Sattuuko joku tietämään, millä perusteella erotetaan luterilaisesta kirkosta?
Tietääkseni pedofilia, alaikäiseen ryhtyminen, raiskaus, varkaus, huumausainerikos ja murha eivät ole riittävä peruste erottaa kirkosta sen jäsen.
Tietääkseni pedofilia, alaikäiseen ryhtyminen, raiskaus, varkaus, huumausainerikos ja murha eivät ole riittävä peruste erottaa kirkosta sen jäsen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Palstan hien nostelija, vodkaa vetävä sekä pornolehtiä lukeva( ei katseleva) matolääketokkure Luterilaani ei liene kyllin selvä selostamaan tätä?
Joo, avaaja voi kyllä olla ihan rauhallisin mielin.
eN VOI korsissa kiertää ja mahassa soi
Vapaissa suunnissa erotetaan juopot, homot, avionrikkojat ja rikolliset.
Suomen Helluntaikirkko. Yhdyskuntajärjestys. 4. Luku. Seurakunnan jäsenet. 19 § Jäsenten ottaminen ja erottaminen.
https://suomenhelluntaikirkko.fi/helluntaikirkko/yhdyskuntajarjestys/
Suomen Baptistikirkko (SBK). Yhdyskuntajärjestys 19.5.2015. 2 § Jäsenet: ”Yhdyskunnan rekisterijäsenyydestä voidaan erottaa henkilö, jonka elämäntavan tai opinkäsityksen katsotaan antavan siihen aihetta.”
https://www.baptisti.fi/suomen-baptistikirkko/saannot.html
Suomen Vapaakirkon Yhdyskuntajärjestys. Luku 4: seurakunnat. 46 § Seurakunnan jäsenen erottaminen…
http://www.svk.fi/luku-4-seurakunnat/
Luterilaisessa kansankirkossa ja lestadiolaisuudessa ei eroteta pahan tekijöitä.
Hellareihin haalitaan mitä porukkaa tahansa, kun on niin ihanaa antaa toisilleen anteeksi. Mitä surkeammin tulokkaalla on mennyt, sitä parempi tapaus, koska sen saaminen koukkuun on tavallista helpompaa.