Valtio tarjoaa veroporkkanaa jos toimiva öljylämmitys vaihdetaan maalämpöön, kaukolämpöön tai VILP iin.
On hulluutta purkaa toimiva lämmitysjärjestelmä ja jättäytyä pelkän söhkölämmityksen varaan. Sellainenhan pakkasella toimiva järjestelmä on.
Koska Öljylämmityksessä on jo lähes kaikki tarvittava kannattaa ne jättää varajärjestelmäksi ja littää VILP tai maalaämpöpumppu yksinkertaisen lämmönvaihtimen avulla olemassa olevaan vesikiertoiseen järjestelmään.
Kun edellytykset ovat otolliset ja kannattavat ajetaan lämmitystä uudesta järjestelmästä.
Kun ongelmia ilmenee varajärjestelmä otetaan käyttöön.
Pakkasella varsinkin VILP on huonolla hyötysuhteella toimiva sähkölämmitys.
Lämpöpumppulaitokset ovat lisäksi varsin vikaherkkiä.
Vain hullu purkaa toimivan öljylämmityksen.
14
911
Vastaukset
- Anonyymi
Toimiva vanha järjestelmä todellakin kannattaa säilyttää varalla jos se järjestelmän vaihdossa on mahdollista.
Toisin kuin kaukolämpö, lämpöpumppu ei tarvi mitään lämmönvaihdinta vaan sen voi liittää vesikeskuslämmitykseen suoraan.
Kuitenkin jonkin suuruinen varaaja olisi hyödyllinen, ns. puskurivaraaja vähintään.
Se tasaa lämmön tuoton ja kulutuksen eron ja sallisi pitemmät lämpöpumpun käyntijaksot.
Lämpöpumppujen vikaherkkyydestä voi kyllä olla eri mieltä.
Käytännössä oikein asennetut laadukkaat lämpöpumput ovat erittäin toimintavarmoja ja vähän huoltoa tarvitsevia.
Järjestelmänä maa- ja vesi.ilma-lämpöpumppu on huolettomin, ainoastaan sen riippuvuus sähköstä voi olla sen haittapuoli.- Anonyymi
Eipä se öljykattilakaan ilman sähköä toimi eli häiriöherkempi se on. Toki suorasähkölämmitys kuormittaa verkkoa erilailla.
Mitä ihmeen käyntijaksoja te höpötätte. Invertteri säätää tällä vuosituhannella pätkimättä. Sulatustarve sitten riippuu mm ilmankosteudesta.
Vilpin hyötysuhde näkyy olevan 10-15C pakkasilla noin kaksi. Yli kahdenkymmenen asteen ei kannata pyöritellä ainakaan patteritalossa.
- Anonyymi
Hollannissa alkaa saamaan romutus palkkiota takka lämmittäjis.... tai siis takan purkamisista.
- Anonyymi
Ei minun poltin ja kiertovesipumppu ja porakaivopumppu toimi ilman sähköä.
- Anonyymi
Ei minunkaan mutta sähkökatkostet hoituu pienellä bensiiniagregaatilla jolla poltin ja pumput pyörii kevyesti ja lämmöt pysyy päällä.
Mutta vaatii jo isomman agregaatin jolla maalämpöpumppu toimii. Kun pirtti kylmenee voi tulla jäätymisvaurioita melko pian. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei minunkaan mutta sähkökatkostet hoituu pienellä bensiiniagregaatilla jolla poltin ja pumput pyörii kevyesti ja lämmöt pysyy päällä.
Mutta vaatii jo isomman agregaatin jolla maalämpöpumppu toimii. Kun pirtti kylmenee voi tulla jäätymisvaurioita melko pian.VILP ja maalämpöpumppu vaatii kyllä erillisen lämmönvaihtimen jonka kautta kiertovesi lämmitetään.
Sellaiset suorat vilpit joissa vesi kiertää ulkoyksikössä ovat tuhoontuomittuja.
Omassani on kiertoveden boosteripumppu joka kierrättää veden varsinaiseen alkuperäiseen varaajaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei minunkaan mutta sähkökatkostet hoituu pienellä bensiiniagregaatilla jolla poltin ja pumput pyörii kevyesti ja lämmöt pysyy päällä.
Mutta vaatii jo isomman agregaatin jolla maalämpöpumppu toimii. Kun pirtti kylmenee voi tulla jäätymisvaurioita melko pian.Akulla ja invertterilläkin pitää käynnissä pitkään.
- Anonyymi
Kannattaisi rakentaa tai ostaa oma biopolttoainetislaamo, sinne vaan kaikki eloperäinen jäte, rakitkin pääsee hyötykäyttöön. Voisi käyttää myös autossa ja myydä polttoainetta naapureillekin.
- Anonyymi
Jaa, niikun että alettaisi tislaa pontikkaa, mikäettei ei pöllömpi ajatus. Sitähän se etanoli on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa, niikun että alettaisi tislaa pontikkaa, mikäettei ei pöllömpi ajatus. Sitähän se etanoli on.
Tai biodieseliä tai -kaasua, niitä on tehtykin yksityiskäyttöön, mutta biobensiiniä ei taideta valmistaa pienessä mittakaavassa. Alkoholi onnistuu parhaiten varmaankin viljasta tms, moihin käy muukin jäte ja lannasta erkaantuu kaasua luonnostaan.
- Anonyymi
Ei sitä kokonaan pureta. Se muunnetaan VILP tominnalliseksi.
- Anonyymi
Itse vaihdoin kattilan nuohoamisen kattilan vastuksilla lämmittämiseen.
Sähkö on vieläkin saman hintaista kuin polttoöljy.
Tosin kannattaa mahdollisimman paljon lämmittää irtolämmittimillä.
Vesipatterit kuumentavat kohdaltaan ulkoseinän vuotamaan lämpöä ulos.
Niitä on myös keskellä taloa eli ilmanvaihto imee niistä lämmöt heti harakoille. - Anonyymi
Remontteja tehdään monesti rintamamiestaloihin ja muihin vanhoihin ok-taloihin. Niissä kattilalaitos on jo yleensä finaalissa. Eikä kellarissa välttämättä ole tilaa tuplalaitteistolle.
- Anonyymi
Hauskin kokemus rintamamiestalon lämpöremontista. Kattila oli roudattu sisään rakennusvaiheessa, eikä saatu ulos kun kappaleina kellarista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074