Suomen alasajo on ollut hurjaa

Anonyymi

vuodesta 2015 alkaen ,suorastaan karmeaa menoa ,eikä meno näytä loppuvan...itse en todellakaan tule viettämään suomessa eläkepäiviä enkä edes loppuja työpäiviä,kyllä niin on Suomi sukeltanut rotkoon.....onneksi pienet lapset eivät ymmärrä missä kurjuudessa asuvat...mutta kun heräävät niin jälki on karmeaa.

9

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Käyrässä on jo nähtävissä Sannan great leap forward.

    • Anonyymi

      eu velvoitteet ovat etu sijalla, vaalien jälkeen kustaan taas omiin kuroihin,

    • Ahaa... Mikäs se on se parempi paikka asua?

      Venäjä? Puola? Unkari? Kiina?

      • Anonyymi

        Työeläke tulee näihin maihin kyllä perässä. Takuueläkkeestä en ole varma. Eiköhän sekin ja kansan ja sairauseläke, mutta kannattaa varmistaa ennenkuin muuttolaatikot pakkaa.


    • Anonyymi

      Kuppaat sitten kuitenkin eläkettä täältä. Muuta vaan pois niin on maahanmuuttajilla ja meillä tolkun ihmisillä lupsakampaa.

    • Anonyymi

      Se on hiukka äänestäjien omaakin syytäkin. Päätökset on sellaisia kuin valitsemamme päättäjät. Tuomme uurnille kun menee ei ole aivan sama ketä äänestää. Jos valitsee puolueen jonka arvot on raha ei ihmiset ,todennäköisesti heidän asiat jäävät heidän omaksi huolekseen yhteiskunnan hyvinvoinnin kehittämisen suhteen ja rahat ohjautuvat kansalaisten palvelutarpeen sijaan toisten mielestä tuottoisampiin kohteisiin. Tuolloin herkästi unohtuu se tosiseikka että eduskunnassa ollaan vaalimassa niin Suomen intressejä kuin etusijassa kansan hyvinvointia .Nuo eivät ole kaikissa puolueissa 1 kkös prioriteettejä ,eikä edes kovassa huudossa olevia asioita.

    • Aloittaja ei ole ilmeisesti koskaan asunut ulkomailla, kun on niin ruusuinen kuva jostain onnelasta, mikä jää tälläkin kertaa kertomatta. Mikähän maa se olisi?

      Suosittelen vilpittömästi muutaman vuoden työkomennusta jossain mukavassa maassa (työttömäksi sinne ei kannata lähteä). Se on erittäin silmiä avaava kokemus ja lupaan että arvostus rakasta maatamme kohtaan löytyy uudestaan.

    • Anonyymi

      vaali ohjelma pitäisi julkaista niin kun on hallitus ohjelmakin,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2275
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1775
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe