Koululaisten kunto lähestyy nollaa

Muutamissa maakunnissa koululaiset ovat niin huonossa fyysisessä kunnossa, että eivät pysty suoritumaan päivänsä vaatimista tehtävistä. Monta syytä on, mutta tutkimuksen mukaan ei Bernerin ajokorttiuusitus ole pienin. Juurin kun nuoren pitäisi valita elämänsä ajalle omavoimainen liikuntamuoto, hänet pakoteaan istumaan autoon.
https://yle.fi/uutiset/3-12208625
255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tämän päivän Hesarin tulosten mukaan varusmiehet juoksevat keskimäärin alle 2400m Cooperin testissä. Tämä on aivan naurettava tulos parhaassa iässä olevilta nuorilta miehiltä. Itse juoksin pitkälti yli 70- vuotiaana paremman tuloksen kuin nuo vetelät velliä pussissa olevat lihakimput! Ja edelleen yli 75 vuotiaana uskon pärjääväni noille tuossa mateluvauhdissa.
Sanovat, että Bernerin ajokorttimahdollisuus jo 17 vuotiaana on ajanut maaseudun nuoret autoissa istujiksi juuri siinä vaiheessa kun piti valita liikuntaväline polkupyörän ja auton välillä. Tulokset ovat aivan pöyristyttäviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muutamissa maakunnissa koululaiset ovat niin huonossa fyysisessä kunnossa, että eivät pysty suoritumaan päivänsä vaatimista tehtävistä. Monta syytä on, mutta tutkimuksen mukaan ei Bernerin ajokorttiuusitus ole pienin. Juurin kun nuoren pitäisi valita elämänsä ajalle omavoimainen liikuntamuoto, hänet pakoteaan istumaan autoon.
https://yle.fi/uutiset/3-12208625

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu