Pitäis ja pitäis !

Anonyymi

Niinhän ne jankuttavat testeistä ja rokotuksista mutta mikään ei näytä toimivan. Pitäkööt suut kiinni näiden velvoittajat jos eivät voi taata järjestelmän toimivuutta. Ei tulis mieleenkään yrittää testiin tai rokotukseen jos tuntien jonot, EI ! Olikohan yhtään työnantajaa, kansanedustajaa, ministeriä ym. itse jonottamassa pakkasessa ?!

5

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisin veikata että ns. hoitajapula johtuu siitä että vaikka heitä olisi 100 kpl käytettävissä testauksiin ja rokotuksiin , niin 1 laitetaan töihin normikansalaisten pariin ja 99 kiertää näiden " parempiosaisten " kotona tekemässä kaiken. Eihän niitten tarvi jonottaa missään, ei pakkasessa eikä puhelimessa.

    • Anonyymi

      Kaikkiin rokotuksiin voi varata ajan, myös koronarokotuksiin. Kenenkään ei tarvitse jonottaa ilman ajan varausta.

      Koronatesteissä ei ole pakko käydä silloin kun ei matkusta minnekään ja pitää huolta itsestään eikä liiku iltaisin ja öisin tartuttamassa itseään karaokekapakoissa eikä ihmismassoissa.

      Jos työnantaja, tai ansiotyön suorittaminen, vaatii säännöllistä koronatestaamista, työnantajan tehtävänä on järjestää koronatestin otto sellaiseen paikkaan minne työntekijä voi varata ajan, esim. työterveysasemalle. Jos testaus pitää tehdä usein, ajan voi varata kaikkia seuraavia testikertojakin varten jo vaikka kuukausiksi etukäteen.

      Esim. rokottautuminen. Rokotuksia on saanut jo vuoden päivät. On omaa laiskuutta jos aikuinen ihminen ei ole osannut hoitaa kahta ensimmäistä rokotesuojaa kuntoon kuukausia sitten.
      Kolmannen rokotteen ajanvaraukset ovat olleet auki jo kuukausia iäkkäille, pitkäaikaissairaille ja ainakin viimeisen kuukauden liki kaikille rokotetta haluaville suurimmassa osassa Suomen terveydenhoitopiirejä.

      Järjen käyttö on sallittua myös koronan ja muiden sairauksien estämisessä ja hoitamisessa.
      On aivan turha syyllistää ja syytellä organisaatioita tai terveydenhuollon ammattilaisia kun asian pystyy kerran hoitamaan oma-aloitteisesti kuntoon.

      • Anonyymi

        Onko se toimivaa että puhelimessa jonotetaan jopa tunteja aikaa varatessa eikä takaisinsoitto toimi ? Entäs kun oma kanta palvelukin tökkii ?


    • Anonyymi

      Päivittäin kuulee ja voi lukea kokemuksia ettei ole asiat toimineet. Turha kenenkään silloin valehdella että kansalaisten omaa saamattomuutta.

    • Anonyymi

      Oikeesti hei, jos puhelimella ei kerran pääse, niin miks se aika pitää väkisin siellä ruuhkasessa puhelinpalvelussa varata just joulun ja uudenvuoden pyhinä?

      Ihmisillä on ollut aikaa hakea eka ja toka rokote vuoden ajan.
      Kolmosenkin on erityisryhmät ja vanhukset saaneet jo reilusti hakee viime vuoden puolella ja muillekin ajanvarausportaalit ovat olleet auki ties kuinka pitkään. .

      Itse varasin ajan kolmosrokotteeseen marraskuun vika päivinä tammikuun alkuun. Sen takii tammikuulle koska siinä vaiheessa mulla tuli se 6kk aikaraja kakkosrokotteesta täyteen. Sähköisessä palvelussa oli sillon aikoja vapaana pilvin pimein joulu- ja tammikuulle joka ikiseen rokotukseen. Olis voinut varata ykköstä, kakkosta, kolmosta ja flunssarokotetta.

      Jokainen meistä tiesi jo viime kesänä että kolmas rokote pitäisi ottaa 6kk kuluttua kakkosrokotuksesta. Kyllä sitä sillon voi ennakoidakin asioita eikä vaan pää punasena huutaa että miks tätä tai tuota palveluu ei saa samalla sekunnilla.

      Ei kaikkia asioita oo pakko jättää aina viime tippaan.
      Tottakai siellä on nyt ruuhkaa kun kaikki mattimyöhäset herää samaan aikaan vaatimaan pikana palvelua.

      Ja teidän kitisijöiden kannattaa muistaa sitten tämä: kun joku vastaa siihen puhelimeen, pitäkää puhelu lyhyenä ja varatkaa vaan se aika ja kiitos ja kuulemiin.

      Jos jokainen soittaja kitisee miten puhelinpalveluun ei pääse, eikä kukaan soita takasin ja vasta sitten kertoo oikeen asiansa, siinä menee päivässä ajan antajilta tunteja täysin hukkaan plus päivä pilalle.
      Kun ei ne siihen puhelimeen pysty vastaamaan ku yks puhelu kerrallaan.
      Mitä pidempään puratte veetustustanne niille, sitä harvempi puhelu pääsee läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe