Perusteltu joulutervehdys evijärveläisille

Anonyymi

Evijärvi on hyvien ihmisten pitäjä. Evijärvi on valitettavasti joutunut luopumaan monista myös hyvistä ihmisistä, jotka koulujen jälkeen eivät ole löytäneet haluamaansa sijaa kotipitäjästään. Useimmat heistä ovat kiitollisia, tapaavat tai muistelevat kunnioittaen vanhempiaan sisaruksiaan, ystäviään ja kaikkia niitä hyviä opettajia, jotka antoivat tukensa kasvavalle nuorelle. Olen yksi näistä täyden tuen saaneista.
Tämän päivän evijärveläisille toivon voimavaroja ja kykyä hyvässä yhteishengessä yhdistää voimansa ja kyvykkyytensä hyvän elämänlaadun ja vaurauden luomiseksi. Jaksamista kohdata ennakkoluulottomasti myös aivan eri tavalla ajattelevan ja reagoivan ihmisen. Voimia hakea yhteisiä tavoitteita, työntäen sivuun toisarvoiset vanhat ristiriidat.
Näin evijärveläinen hyvä joulu muuttuu vielä paremmaksi jouluksi.
Hyvää Joulua!
Voitte jäädä vuodeksi arvaamaan kuka täällä toivomukset kirjoittaa. Seitsemänkymmenen seitsemännen joulunsa aaton aatosta.

0

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannan kirja USA:n bestseller!

        "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
        Maailman menoa
        35
        10519
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        124
        10099
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        21
        7911
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        177
        6304
      5. Metsäalan rikolliset

        Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
        Sotkamo
        30
        4862
      6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        54
        4669
      7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        114
        4021
      8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        123
        3381
      9. Missä vaiheessa

        Päätit luovuttaa suhteeni?
        Ikävä
        62
        3097
      10. Adonikselle

        Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
        Ikävä
        217
        3016
      Aihe