Venäjä omaa suuret määrät luonnonrikkauksia mutta venäjän kansa elää köyhyydessä. Minne tuo raha ja vauraus katoaa kun mikään ei venäjällä toimi? Terveydenhuolto, yhdyskunnan infra, sosiaalituet, vapaa media, demokratia ym loistaa poissaolollaan. Ainoastaan Putin kavereineen lojuu yltäkylläisyydessä kun muut kärsivät jatkuvasta köyhyydestä. Putinin rahat riittävät jatkuviin sotatoimiin naapurimaissa ja sotakaluston lisäämiseen, vaan ei venäjän kansalle.
Miksi venäjän kansa ei liity läntisiin demokratian arvoihin ja Natoon? Näin voisitte koko kansana vaurastua kuten länsimaiset kansakunnat ja siellä elävät yksilöt.
Ryhtykää viimein toimeen ja repikää Putinin itsevalta pois, se on venäjän kansan ja maailmanrauhan etu!
Miksi venäjän kansa ei liity läntisiin demokratian arvoihin ja Natoon? Näin voisitte koko kansana vaurastua kuten länsimaiset kansakunnat ja siellä elävät yksilöt.
Ryhtykää viimein toimeen ja repikää Putinin itsevalta pois, se on venäjän kansan ja maailmanrauhan etu!
Vastaukset 52
Vanhimmat
Putin tullaan syöksemään vallasta. Koittaa suuri tilinteon hetki.
Putin saa edellisen tsaarin kohtalon jos kansa joskus pääsee valtaan. Perhe tosin on jo paennut diktaattoria Länteen mutta eiköhän niitä jääpiikkejä löydy jatkossakin.
Istuin eilen junassa Joensuusta Helsinkiin ja vieressä istui suomea puhuva keski-ikäinen venäläisnainen, joka kiivaasti puolusti Putinia. Kysyin, miksi hän on Suomessa eikä kotimaassaan, ei tullut vastausta, mutta jupisi, että suomalaiset ovat russofobisia.
Ovat russofobisia mutta elättivaris saa asunnon ja ruuan Suomesta.
Halonen varmaan tarjoutuu pyykkäämään ja kokkaamaan evakolle jos Putte Suomeen asti pääsee.
Slaavit on orjaheimoa, ei niistä ole Eikä ole mknkäänlaista demokratian perinnettä.
Totta.
Älä puhu potaskaa. Venäläisillä on rahaa siinä missä suomalaisillakin. Suomessakin yritysten omistajat ja johtajat vievät kaikki rahat ja työntekijöille maksetaan ihan räkä liksaa. Suomessa olisi hyvät palkat terveydenhoitoalalla, mutta kukaan ei halua tehdä töitä täällä.
Mistä sitten johtuu että koulutetut ja kynnelle kykenevät venäläiset muuttavat pääosin länteen työn ja hyvinvoinnin perässä, kuten Suomeen? -Suunta ei ole venäjälle.
Suomessa on yksi maailman korkeimmista elintasoista, toisin kuin venäjällä, vaikka venäjä on omasta mielestään niin erinomainen ja rikas maa niin köyhyydessä rypevät, poislukien Putinin kaverit.
Suomessa osa valittaa palkasta koska asiat ja palkat on jopa liian hyvät. Lomat kun otat pois niin Suomalainen työntekijä työskentelee noin 10 kuukautta vuodessa alle kahdeksan tunnin työpäivällä. On myös tutkimuksia joissa monen todellinen työntekoaika päivässä on noin 5 tuntia. Terveydenhuolto on taattu kaikille.
Moni on tullut sokeaksi sille miten hyvin meillä on asiat verrattuna esimerkiksi venäjään.
Ihmisen mukavuuden tavoittelulle ei loppua näy. Lisäksi suomessa voi ja saa arvostella johtajia, toisin kuin venäjällä.
