Kukaan ei hyökkää ydinasevaltioon

Venäjän kaipuu "turvatakuille" on pelkkää sanahelinää. Venäjä on ydinasevaltio, sellaiseen ei kukaan hyökkää.
6<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No ei tietenkään kukaan niin hullu ole, että hyökkäisi sotavoiman avulla Venäjälle, jolla on ehkäpä määrällisesti maailman suurin ydinasevarustus. Ja kyllähän Putinkin sen tietää.

Putinin pelko onkin tosiasiassa aivan muu kuin sotilaallinen uhka.

Se mitä Putin pelkää on demokratia. Se koituisi levitessään Venäjälle Putinin ja hänen hallintonsa tuhoksi.

Toinen Putinin ajuri on laajentumishalu naapurimaiden ’tonteille’. Putinhan on monta kertaa todennut, että neuvostoimperiumin hajoaminen oli hänen mielestään suuri katastrofi ja Putin on ottanut tavoitteekseen sen palauttamisen ainakin niiltä osin mitä uskoo sen vielä olevan mahdollista. Eli Ukraina ja Valko-Venäjä. Suomi on kovasti lähellä sekin.

Säilyttääkseen valtansa nytkin, Putin tarvitsee tiukkaa sensuuria, propagandaa, ankaraa väkivaltakoneistoa ja kriisejä rajoilleen siirtääkseen kansalaistensa ajatuksia pois oman maansa valtavista ongelmista.

1Äänestä

Venäjä on ydinasevalta mutta tällä hetkellä sen pitää kuljettaa pommit kuorma-autolla, laivoilla tai luotettavalla lentävällä esineellä. Sitä vaatimusta Burevestnik-ohjus ei täytä.

Burevestnik-ohjus on Venäjän presidentin Vladimir Putinin ylpeys, jonka hän esitteli viime vuonna. Ainakin 5 tutkijaa kuoli räjähdyksessä jota yritettiin peitellä ja tutkijoiden ruumiita kuljetettiin muovipusseissa pitkin ja poikin Venäjää.

https://www.kaleva.fi/venaja-kunnioittaa-rajahdyksessa-kuolleita-tutkijo/1692707

1Äänestä

Kukaan ei hyökkää ydinasevaltioon.

Ydinase on halpa ja kun Suomi sellaisen hankkii, ei Natoa tarvita sitäkään vähää mitä nykyisin jotkut hupsut kuvittelevat.

Äänestä

Suomen on paras hankkia ydinaseita.

Kokoomus ja Martti Ahtisaari tekivät ihan oikein kun sanoivat Suomen puolesta kaikki aserajoitus sopimukset irti, siis myös ydinaseettomuus sopimuksen, samalla kun hankkivat Hornetitkin.

Äänestä

Kyllä se

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjän kaipuu "turvatakuille" on pelkkää sanahelinää. Venäjä on ydinasevaltio, sellaiseen ei kukaan hyökkää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu