Työperäistä maahanmuuttoa halutaan, mutta kaikille se ei ole taloudellisesti mahdollista. Esimerkki: Suomalaisen yhtiön saksalaisessa yksikössä vuosia työskennellyt insinööri sai tarjouksen siirtyä Suomeen emoyhtiön palvelukseen. Hänen ammattitaidostaan olisi firmalle enemmän hyötyä Suomessa kuin Saksan yksikössä. Kyseinen insinööri päätti tarttua tilasuuteen, mutta selvittäessään maahanmuutton liittyviä kustannuksia, tuli esiin se, että hänen tulisi maksaa muuttotavaroistaan veroa. Pelkästään omistamansa yksityisauton vero olisi likipitäen 20 k€. Kyseinen insinööri totesi "Suomeenpääsymaksun" olevan liian korkea ja niinpä maahanmuutto jäi tekemättä.
Se siitä Suomea hyödyttävästä työperäisestä maahanmuutosta!
Se siitä Suomea hyödyttävästä työperäisestä maahanmuutosta!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin on.
Otetaan esimerkkiä :
"Moni pakolainen maksaa kovan hinnan matkasta Suomeen
JULKAISTU 17.02.2009 19:18 (PÄIVITETTY 20.02.2009 12:47)
Metsälän pakolaiskeskuksessa Helsingissä turvapaikkahakemuksen käsittelyä odottaa Nazir, 32. Hän saapui Suomeen vaimonsa ja kahden pienen poikansa kanssa tammikuussa.
Nazir kertoo, että perheen matka Turkin kautta Irakista Suomeen kesti viikon ja maksoi 40 000 dollaria.
- En tiedä mitä kautta tulimme, olimme vain rekassa koko matkan, Nazir sanoo.
Nazir on Irakin kurdi. Tällä hetkellä hän edustaa suurinta turvapaikanhakijaryhmää. Toiseksi suurimman turvapaikanhakijaryhmän, somaleiden, puolesta puhuu Asad, 32.
Hän kertoo lähteensä Mogadishusta kohti Helsinkiä tammikuussa. Matka maksoi yli 6000 dollaria.
- Klaanini keräsi rahaa minulle. Ei minulla olisi ollut muuten sellaiseen varaa."
Paljoko heiltä Suomen tulli peri muuttotavaraveroa? Minkälaisiin töihin ja veronmaksajaksi tulivat Suomeen?
Asiantuntijoita ja kasvuyrittäjiä, jos kysyt MokkaJukalta.