Facebookin matketplacella joku tyyppi myy nuuskaa. Onko se nykyään sallittua.
Nuuskan myynti
Anonyymi
111221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eihän nuuskaa ole Suomessa kielletty?
Mites myyntipuoli.
Muualla on laillista.
Ruotsalaiset tienaa Suomessa myytävästä nuuskasta...
Laitonta menoa.
Tullille ilmoitus niin selvittävät myyjän ip osoitteen niin loppuu nuuskan myynti.
Suomeen saa tuoda nuuskaa joten miten sen myynti voisi olla kielletty, HUOM siis yksityinen myynti jos esim lopettaa vaikka nuuskan käytön, se on sitten ihan eri asia jos sitä tekee bisnesmielessä, eli oma moka jos kiinnin jää
"Yksityishenkilö saa omaa henkilökohtaista käyttöään varten tuoda mukanaan maahan yhteensä enintään 1 000 grammaa purutupakkaa, nenänuuskaa ja suussa käytettäväksi tarkoitettua tupakkaa (nuuskaa) kalenterivuorokaudessa. "
Suomeen voi myös laillisesti myydä nuuskaa rajan takaa. Myyntikielto käsittää ainoastaan suomen sisärajoilla tapahtuvan kaupustelun.
Laki kieltää ainoastaan nuuskan tilaamisen ulkomaiselta elinkeinonharjoittajalta. Ruotsin serkku Börje Svensson voi yksityishenkilönä lähetellä nuuskaa sukulaispojalleen suomeen miten vain haluaa. Ja laskuttaa myöhemmin. Näin menee laki
'https://tulli.fi/henkiloasiakkaat/netista-tilaajalle/tupakkatuotteiden-nettitilaaminen
Voisiko tai miksei voisi lähettäisi Virosta postipaketilla tupakkaa suomeen samalla reissulla kun kävisi siellä.
Tyypillistä eu.n touhua,toisille sallittu,toisille ei.