koronakriisissä pidetään hallituksen taholta yrityksiä ja työpaikkoja pystyssä. Tosin silloin samalla viikolla Petteri Orpo taas julkisesti vaati halltukselta toimia korona leviämisen estämiseksi.
No nyt tiedetään että nykyinen hallitus viranomaisten kanssa hoitanut koronakriisiä mallikaasti. Ainoa ongelma ja minkä vuoksi taas saadaan rajoituksia on tuo pieni porukka jotka syystä tai toisesta on rokottamattomia. Varmasti muutekin tämän vuoksi vielä riittää tehtävää, mutta ensin kaikille rokote. Netti ihme linkkeineen on yksi paha este taudin voittamiseksi. Kaikki kun ei osaa itse ajatella ja tottuneet elämään mitä netistä lukevat.
Oletko huomannut, että korona vaan lisääntyy, kun rokotetut kokoontuvat k-passeineen vapaasti siellä sun täällä. Sitä oli paljon vähemmän, kun ei ollut rokotettu vielä ollenkaan ja mitä enemmän on rokotettu, sitä enemmän on tullut koronaa monissa eri muodoissaan.
Näin se vaan on mennyt.
Pelottaako totuus?
Aika monia pelottaa. Koskahan se selviää, mikä on totuus.
Aika pian, uskoisin ja mitähän sitten...
Meidät kaikki suomalaiset voitaisiin työllistää kolmikantaisiin työryhmiin ja ratkoa kaikki maailman ongelmat. Valmista tulisi vuonna 2134.
🤪😂
Koronapassia+hinkuville,+koronapassi+on+suunniteltu+ihmisen+täydelliseen+hallintaan+ja+määräämiseen,+sillä+ei+ole+mitään+tekemistä+koronan+kanssa.
Lampaat+haluaa,+että+heitä+kontrolloidaan+100%+koronapassin+kanssa,+määää,+määä...
Juurikin näin.