Kyllä Suomessakin on perusteeton arvostelu on kielletty sekä yksilöä ja kansan osaa vastaan ja siitä joutuu oikeuteen joko viranomaisten toimesta ja yksilötasolla jos arvostelun kohde haluaa nostaa syytteen. Navakin on arvostellut ja valehdellut Putinista vaikka mitä eikä ole joutunut siitä syytteeseen. Suomeen on muuttanut lähinnä Suomen sukuisia inkeriläisiä kun Suomi sitä kampanjoi ja vähemmän Venäjän sukuisia on muuttanut tänne lähinnä opiskellessaan täällä ja jäädessä sitten valmistuneessa töihin. Rupuli on Venäjällä ihan käypä valuutta jolla siellä pärjää vaikka ulkomaan vaihtosuhde on heikko ja eläkeläisillä eikä alempipalkkaisillakaan ole ongelmaa tulla toimeen ja täysin varattomat elättää ja majoittaa alueet.
Valehtelet, ei saa puhua totta Suomessa.
Opettajan palkka venäjällä 300€/kk. Enpä tuota kehuisi.
Venäjällä ei ketään syöstä vallasta nykyään vaan valitaan vaaleilla
Venäjällä ei lyhyttä 90-luvun jaksoa lukuunottamatta ole ollut todellisia vaaleja, eikä ole niin kauan kuin Putin ja Yksinäinen Venäjä kopla on vallassa.
🪐🪐🪐🪐🪐🪐🪐🪐
Suomelle on paljon enemmän hyötyä olla liittymättä NATOON, koska maailman asiat eivät pyöri sodan ympärillä vaan kaiken muun ympärillä, kuten kaupankäynti, matkailu, ilmaston lämpenemisen estämisen ympärillä.
Jos sotaa haluaa niin sen saa helposti aikaan, mutta kun haluaa Suomen suhteita parantaa, niin sotakaan ei ole mahdollista.
Venäjä on iso Valtio pinta-alaltaan ja siksi vaikea kiertää Venäjä rautatie yhteyksissä, kun Suomi haluaa saada myytyä enemmän tuotteita Kiinaan ja muihin idän maihin, josta Suomen talous saa nostetta. Elikkä rautatie yhteyksiä idän valtioihin Venäjän kautta pitäisi parantaa.
Lisäksi Venäjä tarjoaa hyvän jokireitti verkoston Suomen kaupankäynnille idän maihin.
Kun ajattelemme kauppalaiva koilisväylää niin Venäjän puolelta tämä on järkevää toteuttaa.
Tässä on monta syytä, miksi ei kannata pilata suhteita Venäjään vaan NATO innostuksen myötä jotka harvat Suomessa kannattaa.
Yhdysvallat näkee vihollisia kaikkialla, eikä meidän Suomessa kannata mennä pelkuri Yhdysvaltalaisten junan kyytiin.
Periaatteessa kun mietitään tarkkaan Yhdysvaltalaisten tavoitteita, niin Yhdysvallat haluisi olla maailman johtajia ja maailman rikkaimpia. Suomen kannattaa olla iloinen siitä, että Venäjä on Suomen naapuri, koska Venäjän kanssa pystyy sopimaan reiluja sopimuksia, kun taas YHDYSVALLAT yrittää rahastaa kaikki Suomalaisten rahat itselleen. Yhdysvaltalaiset pyrkii ottamaan kaikki hyvin menestyvät yritykset omaan haltuunsa, Nokia puhelin tuotannon Yhdysvallat kaappasi Suomelta röyhkeästi vaatien, että Nokia ei saisi tietyn ajan sisällä valmistaa puhelimia yhtiönsä nimissä.
Vaikea sanoa, mutta jos Nokia olisi jatkanut puhelin valmistusta keskeytyksettä, niin Nokia olisi voinut palata takaisin kärkeen, mutta Yhdysvaltalaiset halusi estää tämän. Tiedän kyllä, että Nokia on aloittanut uudestaan kännykän valmistuksen ja toivotaan, että nousee vielä uudestaan.
