Putki on ollut näppärä keino irtisanoa

Perustuslain vastainen eläkeputkisysteemi poistuu lähitulevaisuudessa. Se on ollut näppärä keino irtisanoa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008523101.html
1781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ja myös näppärä keino olla menemättä töihin.

Äänestä

Se on ollut näppärä keino siirtää ennenaikojaan työkyvyttömiksi tulleita eläkkeelle niin että ne eivät ole vajaakuntoisina enää joutuneet turhaan etsimään työpaikkaa.

Osa 50 vuotiaista jo kuolleita isompi osa sellaisia jotka ei aikuisten oikeasti enää mihinkään kykene.

Äänestä
  • Ehkä osin mutta ei kokonaisuudessaan tuo ole absoluuttinen totuus asiasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkä osin mutta ei kokonaisuudessaan tuo ole absoluuttinen totuus asiasta.

    No ei aiempikaan linsäädänö noita ole etänyt työllistymästä?
    Ehkä pieni pakko saa homonkin tuntemssn itsensä heteroksi meinaat?

    Äänestä

Viisikymppinen on työmarkkinoilla kuin väärää rahaa. Ei vanhaa raakkia kukaan palkkaa. Kitkttelee peruspäivärahalla kunnes sekin loppuu.

Äänestä
  • Ei koske julkisen sektorin huippuvirkoja.

    Äänestä

  • Mietippäs sitä.......kello käy ja joka sekunti tulet perässä...

    Äänestä

Juopotteluunhan ne on aikansa yleensä käyttäneet. On ihan hyvä että ryyppyputki katkaistaan.

Äänestä

Vastineeksi ei mitään ole tarjottu, muuta kuin Hurstin valintaa.

Äänestä

Putki on päällä eikä loppua näy. Kippis!

Äänestä

Oikein perustuslain vastainen putki vasurin mielestä tietysti. Potkut heti jos ei työ kiinnosta ja jos ei osaa mitään eikä opi mitään. Onko se perustuslaissa määrätty, että vetelää on elätettävä. Putki on ollut erittäin hyvä ja inhimillinen erittäin monessa tapauksessa. sille ei voi vasurikaan mitään, jos työtä ei vain ole. Noin 300000tuhatta työtöntä tälläkin hetkellä. On ihan hirveä työvoimapula--- pitää pyrkiä 500000tuhanteen työttömään se olis tosi hieno lukukin.

Äänestä
  • Se on perustuslain vastainen, koska se asettaa työikäiset eriarvoiseen asemaan. Voidaan puhua jopa ikärasismista.

    Äänestä

Putkeen 57 vuotiaana metallimiehenä telakoilla töissä ja savuisissa pajoissa, joissa ilmastointia oli oven aukaisu. Sopivasti raihnaisena eläkeputkeen.
Hyvä niin.

Äänestä

Minä putkeen jo viisvitosena.

Äänestä

Mikäköhän se logiikka tuossa on, että eläkeputken poistolla saadaan muka 9000 lisätyöllistä? Jos yt-neuvotteluissa ei irtisanota jatkossa iäkkäämpiä, niin sitten nuoremmat saavat lähteä? Yritykset eivät ole mitään sosiaalitoimistoja, julkisella puolella joku suojatyöpaikka voidaan varmaan jatkossa säilyttääkin...

Äänestä
  • Logiikka on siinä, että ihmisten yhdenvertaisuus paranee. Tällä hetkellä työmarkkinoilla on ikärasismia, koska nuoret eivät pääse eläkeputkeen.

    Äänestä

kuten lehden palstalla ihmetteli halituksen matematiikan lasku taitoja, 6000 eläkeputkessa mutta saadaan 9000 lisä työvuotta tuloja tulisi 190milj joka tietäisi tuloja vuodessa 30 tuhatta per nuppi, lisäksi käyttöön voitaisiin ottaa tuki työllistäminen jolloin eläkettä odottavat joutuvat käytännössä orjatyöhön kun työ markkina tukeen saa matka korvausta joka summana vastaa reilu puolet alinman eläke maksun ala rajaa ,niin eläkkeet lopetetaan alinmasta päästä ilmeisesti,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Perustuslain vastainen eläkeputkisysteemi poistuu lähitulevaisuudessa. Se on ollut näppärä keino irtisanoa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008523101.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu