Viime päivinä palstan avauksissa on ollut jotenkin kielteisessä mielessä kevättä rinnassa: muutamat availevat taas yksittäisiä keskustelijoita vastaan suuntaavia ketjuja. Vallankin yksi avaaja tekee samaa toistuvasti. Kuitenkaan avaaja itse ei sitten kestä sitä, että hänet itsensä suoraan nimierkillä mainitaan, kevyeksi havaitaan ja hänen omaa käsittelytapaansa vastaavalla tavalla ruoditaan.
Eikö olisi ihan reilua, että JOKAINEN lopettaisi sellaisten avausten tekemisen, joissa jo otsikossa mainitaan kielteiseen sävyyn joku toinen keskustelija, tyyliin "Nasse - - "? Täällä kai pitäisi edes avauksissa olla pääasiana itse ASIA, ei toista keskustelijaa vastaan hyökkääminen.
Eikö olisi ihan reilua, että JOKAINEN lopettaisi sellaisten avausten tekemisen, joissa jo otsikossa mainitaan kielteiseen sävyyn joku toinen keskustelija, tyyliin "Nasse - - "? Täällä kai pitäisi edes avauksissa olla pääasiana itse ASIA, ei toista keskustelijaa vastaan hyökkääminen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uskomatonta! Poikalapsi itse haukkuu kaikkia ja nimittelee naziksi tai paskaläjäksi tai lipeväksi tai milloin miksikin, mutta omassa aloituksessaan leikkiii niin pyhää niin pyhää.
Minä en leiki pyhää: en ole missään sanonut, etten olisi itse sortunut ylilyönteihin. Se nyt kuitenkin on fakta, jonka jokainen halukas voi tarkistaa, että henkilöön suoraan tarraavia avauskia en ole tehnyt enää kuukausiin. kuten en ole tehnyt myöskään avauskia aiheesta, jota muutamat täällä pitävät minun syynäni.
Ota akka ja miehisty!
Sinä olet päällepäsmäri täällä.
Olet aloittanut sodan milloin ketäkin vastaan ja olet alkanut päälliköksi palstalla. Humanitääriset höppänät sinua kannattavat kun ovat niin suvaitsevaisia vaikka tosiasiassa tiukkapipoisia hirviöitä.
Ota jo akka ja miehisty!
Elän kuulepas ihan pysyvässä parisuhteessa, olen niin tehnyt vuosikaudet. Akkaa, kuten naisväkeä niin kauniisti kutsut, en tarvitse yhtään mihinkään, vaikka monet naiset ihan mukavia ystävinä ovatkin. Olen mies ja kai aika miehekäskin.
Minkäs sodan minä nyt olen aloittanutkaan? Minusta oma tekstisi on sotaisuutta kyllä aika lähellä provosointiyrityksineen.
Palstan päällikkö en ole; semmoiset asiat hoitaa engelmama ihan sujuvasti. En ole myöskään koskaan itseäni tarjotellutkaan päälliköksi, vaikka muuta epäilet.
Ihan ystävällisesti: kannattaisikohan katsoa vähän sanakirjaa aina joskus: käytätv tuota humanitaarinen-sanaa lievästi sanottuna oudosti.
Kylläpä vitsin murjasit!