🪐🪐🪐🪐🪐🪐🪐🪐
Tämä on copy paste viesti minkä lähetit, miksi?
Nokia ei edelleenkään valmista puhelimia. Tämän sinulle jo vastasin aiemmin. Miksi et tiedä edes alkeellisia asioita? Voin kertoa, siksi ettei venäjän valtiojohtoinen media kerro totuutta.
Koillisväylää ei käytä kukaan jos venäjä sotii Ukrainassa tai Suomessa.
Rautateitä venäjän halki kiinaan? Sitä on yritetty vuosia eikä se toimi. Miksi mikään ei venäjällä toimi?
Rahtialukset kulkevat aasiaan kuten tähän asti ovat tehneet, pääosin Suezin kautta.
Navalnyn kalsarimyrkytys epäonnistui, samoin Skripalien. Poltkovskaja ammuttiin... tälle venäjän Putin oikeudelle ei loppua näy, kaikki lynkataan, vapaa media ajettu väkivalloin alas, ulkomaalaiset laitettu aids ym testeihin muttei venäjän kansaa vaikka siellä aids tilanne maailman pahimpia.
Älä tule väittämään että Suomessa tuomittaisiin puolueellisesti ilman syytä joku henkilö vankilaan. Se ei Suomen lain mukaan ole mahdollista. Jos joku venäjäpropagandan levittäjä ja naistoimittajan ahdistelija on tuomittu maalittamis rikoksista, on oikeus tapahtunut.
Venäjä on hyvä ja aloittaa sen sodan Ukrainaan vai eikö Putinin rohkeus riitä? Vauhtia nyt niin saadaan venöjän rahaliikenne ja koko talous nurin, levittomuus lisääntyy ja Putinille Tsaarin kohtalo.
💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰
Miksi vallata Ukraina sehän on köyhä maa, ennemmin Venäjän kannattaa vallata rahassa pyörivät Suomalaiset ja onhan Suomen Valtio niin rikas, että lainaa rahaa köyhille maille kuten Italialle.
Venäjä käy vaan harjoittelemassa Ukrainan rajalla miten Suomeen voisi hyökkäyksen toteuttaa ja kylpeä sen jälkeen rikkaana rahakasojen päällä, täällä Suomessa työttömätkin ovat miljonäärejä ja kukaan ei ole köyhä.
💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰
Venäläiset pelkäävät. Mitä kurjempaa kansalla on,sitä enemmän johtajia ylistetään. Kunnes tulee vallankumous ja sama touhu alkaa alusta. Se voissa paistaminen on totta.
Eli voimme antaa turvakuut Venäjälle, kun siitä ei ole mitään pelkoa kerran Suomelle.
Niinpä. Liittymällä Natoon olisi Washingtonin perussopimuksella estetty että Suomi voisi hyökätä venäjälle, mikä on tietysti absurdi ajatus sinänsä.
Rauhantahdon osoituksena Venäjä voisi vastavuoroisesti palauttaa Karjalan, Krimin, Kurilit ja Kaliningradin.
Voimme suositella Venäjää Varsovan liiton ainoaksi jäsenmaaksi eli pääsevät Varsovan liiton johtoon!
Ja kiinalaiset voivat rakentaa muurin Venäjän ympärille koska venäläiset eivät osaa.
Kiinan muuri on muuten turisti bisneksenä tuottoisa, joten ajattelit tehdä Venäjästä rikkaan Valtion??
Se Kiinan ja Venäjän välinen muuri on jo olemassa. Sitä kutsutaan Uraliksi.
Pieniä väistämättömiä hallinnollisia järjestelyjä se vielä vaatii:
Xi määrää tahdin, Putte laskee housut, pitää pöydän reunasta kiinni ja pyllistää.
