Onko kukaan valtion johtaja ollut ateisti?
Ateismi ja johtotehtävät
Anonyymi
1173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tässäpä listaa ateistisista poliitikoista. Nostetaan nyt esille vaikkapa kotimaastani David Ben-Gurion, Golda Meir ja Jitzhak Rabin. Esimerkiksi Jitzhak Rabin oli sovitteleva, neuvotteluihin ja rinnakkaiseloon pyrkivä pääministeri, jonka sovitteleva asenne oli varmasti yksi syy siihen, että hihhulit murhasivat hänet.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_politics_and_law
KaIkki muslimit ovat ateisteja koska eivät usko alkuversioon jehovasta eikä Jeesukseen Kristuksena.
Helvetti niille.
😁
Pölö pölö, juutalaiset eivät ole mitään ateisteja vaan oman uskonnollisen kulttuurinsa tuotteita. Se on sitä juutalaisten harrastamaa kieroa huijaamista taas esiintyvä muka ateistina.
Erkki Tuomioja (1946–): poliitikko, ulkoministeri 2011–2015
Rosa Meriläinen (1975–): poliitikko ja kirjailija
Jussi Halla-aho (1971-): johtaja Perussuomalaiset ja Euroopan parlamentin jäsen (MEP)
Politikkojen määrään nähden ateistit ovat aliedustettuja, mutta åänekkäitä
Ketkä olivat uskovaisia?
Adolf Hitler, Paavit, Trump jne.
STALIN, MAO, POL-POT... kaikki kaikkien aikojen verisimmät valtioiden johtajat ovat olleet ateisteja. Rationaalisia tunteettomia tappajia.
Amerikan rationalisti kristityt pyyhkivät melkein kaikka alkuasukkaat pois.
😁
Kommunismia ja kristinuskolla on hyvin paljon yhteistä. Kommunismi on kasvanut ja ominut paljon kristinuskosta. Molemmille on yhteistä usko yli-inhimilliseen järjestykseen. Siksi myös kommunismia voi sanoa uskonnoksi.
Molemmilla on yhteisiä palvonta menoja. Molemmilla omat palvonta menonsa ja laulunsa. Kristityillä on kirkko ja seurakunta ja kommareilla puolue. Kommareilla komissaari ja politrukki ja kristityillä pappi ja sotapappi. Molemmilla on omat uniformunsa. Kristityillä risti ja komukoilla sirppi ja vasara.
Molemmille on tyypillistä epäinhimillistää vihollisensa. Molemmilla on omat pyhät kirjansa jne.
Ja molemmilla on aivan järkyttävän väkivaltainen historia.
Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.
Miten voivatkin niin muistuttaa toisiaan.
"Molemmille on yhteistä usko yli-inhimilliseen järjestykseen."
Olen samaa mieltä kommentistasi ja siitä, että kommunismilla ja uskonnolla on paljon yhteisiä tekijoitä. Tartun kuitenkin tähän virkkeeseen. Kommunistit eivät uskoneet yli-inhimilliseen käsitteeseen vaan abstraktiin käsitteeseen. Järjestys ei mielestäni ole yli-inhimillinen vaan pelkästään abstrakti. Se on kuitenkin uskon asia. Tieteellisesti ei voida todistaa, että järjestys olisi paras muoto biologisten olentojen toimintaan. Kommumismi oli yksi humanismin muodoista, jotka hylkäsivät jumalat ja asetti ihmisen (ja kommunistien tapauksessa myös puolueen) keskiöön ja jumalien tilalle.
Höpöti höpöti, ateistit ovat itse kertoneet, että ateismi tarkoittaa vain sitä, että ei usko jumaliin. Omien sanojensa mukaan Stalin, Mao ja Pol-Pot eivät uskoneet. Ja he ovat verisimmät hallitsijat historiassa.
Pressa on uskovainen eli uskoo kohtaloon tai suurempaan voimaan ?
Pressan tarvitsee vain käskeä ihmisiä kuolemaan rintamalla 🤣 joten uskovaisuus on ymmärrettävää.