Niinhän ne jankuttavat testeistä ja rokotuksista mutta mikään ei näytä toimivan. Pitäkööt suut kiinni näiden velvoittajat jos eivät voi taata järjestelmän toimivuutta. Ei tulis mieleenkään yrittää testiin tai rokotukseen jos tuntien jonot, EI ! Olikohan yhtään työnantajaa, kansanedustajaa, ministeriä ym. itse jonottamassa pakkasessa ?!
Pitäis ja pitäis !
5
114
Vastaukset
- Anonyymi
Voisin veikata että ns. hoitajapula johtuu siitä että vaikka heitä olisi 100 kpl käytettävissä testauksiin ja rokotuksiin , niin 1 laitetaan töihin normikansalaisten pariin ja 99 kiertää näiden " parempiosaisten " kotona tekemässä kaiken. Eihän niitten tarvi jonottaa missään, ei pakkasessa eikä puhelimessa.
- Anonyymi
Kaikkiin rokotuksiin voi varata ajan, myös koronarokotuksiin. Kenenkään ei tarvitse jonottaa ilman ajan varausta.
Koronatesteissä ei ole pakko käydä silloin kun ei matkusta minnekään ja pitää huolta itsestään eikä liiku iltaisin ja öisin tartuttamassa itseään karaokekapakoissa eikä ihmismassoissa.
Jos työnantaja, tai ansiotyön suorittaminen, vaatii säännöllistä koronatestaamista, työnantajan tehtävänä on järjestää koronatestin otto sellaiseen paikkaan minne työntekijä voi varata ajan, esim. työterveysasemalle. Jos testaus pitää tehdä usein, ajan voi varata kaikkia seuraavia testikertojakin varten jo vaikka kuukausiksi etukäteen.
Esim. rokottautuminen. Rokotuksia on saanut jo vuoden päivät. On omaa laiskuutta jos aikuinen ihminen ei ole osannut hoitaa kahta ensimmäistä rokotesuojaa kuntoon kuukausia sitten.
Kolmannen rokotteen ajanvaraukset ovat olleet auki jo kuukausia iäkkäille, pitkäaikaissairaille ja ainakin viimeisen kuukauden liki kaikille rokotetta haluaville suurimmassa osassa Suomen terveydenhoitopiirejä.
Järjen käyttö on sallittua myös koronan ja muiden sairauksien estämisessä ja hoitamisessa.
On aivan turha syyllistää ja syytellä organisaatioita tai terveydenhuollon ammattilaisia kun asian pystyy kerran hoitamaan oma-aloitteisesti kuntoon.- Anonyymi
Onko se toimivaa että puhelimessa jonotetaan jopa tunteja aikaa varatessa eikä takaisinsoitto toimi ? Entäs kun oma kanta palvelukin tökkii ?
- Anonyymi
Päivittäin kuulee ja voi lukea kokemuksia ettei ole asiat toimineet. Turha kenenkään silloin valehdella että kansalaisten omaa saamattomuutta.
- Anonyymi
Oikeesti hei, jos puhelimella ei kerran pääse, niin miks se aika pitää väkisin siellä ruuhkasessa puhelinpalvelussa varata just joulun ja uudenvuoden pyhinä?
Ihmisillä on ollut aikaa hakea eka ja toka rokote vuoden ajan.
Kolmosenkin on erityisryhmät ja vanhukset saaneet jo reilusti hakee viime vuoden puolella ja muillekin ajanvarausportaalit ovat olleet auki ties kuinka pitkään. .
Itse varasin ajan kolmosrokotteeseen marraskuun vika päivinä tammikuun alkuun. Sen takii tammikuulle koska siinä vaiheessa mulla tuli se 6kk aikaraja kakkosrokotteesta täyteen. Sähköisessä palvelussa oli sillon aikoja vapaana pilvin pimein joulu- ja tammikuulle joka ikiseen rokotukseen. Olis voinut varata ykköstä, kakkosta, kolmosta ja flunssarokotetta.
Jokainen meistä tiesi jo viime kesänä että kolmas rokote pitäisi ottaa 6kk kuluttua kakkosrokotuksesta. Kyllä sitä sillon voi ennakoidakin asioita eikä vaan pää punasena huutaa että miks tätä tai tuota palveluu ei saa samalla sekunnilla.
Ei kaikkia asioita oo pakko jättää aina viime tippaan.
Tottakai siellä on nyt ruuhkaa kun kaikki mattimyöhäset herää samaan aikaan vaatimaan pikana palvelua.
Ja teidän kitisijöiden kannattaa muistaa sitten tämä: kun joku vastaa siihen puhelimeen, pitäkää puhelu lyhyenä ja varatkaa vaan se aika ja kiitos ja kuulemiin.
Jos jokainen soittaja kitisee miten puhelinpalveluun ei pääse, eikä kukaan soita takasin ja vasta sitten kertoo oikeen asiansa, siinä menee päivässä ajan antajilta tunteja täysin hukkaan plus päivä pilalle.
Kun ei ne siihen puhelimeen pysty vastaamaan ku yks puhelu kerrallaan.
Mitä pidempään puratte veetustustanne niille, sitä harvempi puhelu pääsee läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit515420Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4184705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483889KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1833353Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142566Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212322Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182218Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522072- 1282029
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241499