Painojen paiskominen

Anonyymi

Mikä ideana siinä? Antaako kuvitelman kovasta treenaamisesta? Oikeastihan tuo on vain merkki voimien loppumisesta. Ymmärrän kyllä painonnostossa ja muissa oikeasti kovissa nostoissa, mutta että jossain hauiskäännössä tai 10 kilon käsipainojen vipunostoissa. Ollaanko sitten niin hardcore-bodaajaa, kun pikkupainot lentää puolentoista metrin korkeudesta lattiaan?

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ymmärrä edes painonnostossa. Ennen siinäkin lajissa painot tuotiin alas. Nykyään painonnostajilla ei ole voimaa niin pitää tiputtaa.

      • Anonyymi

        Sääntöjen mukaan onnistuneen noston jälkeen tanko on saatettava alaspäin vyötärökorkeuden alapuolelle.
        Epäonnistuneissa nostoissahan tanko tulee alas omalla tavallaan.
        Painonpuute nostajalle sanon, että kun kyykkytempauksen tanko jää vedossa eteen tai menee yli niin mites hallitset sen alas saaton?
        Jokaiselle maksimitulosta yrittävälle tulee noita tilanteita. Tapahtuu myös joskus "varmojen" aloitusrautojen kanssa kun hillitään vetoa "varman päälle".

        Salitreeneissä olen nähnyt yhden, pitkän hepun paiskovan painoja aloittajan kuvaamalla tavalla.
        Saman äijän kookas varustekassi lojui levällään milloin missäkin paikassa salilaitteiden väleissä kulkuväylillä.

        Lämmitellessä saattavat huippunostajatkin pudottaa tangon tarkoituksella suorilta käsiltä alas. Mm. eräässä Baltc Cup kisojen lämmittelysalissa raskaimmat äijät tiputtiva pari sataa suoraan alas. Tilapäisten lämmittelysalin lavojen alla olevat painimatot osoittautuivat riittämättömiksi vaimentimiksi. Tärähtelyt siirtyivät lattiasta seiniin aiheuttaen urheilutalon edustajan taholta lisätoimenpiteitä.

        Omalla salillamme 3-kerroksisen nostolavan alla oleva ohut kumimatto oli riittämätön. Yhteen seinään tuli halkeama, Salilla treenasi silloisia Suomen mestareita, kaksi EM- mitalistia ja yksi kahdesti MM-kisoissa kahdesti pisteille päässyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2893
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1117
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1092
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      49
      948
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      25
      922
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      848
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      822
    8. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      812
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      807
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      760
    Aihe