Jumakekka kun minua pännii nuo prkl puhelinmyyjät, jotka kauppaavat milloin mitäkin lehteä. Ei auta ystävällisyys, ei vttumaisuus, ei mikään...jos lyöt luurin kiinni, niin eikö kohta soi puhelin uudestaan: "taisi katketa tuo puhelu äsken..." Työtään kai ne tekevät, mutta mulle ette enää soittele, se on jämpti niin! Minä ostan lehteni silloin kun haluan, enkä silloin kun myyjä haluaa myydä!!
Puhelinmyyjät, haloo!
kyllästynyt
91146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vinkkinä voin kertoa että sanot että olet työtön eikä sinulla ole varaa tilata lehtiä! Puhelut katkeavat nopeasti kun myyjät eivät halua tuhlata aikaansa eivätkä myöskään soittele heti uudestaan. Tietysti alunperin olisi paras olla ilmoittamatta puhelinnumeroaan missään kyselyissä yms.
Paras on kuitenkin sanoa lehtimyyjälle olevansa sokea.
Parhaiten se käy ihan vain sanomalla että et osta etkä tilaa mitään. Kiitos, kuulemiin ja yksinkertaisesti suljet kylmästi linjan antamatta myyjälle edes tilaisuutta aloittaa kaupanhierontaa. Niin selväsanaisen vastauksen saatuaan myyjä varmasti ruksaa numerosi yli eikä palaa myöhemminkään kimppuusi. Myyjiä on tietysti paljon mutta jokaiselle sama vastaus niin pian saat olla rauhassa.
Missään nimessä ei pidä sanoa ettet tällä kertaa tilaa mitään. Viimeistään puolen vuoden päästä on myyjä taas linjoillasi.
Jos haluat tehdä hieman kiusaa annat myyjän päästä vauhtiin ja ja jätät linjan auki. Jotkut selittävät uskomattoman kauan tarjouksiaan ja eri tilausvaihtoehtoja ym plaa plaa.. Kun sitten kysyy sinulta vihdoin jotain et olekaan linjalla vaan huomaa litaniansa menneen hukkaan.
Jotkut aloittavat nykyään kaupanteon kyselemällä kohteliaasti kuulumisiasi. Jos vain pokkasi pitää ja sana on hallussa voit kertoa pitkät tarinat vaikka sairauksistasi tai mitä nyt mieleesi juolahtaa, etkä anna mahdollisuutta keskeyttää juttuasi. Niinhän hekin tekevät.
googlatkaa netistä Robinson tai Robinson kielto ja tehkää suoramarkkinointi kielto niin emmepä enää ole teitä kiusaamassa!!!! eikä tartte teijänkään meistä enää valittaa...!!!! jossain vaiheessa olette tietämättänne ehkä ilmoittaessanne itteenne johonki arvontaan tai kisaan antaneet samalla luvan suoramarkkinointiin jonka perusteella myös myös rekisterimme kerää numeromme meille...!!!! PISTE!!!
Olen entinen puhelinmyyjä ja tiedän miten puhelut saa lakkaamaan! Kerrot myyjälle, että haluat tarjonnan eston. Sinut lisätään sen jälkeen ns. Robinsonin reksiteriin, jonka jälkeen suoramarkkinointiliiton jäsenyritykset eivät sinulle enää saa soittaa. Ns. villit yritykset eli jotkut telemarkkinointiyritykset eivät välttämättä kuulu rekisteriin tai eivät siitä välitä, joten niiltä puheluja saattaa vielä tulla.
