Venäjä tekee paluuta Neuvostoliitoksi

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/venäjä-tekee-paluuta-neuvostoliitoksi-suomen-on-aika-päättää-natosta/ar-AASpodt?li=BBr5RWF&ocid=mailsignout

Suomi joutumassa samalaiseen kurimukseen mitä oli kylmän sodan aikana.

EU kehitettävä omat asevoimat.
854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mihin kurimukseen? Silloin oli asiat taloudellisesti paremmin. Ei ollut miljardivelkoja.

Äänestä

Aloitus levittää jenkkiläisen uutistoimiston propagandaa.

Äänestä

"Venäjä tekee paluuta vanhaksi Neuvostoliitoksi. Pelkän Yhdysvaltain varaan Suomi ei voi turvallisuuttaan laskea, kirjoittaa Kaija Ahtela.

Tohtori Risto E. J. Penttilä arveli joulukuun puolivälissä Ylen A-studiossa, että Nato-jäsenyyden haku voi tulla Suomelle ajankohtaiseksi keväällä.
Samat ajatukset tulivat mieleen, kun kuunteli pres. Sauli Niinistön uudenvuoden puheen.

Venäjä on kyseenalaistanut Suomen ja Ruotsin suvereniteetin. Etupiiriajattelussa ja sapelinkalistelussa on yhtymäkohtia sotia edeltäviin, 1930-luvun vuosiin.
Rauhaan tuudittautuminen voi kostautua. Silloin voi joutua armottomimpien armoille. Nopearytmisessä maailmassa on – Niinistön sanoin – entistä arvokkaampaa tietää, milloin kiiruhtaa, milloin malttaa.

Venäjä tekee selvästi paluuta vanhaksi Neuvostoliitoksi.

Kansalaisjärjestöjen elintila kuihtuu. Keskiluokka kurjistuu. Oppositio istuu vankilassa, ja valtiojohto synnyttää ulkoisia viholliskuvia sysätäkseen huomion pois sisäisistä ongelmista.
Autoritäärisen Kiinan esimerkki ja demokratian vastainen liikehdintä lännessä rohkaisevat osaltaan Vladimir Putinin hallintoa.

Menneisyys ihmetyttää mutta...

Televisiossa pyörii parhaillaan sarja, joka kertoo Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta kylmän sodan aikaan entisen NL:n puristuksessa.
Suomi oli suomettunut ja rähmällään itään. Koko maa eli kuin valheessa suhteessa NL:oon. Tosiasioilta ummistettiin silmät.

Presidentti Urho Kekkosen kauteen liittyi sisäpoliittista vallan väärinkäyttöä, mutta ulkopolitiikassa Suomi vyötti itseään länteen, minkä pystyi.
Pohjoismaisen yhteistyö ja EEC-sopimus loivat pohjaa EU-jäsenyydelle, jolle aikaikkuna avautui Neuvostoliiton romahdettua 1991.

...liikkumavara voi taas kaventua

Kylmänsodan aikaista ”rähmällään oloa” voi olla vaikea ymmärtää näin jälkikäteen. Politiikkaa tehdään kuitenkin aina ajassa.
TV-sarja on hyvä muistutus siitä, miten kapeaksi Suomen liikkumavara voi suuren ydinasevaltion kyljessä käydä, mikäli vanhat asetelmat palaavat – niin kuin näyttää käyvän.
Suomi on nyt EU:n jäsen, mutta EU ei ole sotilasliitto eikä se muutu sellaiseksi näköpiirissä olevana aikana.

Uhka joutua suurvaltojen pelinappulaksi

Toistaiseksi Suomi on luottanut itsensä ja EU:n lisäksi Yhdysvaltain epäsuoriin turvatakuisiin, mutta niiden varaan ei kannata laskea.
USAn oma demokratiatilanne voi muuttua jo seuraavissa presidentinvaaleissa. Donald Trump antoi tästä esimakua.

Kiristyvässä maailmantilanteessa Suomi voisi ajautua suurvaltojen pelinappulaksi ja kaupankäynnin välineeksi. Läntinen sotilasliitto Nato on kollektiivi, jossa on mukana lähes kaikki EU:n jäsenvaltiot.
Tässä katsannossa poliitikkojen olisi viisasta tehdä Nato-päätöksensä nyt. Ajat näet tästä tuskin ainakaan paranevat."

Kuulostaa enemmänkin joltain tasapaksulta kentsun lippujuhlan puheelta.

Äänestä

Tuleeko Venäjästä vielä virallinen ateistivaltiokin, kuten NL oli ja kristittyjä vainotaan ja työnnetään GULAGiin??

Äänestä
  • En usko gulageihin, mutta katso länttä - kristinuskoa siivotaan pois ja sukup.vähemmistöt marssii ja niistä jutuista puhutaan jopa 6 vuotiaille lapsille, joiden ei kuulu tietää sukupuoli/seksiasioista vielä juuri mitään. Mikä juttu se oli kun alle 10 vuotias kersa tverkkasi homomarssissa?
    Venäjä tekee voitavansa suojellakseen kansaa tältä meiningiltä.

    Äänestä

Sosialismin palatessa maailmankartalle, alkavat loikkaukset, tällä kertaa lännestä itään.

Äänestä
  • Venäjä alkakoon järjestämään ruskean cardin viisumiarpajaisia jossa arvotut voittajat saavat muuttoviisumin Venäjälle. Arpajaisvoiton osuminen omalle kohdalle ei olisi missään arpajaisissa yhtä todennäköistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjä alkakoon järjestämään ruskean cardin viisumiarpajaisia jossa arvotut voittajat saavat muuttoviisumin Venäjälle. Arpajaisvoiton osuminen omalle kohdalle ei olisi missään arpajaisissa yhtä todennäköistä.

    No missä se tapahtuma viipyy? Saisipahan halukkaat kerrankin painua vapaasti mihin haluavat!
    Milloin Venäjä lähettää viestin, että kaikki halukkaat tervetuloa? Pääsisi Natottajatkin kerralla eroon niistä.

    Mitä mieltä Naton kannattajat on siitä? Heidänhän pitäisi liputtaa asian puolesta ja kolkutella Kremlin portteja, että tehkää äkkiä jotain, niin Naton kannatus saadaan nousemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/venäjä-tekee-paluuta-neuvostoliitoksi-suomen-on-aika-päättää-natosta/ar-AASpodt?li=BBr5RWF&ocid=mailsignout

Suomi joutumassa samalaiseen kurimukseen mitä oli kylmän sodan aikana.

EU kehitettävä omat asevoimat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu