Nyt venäjä pani suomelta nato-oven kiinni .
Meitä odottaa uusi YYA yhteistyö .
Suomettuneisuus palaa takaisin kaikessa loistossaan .
Meitä odottaa uusi YYA yhteistyö .
Suomettuneisuus palaa takaisin kaikessa loistossaan .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Venäjä onneksi ei pysty sulkemaan Naton ovia.
Naton puolesta Suomi pääsee Natoon heittämällä, koska käytännössä on jo puolustusvoimien osalta täysin natoyhteensopiva. Se on vain Suomesta itsestään kiinni.
Yya-suomea suomettumisineen ei suomalaisista saa vapaaehtoisesti millään. Pakkoon taas tarvitaan kovia otteita ja suomalaiset kyllä panee hanttiin…
Ei me panna hanttiin yya:ta eikä suomettuneisuutta , jos venäjä sitä ehdottaa .
Suomesta ei löydy sellaista suoraselkäistä politikkoa joka ajaisi suomen etuja vaikka joku naapureistamme sitä vastustaisi .
Olemme vuosisataisen alamaishistorian aikana muokkautuneet palvelioiksi , esimerkkeinä kielipolitiikka ja suhtautuminen natoon .
Noin voi asennoitua vielä jotkut yya-ajan kokeneet, joiden ajatusmaailmaan jäi vamma tuosta ajasta.
Nyt on tuo kaarti jo väistynyt tai viimeisetkin sitkeät väistymässä ja nuorempi länsimäistunut ja vapauksiin kasvanut sukupolvi, joka ei yys-ajan nöyryyyttävää aikaa ole kokenut eikä saanut siitä vammojakaan. Heitä ei varmasti saa yya:n taakse.
Naton+kannattajia+on+vain+vaivaiset+11%,+niin+että+eiköhän+se+YYA+ole+siinä...
Vain stallarinon ollut Venäjä-myönteinen syntymästään saakka!
Me emme ole eikä liion poliitikkomme!
Heitä+on+26+%,+vastustajia+40+%+ja+ei+osaa+sanoa+34+%!
Nämä+luvut+klöydät+myös+netistä+kun+taas+stallarin+lukuja+et+löydä!+Hän+tekaisi+ne+hatusta!
Suomi hävittäjä HX-hanke tarjous tuleekin myöhemmin hyväksytyksi, kun uuteen YYA sopimukseen ei käykään F-35 hävittäjien hankinta Suomeen. Heh heh hee, taas jäi Yhdysvallat nuolemaan näppejään.
Voi tiltu pieni, nyt kastelit housusi ilman syytä.
Sinä se kuljetat innokkaasti Suomen veronmaksajien rahoja Yhdysvaltoihin jonkun tietokone ohjelmisto vikaisen F-35 hävittäjän hankkimiseksi Suomeen. Voihan Jeesus näitäkin idiootteja.
Näin siinä vielä käy. Vielä se Suomi hävittäjä ilmestyy Suomen ilmavoimien hävittäjäksi, kun eihän F-35 hävittäjä selviydy edes myrsky säässä lentämisestä, niin eihän sellaista paskaa voi silloin pitää Suomen ilmavoimissa käytössäkään, kun Venäjä hyökkää muuten Su-57 ja tulossa olevalla Su-75 hävittäjillä Suomeen. Aloittavat varmasti molempien hävittäjien massa tuotannon saman aikaisesti lähi vuosina, että pääsevät teurastamaan
F-35 kalkkunoita ruokapöytään syötäväksi.
Odotimme liittymislupaa liian kauan , nyt se liittyminen taitaa jäädä unelmaksi .
Naton turvatakuuthan olisivat kyllä olleet meille ennenkokematon onni , siis turvatakuut lopultakin .
Sitä onnea et tule näkemään, minä olen onnessani kun Putin tulee estämään sen vaikka aseellisesti. Ei ole riemulla rajaa kun pommit sitten lentelee Suomeen.
Sinä olet siellä etulinjassa polkemassa venäläisiin miinoihin. Ei ole sinulla raajaa enää sen jälkeen. :D
Niin. Olemme odottaneet jo tosiaan liian kauan, mutta ei nyt heitetä vielä kirvestä kaivoon. Ei Venäjä voi estää kenenkään toisen maan liittymistä mihin tahansa. Me emme kuuntele Kremliä vaan teemme omat päätöksemme. Se on heidän ongelmansa ja asiansa, jos tänne alkaisi pommeja satelemaan, sillä sen jälkeen alkaisi sinnekin.
Venäjä on mestari psykologisessa pelottelussa. Puhetta ja uhkailua riittää, mutta vähemmän tekoja.
Sinun riemullasi ehkä! Venäjälle senon katastrofin alku!
Venäjä estää sehän on selvä juttu ja siitä pitää iloita.
