Hymerissäni on 2,5 l diesel joka vuotaa öljyä jakopään puoleisessta kampiakselin stefasta. Niinpä kysymykseni kuuluu : onko kenelläkään kokemuksia kyseisen stefan vaihdosta. Pystyykö sen vaihtamaan itse moottorin ollessa paikalla. Tai kuten olen kullut niin moottori on nostetava pois ja kampiakseli irroitettava, ja se taas on isompi homma, ja jos vie korjaamolle niin kyseinen homma tulisi maksamaan noin 3000 e. Herää kysymys mikä olisi viisainta tehdä?
Hymer544 vm 1998 kampiakselin öljyvuoto
1
102
Vastaukset
- Anonyymi
Oletan että autosi on teknisesti sama kun fiat ducato. En ole ikinä asiaan tutustunut, muuta kuin mitä lueskelin netistä juuri äsken.
Ainakin pari kaveria oli jo vaihtamassa kampiakselin stefaa, mutta tarkemmin kun vuotokohtaa alettiin selvittämään, se olikin joko venttiilikopan tiivisteestä tai alipainepumpun O-renkaasta. Noiden vaihtamisesta sanottiin että "näytti vaikealta mutta ei se sitä ollutkaan".
Mitä tuohon kampiakselin stefan vaihtamiseen tulee, niin se vaatii jakohihnan purkamisen pois paikaltaan. En keksi että mikä estäisi tuon stefan vaihtamisen sen jälkeen kun jakohihna on pois paikaltaan. Ihan moottori paikallaan tuota jakopäätä on vaihdettu ja joku luonnehti hommaa "suhteellisen helpoksi".
Kaikki on tietysti suhteellista. Jos ei ole kokemusta eikä ymmärrystä eikä työkaluja niin silloinhan hommasta ei tule mitään.
Korjaamolla ei pitäisi olla tuon homman kanssa mitään ongelmia. 3000 euron lasku ei voi mitenkään pitää paikkaansa. Itse sanoisin että jakopään uusiminen, vesipumpun ja stefan kanssa voisi maksaa osineen luokkaa 800 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124677Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734415Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951789- 4031681
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61129Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127- 611020
- 67999
- 92958