Venäjän ja lännen välinen ongelma on geopoliittinen. Kuka tahansa johtaja Venäjällä olisi pakotettu toimimaan tässä tilanteessa.
Tuo nyt on täytä puppua. Ainoa maa venäjän rajoilla joka sotkee naapurimaan puolella on venäjä.
Venäjän taktiikka on lähettää agitaattoreita sotkemaan naapurimaan politiikkaa ja aiheuttamaan levottomuuksia. Tämän jälkeen syyttää länttä ja Natoa kaikesta.
Tähän on päädytty kun venäjä alkaa hajoamaan sisältä, pakko rakentaa venäjän kansalle ulkoinen uhka jotta olisi edes jotain mikä venäläisiä yhdistää. Tämä taasen on helppoa kun venäläisten päähän on iskostettu suuri ja mahtava neuvostoliitto. Karmea maa joka ei käsitä omistamiaan eväitä hyvään elämään ja yhteiskuntaan. Kaikki on aina sössitty isottelun kustannuksella.
Kun neuvostoliitto hajosi , siellä oligarkit jakoivat valtion omaisuuden. Sitten Jeltsin krapuloissaan luovutti vallan putlerille. Sitten alkoi taas uusjako . Putler ja vanhat kgb kaverit rohmusivat kaiken itselleen . Kun vanhoilla kgb kavereilla ja nyky oligarkeilla rahat ja luxus riittää , pysyy putler vallassa vaikka ikuisuuteen.
Ei venäjällä ole ollut oikeaa demokratiaa koskaan . Voi olla että siellä myös väki lähtee kaduille osoittamaan mieltään . Ja valitettavasti myös saamaan lyijyä nahkaansa , ja pamppua .
Se meni toisinpäin. Valtio jakoi omaisuutta oligarkeille niitä hallinnoimaan. Tehtävään valittiin juutalaisia, sillä jos se olisi mennyt pieleen niin oligarkit olisi laitettu vankilaan eikä kukaan välittänyt siitä mitään.
NL:n rikkaudet jaettiin aikanaan rikollisjärjestöjen, KGB:n kesken.
KGB tunsi lännen finanssitaloutta, ja siirti valuuttaa ulkomaille piiloon.
Oikeat tuttavuussuhteet, ja rikollisjärjestöjen valtataistelujen jälkeen alkoivat oligarkit nostaa päätään, rikastumalla.
Tässä taustalla touhusi Putin, jo silloin eräänä tärkeänä narujen vetäjänä.
Valtataistelut olivat verisiä, kun kilpailijoita raivattiin tieltä.
Jeltsinin aikaan Venäjällä oli CIAn porukka Jeltsinin kanssa jakamassa Venäjää USAlle ja sen miljadööreille mutta se jostain syystä epäonnistui ja CIAoperaation johtomies tapettiin Monte Carlossa ja tekijä on tuntematon. Ilmeisesti miljardööri suuttui kun menettivät paljon rahaa
Eipä Suomessa auvat venäläiset taida paljonkaan venäjän asioille voida.
Suomalaisille taas on turha länkyttää venäjän asioita..
Venäläisillä ei ole vielä silmät auenneet.
Jopa Kazakit kestää kusetusta vähemmän kuin venäläiset vuosisataisen negatiivisen rodunjalostuksen jälkeen.
Kansalaiset pidetään köyhinä ja valvotaan kovalla kurilla. Perseaukiinen pysyy nöyränä.
Kansalaisia kurmuutetaan kovasti ja mennään naapurimaihinkin reippaasti auttamaan, jos diktatuuri meinaa murentua.
Missä maassa tuolla Venäjän ilmansuunnalla on oikeasti toimiva demokratia?
Ei missään. Siellä on demokratian irvikuva.
Putin kavereineen ja Kiinan johto koettaa tunkea demokratia sanaa joka paikkaan saaden kansansa uskomaan demokratian olevan tuollaista kaikkialla.
