Jos olet seurustelu suhteessa niin kalliiksi tulee koska vaimo kutsuu kylään kaikki ja ne pitää ruokkia. Pari päivää joulua maksaa 500 euroa. Ruokaa pitää ostaa paljon ja ruoka on maailman kalleinta suomessa. Mut pitää vaan kärsiä ja sitten tammikuusta alkaen pitää kiristää ja säästää rahaa joka asiassa eli ei teattereita eikä ravintoloita puoleen vuoteen.
Joulu tulee kalliiksi
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ota ne pölyyntyneet virsikirjat esiin... https://youtu.be/tnB5fxzKc2g
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008486270.html
😂🤣😅
Tosiaan tulee kalliiksi. Eihän vieraille pelkkää makaroonia voi tarjota.
Miten niin tulee kalliiksi? Vaikka isompikin porukka tulisi syömään, niin jouluruoka on edullista. Muutamalla kympillä saa tarpeet laatikoihin ja riisipuuroon. Kinkku ei paljoa maksa ja siitä riittää kyllä isolle porukalle.
Mikä pakko on rahaa törsästä! Voi sitä köyhäkin järkeä käyttää!
Ruoka on Suomessa kuitenkin edullista, jos vertaa moneen muuhun maahan.
kinkku noin 40 euroa,
laatikot 10 euroa,
rosollitarpeet 10 euroa.
riisipuuro ja sekahedelmät 3 euroa.
torttutaikina ja piparitaikina 3 euroa.
lohi about 15 euroo
muu about 20 euroo.
Eli 100 euroa yhteensä.
Vielä halvempaa jos laatikot tekee itse. Jouluruuathan ihan halvimpia mahdollisia ruokia melkein. Ja eikö vieraat sitäpaitsi voi tuoda osan ruuista mukanaan, outoa ettäkö ilmaiseksi joulustaan ne selviävät.
Ja heti joulun jälkeenhän kinkun kilohinta on sitten 3 euroo ja laatikoita, konvehteja kans alessa. Ei ole syöminen kallista. Eri asia kannattaako tuollaisella suoniaan tukkia.
Onpas sulla kalliit rosollitarvikkeet!! Heh.
Kinkun hinta on nytkin 2,90 euroo, jos ostaa ison kinkun. Ei tarvitse alea odotella.
Jouluruokaan menee noin 35€.
Yksinäinen erakko kun olen.
Tolla summalla saisi jo valtavasti makaroonia ja ketsuppia.
Halvempaa on ilmoittaa olevansa joulun matkoilla vaikka olisikin kotona.
Silloin voi jouluna itse syödä kaikki hankitut herkut ja jää vielä arkipäiviksikin.
Nooh jos tulee maksaan niin on ainakin syöminkiä tarjottu. Ei vietetä tänäkään jouluna yhteistä pippaloa kun joku flunssassa.
Jouluruoka on muutenkin edullista. Jos isolle porukalle tekee jouluruokaa, niin ei siihen saa menemään mitenkään 500€! Jos ostaa tarpeet kaupasta, lanttua, perunaa, porkkanaa, punajuurta, ne ei paljoa maksa. Riisipuuro ja siihen sopat muutama euro. Isokaan kinkku ei kovin kallis ole. Sillit ja muuta kalat ei myöskään mahdottomia maksa.
Ja tosiaan, mikä pakko on ilmaiseksi sukulaisia ruokkia, sovitte, että kukin tuo mukanaan jotain. Nuorempana, kun olin vielä poikamies ja pidettiin kavereiden kesken jouluja, sovittiin mitä kukin tuo joulupöytään. Oli mukavaa yhdessä viettää joulua ja ei käynyt kenellekään raskaaksi järjestää niitä ruokia. Pienet lahjat sovittiin ja joulupukki oli meillä. Pelattiin yleensä jotain lasten pelejä, vaikka jotain hullunkuriset perheet pelikorteilla tai monopolia, niissä meni hyvin aikaa.
Niin mitä kaikkea syömistä aloittaja tarkoittaa onko siinä kaikki täytekakut yms... sillon tulee kustantaan.Savustettua lohta jne. Korona aikaa nyt niin ei pitäis mitään isoja pippaloita.
Mutta jos kuitenkin kokoonnutaan napostelemaan niitä hanhenmaksapalleroita.
