Vievät taas rahat ja jättävät itänaapurin tapettavaksi. Me maksoimme Brewsterit, mutta ei auttanut. Tekeekö niin kuin idolinsa, ja sallii vielä kaupankäynninkin suomalaisten suolenpätkien lennellessä.
F35 on nykyajan Brewster
Anonyymi
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jenkkipaska veti 1940 rahat suomalaisen evakon nukkuessa heinäladossa.
Jenkkijuutalainen on hyvä kauppamies.
Järjestää maailmansodan ja myy aseita kaikille osapuolille.
Ihan protestantti wapeja ja Bostonin irlanninapiloita ovat.
Todellisuudessa Brewster oli vuodet 1942-1942 erittäin menestyksellinen sotakone ilmassA ja säästi runsaasti suomalaista verta verrattuna siihen, että olisi sen sijaan lennetty omilla alkeellisilla kangaspuilla!
Stallari venyttää taas totuutta oikein olan takaa!
Entäs 1940. Vai oikein Cash and carry, vaikka bolsut uhkasi demokratiaa.
Oli menestyksellinen? Ainakin vuonna 1942 se onnistui vain käyttämällä 3-4 kerrointa näissä ilmavoittoväitetehtailuissa. Todellisuudessa niillä ei ole ammuttu alas 800 konetta jatkosodassa vaan noin 200. Nekin lähinnä neukkujen vanhinta kalustoa I-15 bis, I-153 ja I-16. Oli umpisurkea kun Jak-1 ja La-5 tulivat. Ja ne tulivat vuoden 1942 lopulla.
Asekauppa ei ole sotilasliitto, vaikka et sitä ymmärräkään.
F -35 mahdollistaa laajan yhteistoiminnan natomaiden kanssa ja on mahtava toiminnallinern kokonaisuus.
Vähempikin ärsyttäisi kaltaisiasi.
Nykyaikaisilla asejärjestelmillä se on käytännössä hyvin pitkälle juuri sitä.
Modernit hävittäjät eivät lennä kuin liukulentoa kun stop-nappia on painettu.
Ja se voidaan tehdä etänä.
Tällä kertaa ei ole kyse vain Leningradin, nyk. Pietarin, vaan koko Venäjän saarrosta ja taas Suomi on mukana osana sitä.
Paskaa se on, jos lihottaa esimerkiksi Nordstream 2:lla sotakoneita. Putin ja jenkkilän Joe-setä saa taas hyvät naurut. Venäläisillä mussikoilla on pelko persiissä, Suomen energialaskusta tulevat miljardit menee Kremlin ruplakassaan ja Joekin saa rahaa peruttamatta Nordstremea. Siitäkö papparaiset todellisuudessa rupattelivat?
Mitä vitun saartoa. Suomi maksaa joka vuosi miljardeja euroja venäläisestä kaasusta, sähköstä, öljystä ja uraanista. Mussikkaan Lenskin perslävessä nuo saartopuheet voi upotakin.
Nykyajan Bresnew?
onkos siellä taas suomenruotsalainen "asekauppias" myymässä "roskaa"? ja tilitiedot tieteskii menee "sipilöiden" vakuuskuoriin"? bio-sitä-bio-tätä
Tärkeintä on ettei sveduilta ostettu, vaikka jenkki saattaa kusettaakin.
Venäläishävittäjää ei halua yksikään kehittynyt maa.
Jokunen kehitysmaa niillä näköjään lentää prutkuttelee.
Ehdoton ei RuSSo-natsien kalustolle!
No tärkeintä on Bidenin ja Putinin Tilsitia ja Molotov-Ribbentropia laimeamman lehmänkaupan hyöty. Minua ei oikeastaan haittaa maksaa kalkkunasta F35 ja venäläisestä energiasta miljardeja euroja, koska sekä svedut että Suomen surut saivat nenilleen. Gripen lentää General Electricin moottorilla, ja svedut jätti myös surut tapettaviksi 1944. Kyllähän puolustusministerin sotalapsen jälkeläisenä o,isi pitänyt tietää, että pelkkä Ruotsin mielipaha antaa kaupalle vahvan tuen.
Brewster oli niin surkea kone USA:n laivastolle että se kelpasi lähinnä vain uhrattavaksi.
Mutta Suomen rintamalla 1941-1942 se hallitsi kevyesti ilmatilaa ja koituinsatojen neukkukoneiden kohtaloksi!
Brewstereillä saavutettiin Suomen rintamalla kaikkiaan 477 ilmavoittoa!
Ilmavoittoväite ei ole ilmavoitto vaan väite. Brewstereillä on saavutettu todennäköisemmin alle 150 ilmavoittoa. Niistä suurin osa ilman saattohävittäjiä lentäneitä vanhentuneita SB-2 pommareita, I-15 bis, I-153 ja I-16 sekä vuosien 1941-42 Hurricane-hävittäjiä.
Koska ei saatu Saksalta ennen kesää 1944 parempia. Se oli yleensä ihme että edes jotain saatiin kesällä 1944.
Brewster oli aika heikko kone amerikkalaiseksi. Airacobra jonkin verran parempi mutta ei kelvannut USAAF:lle.
Mutta heikkonakin sebputsasi pöydän 1941-1942 Suomen rintamalla!
Jenkkipaskalla pilviveikot lensi kesään 1944 asti, vaikka Aatu oli jenkin kanssa sodassa. Saksan apu ennätti juuri ja juuri kesäksi 1944, mutta jos rajajääkäripataljoona 2 tai Lagus Portinhoikassa olisi pettänyt ennen jänkien saapumista....
Alat olla jo tappiomielialan vallassa?