Patti ja kipeä kohta ikenessä-muita?

Anonyymi

Oli ensin kipeä kohta ylätakahampaan ikenessä,tarkastin että mikä kirvelee-punainen haavauma josta tule pehmeä patti.sieltä tulee verta jos painaa..toista viikkoa. kokemuksia ja mitä todettiin? pitää varata aikaa hammaslääkärille.

5

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle tuli myös. En huomannut haavaumaa, mutta kipeä kohta oli. Hl kuvasi ja siellä oli mätäpallo. Hammas poistettiin ja parani. Hl meinasi ettei voi säästää. Sairastan paradontiittia, joka on yleensä hallinnassa hyvällä hoidolla. En ymmärrä miksi nyt äityi, mitään muutosta ei ollut hoidossa eikä ruoassa.

      • Anonyymi

        Mulla kans aikoinaan tuli tulehdus ikeneeseen juurihoidetun hampaan kohdalle, pistettiin antibioottikuurille ja hammas kuvattiin. Hampaanjuureen oli tullut hiusmurtuma, joka tulehdutti hampaan, jouduttiin poistamaan, oli ollut mätäpallo siinä hammasjuurien keskellä. Aina ei onnistu juurihoidotkaan, hammas hajoaa. Tuli vaan ylimääräisiä maksuja koko operaatiosta. Jäänyt mieleen siitä hampaan poistosta, ett hammaslääkärinä pieni kokoinen nainen ja hammas oli tiukassa irrottaa, niin tämä lekuri joutui käyttämään voimaa ja nosti jopa polven mun pään viereen saadakseen lisää vipuvoimaa hampaan irti nitkuttamiseen, oli sitkeet juuret siinä hampaassa.


    • Anonyymi

      Ongelma alkoi kun pesin sähköhammas harjalla liian kovaa painaen ien rajat, hm kehoituksesta kun jää plakkia. N o seurauksena tuli limakalvo vaurio ja ien arkuutta, oral b vielä tahnaa,Suu on herkkä muutenkin,,nyt alkaa tuntua että vaiva paranisis kun gorsodylillä huhdellut ,pitää harjata lempe'mmin pehmeällä käsiharjalla toistaiseksi eikä enää kovaa!

    • Anonyymi

      Eipäs mennytkään ohi,vaan fistelli se siellä kukkii,,,odotan hampaan leikkausaikaa leukakirurgille,,,ei kiva. Tämä juurihoidettu hammas on ollut huonona alusta alkaen,juuret sen verran kimurantit ettei yltänyt se hoito ja ylläpitänyt tulehdusta vuosia,nyt mätii.

    • Anonyymi

      Kuulostaa samanlaiselta, kuin aikanaan omat viisaudenhammasongelmani. Viisurit eivät mahtuneet puhkeamaan, joten olivat tulehtuneet, ja aukosta purskusi mätää. Hammasta ei juurikaan näkynyt, märkäerite ja lievä kipu saivat minut tajuamaan tilanteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4393
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3015
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2918
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2703
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      340
      2651
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2605
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2279
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2035
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1693
    10. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      2
      1683
    Aihe