Tässä on tämmöinen sippeli proseduuri:
1. Osta kiikarit.
2. Mene kiikareiden kanssa paikkaan josta näet horisonttiin laivaväylälle.
3. Katsele kiikareilla laivoja jotka seilaavat sinusta poispäin.
4. Katso kuinka ne laivat katoavat horisontin taakse. Maa on siis pallo.
1. Osta kiikarit.
2. Mene kiikareiden kanssa paikkaan josta näet horisonttiin laivaväylälle.
3. Katsele kiikareilla laivoja jotka seilaavat sinusta poispäin.
4. Katso kuinka ne laivat katoavat horisontin taakse. Maa on siis pallo.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Keinoja on tosiaan monia helppoja.
5. Hommaa drone ja kiinnitä siihen se p900 kamerasi ja kohdista se kauas horisonttiin, mieleellään jotain tietä tai muuta kohti joka etenee sinusta poispäin kohti horisonttia eteenpäin kuvauskohteesta. Sitten kuvaa tällainen video:
https://www.youtube.com/watch?v=hNFpGNCLgrA&
6. Katso kuunpimennystä. Siinä kuun pinnalla näkyy maapallon varjo.
7. Noin 10 kilometrin korkeudelta voi jo hiukan hahmottaa maan kaareutumista lentokoneen ikkunasta, mutta jos pääset korkeammalle, esimerkiksi 15 kilometriin on se jo aika selkeä. Videoista sitä on vaikea nähdä johtuen siitä että kamerat vääristää kuvaa.
8. Katso aurinkoa vaikka hitsauslasien läpi. Aurinko ei pienene laskiessaan, mutta voi näyttää hiukan litistyvän johtuen ilmakehästä. Samalla tavalla kun ne laivatkin, se menee horisontin taakse. Kuu tekee samalla tavalla.
https://www.youtube.com/watch?v=pxWY7Tiy-UU
9. Katso sama auringonlasku kaksi kertaa kuvaamalla se samanaikaisesti korkealta ja matalalta. Korkeammalta näkee pidemmälle maapallon reunan taakse.
https://www.youtube.com/watch?v=xqAOsI2Ekf0
10. tarkkaile pilviä. Aurinko valaisee niitä juuri auringonlaskun aikaan ja vähän sen jälkeen alapuolelta, koska se on maapallon reunan takana. Litteässä maassa aurinko ei mitenkään voisi koskaan olla pilvien alapuolella.
11. Huomaa, että litteä maa puhujilla ei koskaan ole kunnon perusteluita väitteilleen ja he yleensä myös pakenevat tarkentavia kysymyksiä.
Jos vaikka väittävät että "kaikki kuvat maasta on cgi:tä" ja kysyt että "Voitko perustella asiaa vähän tarkemmin. Millä tavalla muka tehdään 10 minuutin välein uusi "cgi-kuva", jossa näkyy samat pilvet joita voi itse tarkkailla alhaaltapäin", yleensä et saa mitään vastausta, tai vastauksessa kierrellään itse ongelmaa, mutta ei tarkenneta mitenkään. Usein myös koitetaan vierittää todistusvastuu takaisin.
https://www.metabunk.org/threads/full-disk-hd-images-of-the-earth-from-satellites.8676/
Litteä maa väitteet pohjautuvat petokseen ja usein "todisteet" litteälle maalle voi luokitella ihan suoraan ns. "taikatemppukategoriaan". Eli sellaiseen materiaaliin mikä sisältää tahallisen tai tahattoman petoksen ja usein tietoisesti koitetaan ohjata katsoja pois litteän maan kannalta kiusallisten asioiden äärestä. Tällaisia kiusallisia asioita on ihan vaikka kuun vaiheet.
Ja vielä:
Matkusta Päiväntasajan molemmin puolin, kaukana pohjoisessa, kaukana etelässä, ja havaitse mitenkä Aurinko menee kaikkialla 15 astetta tunnissa sivusuuntaan.
Tähän aikaan vuotta kaukana etelässä se tekee matkaa yli 14 tuntia yhteen suuntaan, vaikka Litteällä se ei voi tehdä sitä matkaa kuin maksimissaan 12 tuntia jotta ehtii myös toiselle puolelle littaa ajoissa, kierron kun pitäisi valmistua 24 tunnissa.
Kaukanan etelässä se myös nousee ja laskee tähän aikaan vuotta noin 90 astetta eri suunnasta kuin se tekisi Litteällä.
Jos katsot aurinkoa vaikka kevätpäiväntasauksen aikana etelä-suomessa, näet sen laskevan länteen ja nousevan idästä.
Jos katsot aurinkoa jouluna etelä-suomessa, näet sen nousenvan melkein suoraan etelästä ja laskevan melkein suoraan etelään.
Jos katsot aurinkoa juhannuksena etelä-suomessa, näet sen nousevan melkein suoraan pohjoisesta ja laskevan samalla tavalla melkein suoraan pohjoiseen.
Jos aurinko olisi 3000km korkeudessa, et mitenkään voisi nähdä auringon laskevan pohjoiseen, koska se tarkoittaisi sitä, että Kanadassa, 3000km päässä pohjoisessa auringon pitäisi olla suoraan pään yläpuolella.
Tähän voisi tarkentaa, että Norjan Färsaarille on noin 2000km etelä-suomesta. Grönlannin sisäosiin on se 3000km ja Oulusta olisi 3000km Kanadan pohjoisosiin. Missään noista ei aurinko porota suoraan ylhäältäpäin missään tilanteessa.
Ei kukaan kirjoituskykyinen littumaahan uskokaan, kaikki littumaahan liittyvä on kahden sekopään tuotosta.
Lähde kävelee kohti Pohjoista, jos putoat
jonnekkin 3000 km. jälkeen, niin maapallo
on litteä.