Maakuntavaalit?

Kuulun siihen ihmisryhmään jota tämä ei oikeastaan voisi vähempää kiinnostaa mutta....
Tuo maakuntien organisointi jossa keskustapuolueen vallan säilyminen tässä uudessa todella kalliissa hallinnossa ajoi järjellisen ja kustannustehokkaan mallin edelle oli siis todella kallis ja hölmö asia. No ei hätää kyllä veronmaksajat maksavat.
Tämä kepulle pyhän SOTEn maakuntien määrä oli viimeinen pisara. Vaalimatematiikan mukaan keskusta olisi menettänyt valtavasti määräysvaltaansa jos maakuntia olisi ollut kansantaloudellisesti järkevät 3-5 kpl. Kaupunkilaiset, palkkatyössä olevat olisivat äänestäneet palkkatyöläisten edustajia. Maaseudun viljelijät ja turpeen tuottajat sekä perheen perinteen mukaan kepulaiset olisivat äänestäneet kepua.
Kepu olisi saanut vain kokonsa mukaisen edustuksen joka olisi ollut isoissa joukoissa todella pieni.
Iso osa ihmisistä ymmärtävää tämän joten kepu keksi, että ruvetaankin puhumaan positiivisesti jotta äänestäjät unohtaisivat tuon kyseenalaisen maakuntasuhmuroinnin. Keksivät uuden positiivisen jutun HYVINVOINTIALUE.

Jotenkin vaan on unohdettu kertoa se, miten tuo mahdollinen 3-5 maakunnan miljardien säästö voitaisiin edes osin saavuttaa kun nyt on jo myönnetty, että tämä 21 alueen malli tuo miljardien lisäyksen SOTE kuluihin.
Hyvää tässä on se, että nyt on puolueilla paljon uusia hiekkalaatikoita joihin voidaan sitten sijoittaa hyväpalkkaisiin hommiin eduskunnasta pudonneita broilereita sekä muita puolueaktiiveja.
Nyt pitää olla tarkkana näissä aluevaaleissa. Miten äänestää sinne ihmisiä jotka voisivat edes osin korjata näitä hölmöilyjä.

3

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmistaako Keskusta raakkipoliitikoilleen suojatyöpaikat, sen jälkeen kun he eivät enää kelpaa äänestäjille, koska eivät ymmärrä mistään mitään? Kaikki poliittiset raakit eivät kelpaa edes EU:n leipiin piilotettavaksi. Rinne teki todella pahan virheen, kun otti vaalien suurimman häviäjän hallitukseen, varmistamaan Keskustan asemia maakuntavaaleissa. Merkitsikö Rinteelle mitään äänestäjien tahto? Epäilen ettei merkinnyt. Se taitaa maksaa SDP:lle monta ääntä.

      • Anonyymi

        SDP 0,2 prosentin "vaalivoitolla" hylkäsi äänestäjien tahdon. Rinne otti hallitukseen vaalien suurimman häviäjän Keskustan ja hylkäsi vaalien suurimman voittajan Perussuomalaiset. Arvot eivät kuulemma kohdanneet. Loppujen lopuksi millaiset ovat poliitikkojen arvot? Onko niitä, muuta kuin oma etu? Kirjassaan Valllan hinta Kari Häkämies kertoo hieman poliitikkojen arvoista. Pidän äänestäjien tahdon hylkäämistä yhtenä suurimpana syynä, miksi maakuntavaaleissa oli alhainen äänestysprosentti. Miksi äänestää kun poliitikot kuitenkin hylkäävät äänestäjien tahdon? Seuraavien vaalien jälkeen näemme onko äänestäjien muisti lyhyt! Toivottavasti äänestäjillä on pitkä muisti.


    • Anonyymi

      Kerätään maakuntavaaleihin ehdokkaiksi kaikki Suomen koulujen rehtorit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      145
      3122
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2438
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2353
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1995
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1594
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      152
      1431
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe