Suostuuko autokauppias myymään minulle vetyautoa?

Anonyymi

Kuviteltu tilanne:

Haluaisin ostaa päälle 70 000e vetyauton tänne suomeen... ihan vain autohalliini näyttelyautoksi. Sillä ei ole edes tarkoitus ajaa kun suomessa tankkausmahdollisuus puuttuu vaan seisoo vain "koristeena". Ongelma on se ettei minulle ole rahaa kuin 10 000e ja pitäisi ottaa autolainaa yli 60 000e. Olen keskituloinen, joten voisin lyhentää maksimissaan 800e kuussa lainaa korkoineen.

Suostuuko autokauppias minulle myymään autoa AUTOLAINALLA, sillä jos jostain syystä menetän työni niin suomessa autolla ei ole markkinoita ja se on myytävä ulkomaille? Onko riski autokauppiaalle tällöin huomattava eikä minulle myydä vetyautoa kun en saa lainaa pankista? Mutta pankki ei oikein innostunut asiasta kun kysyin kun ei ole vakuuksia vaikka yritin parhaani mukaan vakuutella että 2023 avataan vetytankkausasemia suomeen. Kyselivät kovasti lisätietoja että mihin ja milloin avataan, mutta en osannut vastata siihen.

Uskaltaako autokauppias ottaa riskiä maksukyvystäni (tai vetyauton jälleenmyymisestä lunastustilanteessa) että saa minulta vetyauton rahat pitkän lainan muodossa?

2

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autokauppias toimii hyvin harvoin uuden auton rahoittajan, joten kyllä automyyjä teille vetyauton myy, kun vain hommaatte rahat siihen.

      Se, että haluaako joku rahoitusyhtiä rahoittaan ko. projektia, niin on toinen juttu.
      Ehkä todellinen vuosikorko ei olisi tässä tapauksessa vain 8,86%

    • Anonyymi

      Todella upea aloitus ja sen vuoksi kannustankin oitis marssimaan autokauppiaan puheille ja ottamaan jo valmiiksi kaikki tarvittavat dokumentit mukaan, toivotan muistiinpainuvan kiintoisaa tapaamista ja keskustelutuokiota :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2987
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2879
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2347
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1843
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1699
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1634
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1235
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1060
    Aihe