On muuten ihan mukava työtä tuo puhelinmyynti, kunhan vain jaksaa ja pää kestää "vittumaiset" asiakkaat, jotka eivät ymmärrä että parempi sitä jotakin työtä on tehdä kuin roikkua sossun luukulla. Puhelimen pöydälle jättäminen ei auta yhtään mitään soittojen määrään eikä luurin korvaan paukauttaminen eikä tylyt sanat, myyjän huudattamiset ym. koska myyjät soittavat ns. myyntiprintin tai tietokoneohjelman antamien numeroiden perusteella, eikä niissä mainita miten asiakas on aikaisemmin käyttäytynyt. Jos olet tilannut kerran jonkun lehden tai edes näytenumeron jostakin lehdestä sinulle 100 % varmasti joku soittaa kyseisestä lehdestä tai sitten jostakin muusta lehdestä, sillä jotkin lehtitalot ja telemarkkinointiyritykset saattavat myös vaihtaa asiakasrekisterejään. Vaikka kerran kieltäydyt tilauksesta, joudut passiiviseksi asiakkaaksi, jota sitten yritetään myöhemmin aktivoida. Vaikka taas kieltäytyisitkin, niin joudut pudonneet listalle ja aina vain yritetään myöhemmin uudestaan. Ellei sittenkään tilausta tule on todennäköistä, että pommittamistasi jatkaa jokin telemarkkinointiyritys. Juuri telemarkkinointiyritykset ovat niitä ns. ylimyyntiä harrastavia, joihin ei tunnu mikään tepsivän, sanoit mitä tahansa niin aina vain myynti jatkuu. Koko soittorumpan aikana postiluukusta lykkää kokoajan säännöllisin väliajoin suoramarkkinointikirjeitä samasta aiheesta... Lehtiyhtiöt tekevät kaikkensa saadakseen pidettyä asiakkaan itsellään.
Ainut ja varmin keino on sanoa jokaiselle myyjälle, että haluat tarjonnan eston, sillä joillakin yrityksillä on oma rekisteri tarjonnan estoisista, vaikkeivät ed. mainittuun Robinsonin rekisteriin kuuluisikaan.
Muistan joskus radiosta kuulleeni jonkin puh numeron jonne voi ilmoittaa haluavansa myyntieston mutta se meni ohi samantien. Mahdatkohan sinä olla tietoinen siitä ettei tarvitsisi odottaa seuraava puelinmyyjää ja sille ilmoittaa haluavansa eston.
Juu kyllä olen kuullut, se on kaupallinen palvelu, eikä kuulopuheiden mukaan silti aina toimi...
Kotirauha Käyttösopimus
Tämä on Sinun ja Kotirauha PaxActor Oy:n (”Kotirauha”) välinen oikeudellisesti sitova palvelusopimus, joka koskee Kotirauhan tarjoamia suoramarkkinoinnin kontrollointiin ja suodattamiseen liittyviä palveluita (”Palvelu”), sekä Sinun...
www.kotirauha.com/kaytto_tulostus.html - 08.05.2001 - 26.7 kt - suomi
Lisää sivustolta www.kotirauha.com
juuri näin täällä sitä duunia painetaan parasta aikaa... samalla surffaillaan netissä, ja tilaajia löytyy :)
te uskottekin näihin arvonta korttien palkintoihin ja supersupersuper hyviin mahdollisuuksiin voittaa niin ÄLKÄÄ LAITTAKO numeroanne joka paikkaan!!!
Jos tilaatte lehden niin eiköhän siihen riitä osoite? mihin sitä puhelinta tarvitsee?? ehkä voit joskus lukea lehteä puhelimella, mutta juuri sen takia että laitatte numeronne joka paikkaan niin puhelinmyyjät soittelee aivan takuulla!!!
Ja se miksi soittelevat on tarkoitettu ihan TEIDÄN HYVÄKSI!! Olen puhelinmyyjä ja voin vain sanoi, että koska kun kerta luette ja ostatte niitä lehtiä ja rahaa on niin vähän niin miksi ette osta lehtimyyjältä koska ETTE SAA MISTÄÄN yhtä edullisesti kun esim meidän firmasta.
Kun tilaatte ja täyttelette näitä lippu lappusia niin ei numeroa, jos voitto tulee niin voihan siitä ilmoittaa sähköpostitse tai postitse!!!