"Itku pitkästä ilosta" .... sanoo Wanha Suomalainen Wiisaus. :-)
Ei Venäjän tarvitse muuta kuin sanoa että estää vaikka sodalla Suomen Natoon menon.
Se estää lopullisesti Suomen Natoon menon.
Ennen Venäjän kanta oli että Natoon meno on Suomen oma asia.
''Nyt venäjä ei enään annakkaan lupaa''
No sittenhän on hyvä ettei kukaan ryssän lupia kyselekään....
PS. Opettele sitä suomenkieltä.
YYA+Naton+kanssa+ei+saa+kannatusta+Suomalaisten+keskuudessa.
Natoa+kannataa+nyt+VAIN+11%+Suomalaisista+Evan+tutkimuksen+mukaan.
EVA:n+tutkimuksessa+oli+täysin+toiset+luvut,+jotka+voit+itse+tarkistaa!
Naton+kannatus+Suomessa:
-+kannattaa+.++26+%
-+Vastustaa++.+40+%
-+Ei+kantaa.+++++34+%
F35 Ei tule edes käynnistymään, Venäjällä on kyky hakkeroida se.
Natsi-RySSässä upseerit hakkeroivat varusmiestensä perseitä.
Missä yksikössä siellä "palvelit"?
Politikot suomessa eivät ilmeisesti ole kuulleet venäjän uudesta kannasta naton laajentumiselle , eivät ainakaan ole ottaneet siihen julkisesti kantaa .
Mikä on nyt meidän nato-opiton laita , vieläkö se antaa meille riittävät turvatakuut .
Tulisiko jo pikkuhiljaa tehdä liike määrättyyn suuntaan .
Testeihin piti lentää Suomeen 4 kappaletta F-35 hävittäjiä ja montako pääsi perille Suomeen? Syyksi sanoivat, että huonossa säässä eivät pysty lentämään F-35 hävittäjillä ja koska Suomalaiset lähti voimakkaasti moittimaan F-35 hävittäjiä niin syyksi lähdettiin keksimään muita selityksiä.
Ukkosen ilmalla on todettu Yhdysvalloissa, ettei ukkos myrskyyn kannata F-35 hävittäjää lentää tai lentää sinne missä salamoi, koska tietokoneet eivät ilmeisesti kestä salamaa.
Vielä se Suomi hävittäjä tuleekin F-35 hävittäjän tilalle.
Näin on Suomi hävittäjä vielä ilmestyy lopulta ratkaisuksi Suomen ilmavoimien pää hävittäjäksi niin sodassa, kuin ilmatila loukkauksia rapointointi toimiin.
Mitä, Venäjä pani Suomelta Naton oven kiinni!
No niinhän se on, että hitaat kuolevat ensin. Siinäpään näitte kuka se oikeasti johtaa Suomea, ei johda vaan päättääkin. Niinhän se on armeijassakin, viimeinen käsky jää aina voimaan.
Valmistautukaa nyt sitten vellihousut alle kirjoittamaan Yhteistyö- ja avunantosopimus Venäjän kanssa.
No on se sosdemi-vasureille-vihreille yhtä juhlaa lähtevät oiken sotimahan Ukrainan rajalle.
Mutta miten käy Suomen kapitalisteille......ne lähtevät karkuun Ruotsiin ja USA:han.
Sauli Banamalle, ongelle.
Ei puhettakaan sanoi Putin Suomen natoon liitymisestä, tähän on tyytyminen.
Paras juttu ikinä.
Paljon järkeä, sillä silloin voidaan olla täysin varmoja siitä, ettei Venäjä hyökkää uudenlaisen YYA-sopimuksen aikana, eikä hyökkää länsikään Suomeen, kun taas on Venäjä takana varmistamassa, ettei länsimaistakaan kukaan hyökkää Suomeen, eli kahden tahon suojeluksessa olisi Suomi jota suojelee itä ja länsi käytännössä, vähän kuin Mig-21 ja Saab Draken aikana.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cf60c25a-8667-442e-9f3b-c925cadd53ae
.....
Suomi hävittäjä tulee ja pyyhkii muut hävittäjät pois Suomen ilmatilasta.
Näin siinä kävi että hävittäjä kaupat meni purkuun,Venäjällä on selvät Jeltsinin ja Clintonin kirjoittamat sopimukset. No eipä niillä romuilla olisi mitään tehnytkään, muutaman miljardin Suomi kai joutuu maksamaan kaupan purkajaisista.
Vai purkuun meni Venäjän hävittäjät. Jo oli aikakin.
Ostaako Gripenit?
Viimeksi meidät pelasti hitlerin saksa , ruotsi kielsi länsimaiden avun alueensa kautta , kuka meidät pelastaa seuraavalla kerralla .
Länsi pelastaa eikä suostu Puten vaatimuksiin! Pänikkä kimittää turhaan!