Totuus on se että niin venäjän, kiinan kuin pohjois korean yhteiskuntajärjestelmä on fasistinen jonka johtotapaa voi verrata suoraan Hitlerin johtamaan natsi saksaan. Propaganda pyörii päivästä toiseen, toisinajattelevat tapettu tai laitettu vankilaan, naapurimaita vallataan. Aivan kuin Goebbels Hitler oppikirjasta.
Yhtä asiaa olen aina ihmetellyt. Kun venäläiset ovat kuitenkin sellainen kansa, jotka arvostavat kaikkein eniten maanmiehiään ja -naisiaan, niin miten sen maan johtoon aina tulee henkilöitä, jotka eivät ole sellaisia vaan aivan päinvastaisia eli halveksivat kansaa ja suorastaan nauttivat kansan kärsimyksistä. Maa on täynnä luonnonvaroja, jotka antaisivat hyvinvoinnin kaikille, mutta miksi sitä ei voi tehdä vaan annetaan kaikki hallinnon ja armeijan mafiosoille.
Ei missään maassa jaeta ilmaiseksi rahaa kansalle. Suomessakin johtajat ja vetävät kaikki rahat omaan taskuunsa.
Et ole näköjään käynyt kouluja sinäkään.
Natottajat puhuvat demokratiasta, kertokaa minkälainen se natottajien demokratia on.
Tule tänne länteen katsomaan.
Putin haudataan perse Kremliin päin ja sen jälkeen kaikki menee päin pyllyä.
"Valehtelet, ei saa puhua totta Suomessa."
No joo, Sinunhan on pakko valehdella johtuen omituisista tavoistasi.
Todistit juuri, että Putin on maailmanrauhan etu.
Mutta kyllä Suomessa tullaan vielä Putinia kaipaamaan...
"Valehtelet, ei saa puhua totta Suomessa."
No ei se ainakaan kannata jos pedofiili on. Venäjällä sekin olisi meriitti.
Jos esi-isät olivat tsaarin maaorjia ja isovanhemmat lahdattiin Stalinin toimesta, ei voi ajatellakkaan muuta kjuin, että nykyvenäläiset ovat niin peloteltuja ja nössöjä, etteivät uskalla nousta riistodiktaattoria vastaan vaan mieluummin ottavat vastaan ruoskaniskuja lopunelämäänsä selkä köyryllä.
Kyllä putinille on alkanu lähtölaskenta!! Navaljista Presidentti?
Navalny sai lisää kakkua 9 vuotta paljonko se nyt on, yhteensä 13 vuotta? ja runtia sai, eristetään ulkomaailmasta täysin. Tyhmä mies, ei olisi kannattanut palata Venäjälle. En usko, että pääsee hengissä ulos lusimasta! Olisi pitänyt tajuta, että politiikat on politikoitu, pakkohan sen oli jollain tasolla käsittää se.
Nava on liikaa rahan perään
Putiniltako se tuli rahaa hakemaan??
Ei taida vallankumoukseen kykeneviä venäläisiä olla paikalla. Pitääkö teidän Nato Tiltujen tehdä siitä seuraava kansalaisaloite Suomen johdolle?
Putin kavareineen on jo tehnyt venäjästä hylkiön lännen silmissä, petikato.
Jatkuva länsimaisvastainen propaganda pyörii venäjällä vuodesta toiseen. Länsi putinin mukaan uhkaa venäjää. Samaan aikaan putin ja kaverit kuljettavat rahansa länteen turvaan ja ostavat lisää palatseja sieltä. Lapset opiskelevat ja asuvat lännessä.
Kuinka tampioita venäjän kansalaiset ovat kun eivät tuota ymmärrä vaan antavat sikamaisen kriminaalikorruption jatkua?? Putin kavereineen nauraa röhöttää venäjän hölmölle kansalle.