Täytekakku ei paljoa kustanna, jauhot, kanamunat ja sokeri on edullista. Eikä ne täytteet ja päälliset ole kalliita. Täytekakku on halpaa tarjottavaa!
Meillä oli juuri pari viikkoa sitten tyttären lakkiaiset ja tarjottiin ruokaa, sekä täytekakkujen kera kahvit aika isolle porukalle. Ei ollut kovin kallista edes juhlapaikan vuokran kanssa.
Itse tehtiin täytekakut, juustokakkua, sekä tarjottava ruoka. Kait nyt köyhä voi järkeä käyttää!
Heh kyllähän rahaa saa meneen vaikka kuinka paljon ei vaikeutta luettelo mitä ostaa.Eihän pelkästään jouluruoka mitään kallista ole ainakaan laatikot.
Kyl ostoksia voi vaalia, että tili jää pieneksi.
Onko teissä säästäjää?
Säästätkö 100 e, 300 e tai 423 euroa?
ruoan valmistus taito
valmiiksi keitetyllä ei kaikkia ruokita
pitää tehdä paljon itse
myö viinat, mitkä voisivatkin tässä maksaa enemmän kuin 500 euroa
ennen vanhaan rouvan taitoihin kuului oluen pano...
törmäsin ilmiöön että KALLIS EI OLE LAATUA
(kallis voi olla brändi vain)
tavallinen ruoka on ok
Kaupat nostavat hintoja näin juhlapyhien alla. Mutta eikö olekin kiva viettää joulu rakkaan ja mukavien ystävien kanssa, sitä ei voi laskea rahassa. Ensi jouluna voitte sitten vuorostaan mennä vastavierailulle.
Pidä kiinni ystävistäsi, heitä ei ole koskaan liikaa.
Kalat ja sillit maksaa paljon. Sillipurkki 5 euroa ja savulohi 15 euroa. Sitten salaatteja ja kaikka muuta. yksinkin kun asuu niin 200 euroa menee helposti viikon ruuat.
Sillipurkki (iso) maksoi Lidlissä 1,55€, ei ole kallista. Tuota 200€ ei mene edes koko meidän perheen jouluaterioihin ja juomiin!
Niimpä ja kyllä 200eur saa aikas kasan ruokia ja juomia ettei siihen 500euroa tarvi
Joku x tra silli maksaakin ja on kamalaa ei sitä syöttäis edes kissalle. Laatu sillii pitää olla ja kyllä ne maksaa 5 euroa.
Ihan hyvää silliä on se Nautica 1,55€ maksava purkillinen, ei mitään retaleita, vaan kunnon tavaraa sisällä.
Onhan täällä joku väittänyt, että 200e riittää koko vuoden ruokiin, olisipa kiva nähdä hänen joulupöytänsä.
Unohditte kokonaan kärryytystupakat , ne tulee kalliiksi.
Onneksi en polta mutta monet polttaa kymppejä viikossa. Olutta pitää olla kyllä joulunakin ja siihen menee monta kymppiä. Joulu ruokaa kun ostaa niin kyllä siitä riittää 4 päiväksi mutta sitten tulee uusi vuosi ja se vasta maksaakin. Raketteja en osta mutta kaikkea hyvää ruokaa voi mennä satanenkin helposti.
Totta, joulun tienoilla 500€ on kevyttä tavaraa. Mutta eihän se köyhää eläkeläistä koske kun on pitkin vuotta jo varautunut melkoiseksi tiedettyihin joulumenoihin keräämällä sopivan läjän jemmarahaa.
Kannattaa hakea ruoka ilmaiseksi ruokajonoista ym. paikoista. Eivät ilmeisesti tarkista ostovoiman perään. Jos vielä pukeutuu rönttyisesti niin kuin muutenkin useimmat suomalaiset, ei tarvitse harmitella jouluvieraiden kuluja. Hyvää joulumieltä kaikille!
Sain mun isältä 2500 euroa. Pitää kai ostaa lahjoja sitten itselle. Ruokaa nyt ei tarvii enempää kuin ennenkään. Menen jouluna sukulaisille syömään, Itselle vois yhden lanttulaatikon ostaa, kalaa, sillii, juustoa, salaattia teen itse ja jotain muuta. Kinkkuu en osta.