lisää veroa xenon-valoista? Onko saksassa pakollinen automaattisäätö noihin?
paljonko
pamahtaa
5698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
200 €
Mihin perustat väitteesi?
Eihän niillä lomakkeessa ilmoitettavilla varusteilla ole mitään vaikutusta verotusarvoon. Meneppä Tulliin tutustumaan tuomasi auton verotuspapereihin, niin näet, että Tulli on tulostanut Grey-Henin tietokannasta arvion autosi käyvästä arvosta ja se arvo on asetettu veronperusteeksi.
Minkäänlaista vaikutusta ei varustuksella ole, ainakaan tavanomaisten autojen kohdalla! Sitä paitsi, sehän edellyttäisi, että Tullilla olisi tiedot kaikkien autojen varustelusta, koska joissakin autoissahan xenonit ovat vakiona, joten eiväthän ne sellaisessa tapauksessa millään tavalla nosta tämän tuomasi auton arvoa verrattuna vastaaviin Suomessa myytäviin autoihin. Tullilla ei tällaisia varustelu tietoja ole, joten niiden tietojen kerääminen on aivan tyhjänpäiväistä puuhatelua.
Vai ei ole tietoa varustesta ? Juuri niitähän ne ovat syynänneet laskiessaan joka kuukaudelle eri hinnat. Jos tuot kaksi samanlaista autoa xenoneilla ja ilman, ei vero ole takuulla sama. Jälkiasennettunahan hinta on pöyristyttävä joka tullin mielestä tietenkin lisää auton arvoa.
Olen tuonut kaksi autoa, toisen xenoneilla ja toinen hehkulangoilla, ja olen käynyt Tullissa tarkastamassa kaikki niiden verotukseen liittyvät dokumentit. Se mitä sieltä löytyi lukee jo edellisessä viestissä!
Ei ainakaan minun kohdalla ollut minkäänlaista merkitystä xenoneista. Siihen Grey-Heniltä saatavaan hinta-arvioon ei ympätä varusteita.
On kyllä valituksen paikka, jos tuo auton, jossa xenonit ovat vakiona ja niiden hinta nostaisi verotusarvoa.
Autossa olevilla lisävarusteilla ei näyttäisi olevan mitään merkitystä. Olin tullaamassa autoamme ja tullivirkailija totesi, että heitä ei kiinnosta mitä lisävarusteita automme sisältää. Jos vastaavanlainen, samanikäinen auto on tuotu maahan niin sitä käytetään ennakkotapauksena. Vastaava auto löytyi ja veropäätös autostamme tuli viikossa.