Yliväpeli Orhosella on painavaa asiaa

Varusmiesliitto ei lämpene sille, että varusmiehiä käytettäisiin koronatilanteen hoitamisessa. Suomen armeija nojaa laajaan ja ennen kaikkea osaavaan reserviläisarmeijaan. Näemme, että ministeri Kiurun esitys heikentäisi kokonaisturvallisuutta.
– Jos Puolustusvoimia on käytettävä, olisiko mahdollista harkita reserviläisten hyödyntämistä?

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd) sanoi eilen tiistaina, että sosiaali- ja terveysministeriö on pyytänyt Puolustusvoimia varautumaan antamaan kunnille ja sairaanhoitopiireille virka-apua. Avuntarve voi olla jopa 5 000 henkilön kahden kuukauden työpanos.

Kiuru ei kuitenkaan puhunut avunpyyntöasiassa täsmällisesti varusmiehistä, vaan yleisesti Puolustusvoimista.

Varusmiesliiton puheenjohtaja Joel Elmaci sanoo, että ei ole asepalvelusta suorittavien etujen mukaista, että heidät laitetaan kahdeksi kuukaudeksi hoitamaan koronatilannetta.

– Koulutuksen vaje näkyisi vielä monien saapumiserien jälkeen, kun johtajakoulutukseen päätyisi porukkaa vajavaisilla taidoilla, Elmaci sanoo liiton tiedotteessa.

Liitto kiinnittää huomiota siihen, että Suomessa olisi muitakin ryhmiä, joita voisi käyttää koronatilanteen hoitamisessa eikä liiton mielestä ensimmäisenä kannata karsia sotilaiden koulutuksesta.

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sosialisteille eikä vasureille yksityinen taho kelpaa.

      Ihan oikein tehty Varusmiesliitolta! Suomessa on rokotuksen ja Koronan jäljityksen asiantuntijoita sadoittain Yksityisissä Terveydenhoitolaitoksissa ja sairaaloissa! Järkyttävää sosialistisen politiikan osoitusta maan vasemmistohallitukselta, ettei yksityinen asiantuntemus kelpaa hallitukselle, edes näin kurjassa koronatilanteessa!

    • Varusmiehiä ei pidä jäljityksiin käyttää. Heidän opastamiseensakin työhön tuhlaantuu ammattilaisilta aikaa, jonka voisivat käyttää itse niihin jäljityksiin.

      Sitä paitsi koronaa on jo niin paljon, että tartuntajäljitysten hyöty on yhtä tyhjän kanssa. Käytetään se energia koronahoitoihin ja rokotuksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1220
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1149
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe