Maakuntavaalit?

Kuulun siihen ihmisryhmään jota tämä ei oikeastaan voisi vähempää kiinnostaa mutta....
Tuo maakuntien organisointi jossa keskustapuolueen vallan säilyminen tässä uudessa todella kalliissa hallinnossa ajoi järjellisen ja kustannustehokkaan mallin edelle oli siis todella kallis ja hölmö asia. No ei hätää kyllä veronmaksajat maksavat.
Tämä kepulle pyhän SOTEn maakuntien määrä oli viimeinen pisara. Vaalimatematiikan mukaan keskusta olisi menettänyt valtavasti määräysvaltaansa jos maakuntia olisi ollut kansantaloudellisesti järkevät 3-5 kpl. Kaupunkilaiset, palkkatyössä olevat olisivat äänestäneet palkkatyöläisten edustajia. Maaseudun viljelijät ja turpeen tuottajat sekä perheen perinteen mukaan kepulaiset olisivat äänestäneet kepua.
Kepu olisi saanut vain kokonsa mukaisen edustuksen joka olisi ollut isoissa joukoissa todella pieni.
Iso osa ihmisistä ymmärtävää tämän joten kepu keksi, että ruvetaankin puhumaan positiivisesti jotta äänestäjät unohtaisivat tuon kyseenalaisen maakuntasuhmuroinnin. Keksivät uuden positiivisen jutun HYVINVOINTIALUE.

Jotenkin vaan on unohdettu kertoa se, miten tuo mahdollinen 3-5 maakunnan miljardien säästö voitaisiin edes osin saavuttaa kun nyt on jo myönnetty, että tämä 21 alueen malli tuo miljardien lisäyksen SOTE kuluihin.
Hyvää tässä on se, että nyt on puolueilla paljon uusia hiekkalaatikoita joihin voidaan sitten sijoittaa hyväpalkkaisiin hommiin eduskunnasta pudonneita broilereita sekä muita puolueaktiiveja.
Nyt pitää olla tarkkana näissä aluevaaleissa. Miten äänestää sinne ihmisiä jotka voisivat edes osin korjata näitä hölmöilyjä.

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmistaako Keskusta raakkipoliitikoilleen suojatyöpaikat, sen jälkeen kun he eivät enää kelpaa äänestäjille, koska eivät ymmärrä mistään mitään? Kaikki poliittiset raakit eivät kelpaa edes EU:n leipiin piilotettavaksi. Rinne teki todella pahan virheen, kun otti vaalien suurimman häviäjän hallitukseen, varmistamaan Keskustan asemia maakuntavaaleissa. Merkitsikö Rinteelle mitään äänestäjien tahto? Epäilen ettei merkinnyt. Se taitaa maksaa SDP:lle monta ääntä.

      • Anonyymi

        SDP 0,2 prosentin "vaalivoitolla" hylkäsi äänestäjien tahdon. Rinne otti hallitukseen vaalien suurimman häviäjän Keskustan ja hylkäsi vaalien suurimman voittajan Perussuomalaiset. Arvot eivät kuulemma kohdanneet. Loppujen lopuksi millaiset ovat poliitikkojen arvot? Onko niitä, muuta kuin oma etu? Kirjassaan Valllan hinta Kari Häkämies kertoo hieman poliitikkojen arvoista. Pidän äänestäjien tahdon hylkäämistä yhtenä suurimpana syynä, miksi maakuntavaaleissa oli alhainen äänestysprosentti. Miksi äänestää kun poliitikot kuitenkin hylkäävät äänestäjien tahdon? Seuraavien vaalien jälkeen näemme onko äänestäjien muisti lyhyt! Toivottavasti äänestäjillä on pitkä muisti.


    • Anonyymi

      Kerätään maakuntavaaleihin ehdokkaiksi kaikki Suomen koulujen rehtorit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe