Aamulla lähtee seinäjoelta atrialle päin hissuttelijoiden jono. Eikö oikeasti voisi ajaa edes sitä 80 km/h . Sivuun pitäisi tehdä oma kaista hissuttelijoille jotka ajaa kuuttakymppiä. Oma kaista mikä ei tarvi olla hääppösessä kunnossakaan kun kyyttakymppiä voi ajaa vähän huonommallakin tiellä. Onko pakko lähteä töihin etuajassa ja sitten tappaa aikaa liikenteessä?
Hissuttelijoille oma kaista
Anonyymi
29757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Väki ajaa vanhasta muistista 70 km/h, se rajoitus oli joskus 90-luvulla vielä, vihreine aaltoineen. Eteläpohjalainen ei opi kovin äkkiä uusia asioita, eihän tuosta ole katsos kuin reilu 25-vuotta aikaa vasta kulunut..
ei kännissä ja kortittomana uskalla kovaa ajaa. Seinäjoella on paljon kaupungilla autoja jotka ajaa 50 alueella max 35km/h
50 on liian kova vauhti kaupungin kaduilla 30 on sopiva nopeus taajamassa
Sun on paras pysyä poissa liikenteestä jos et pärjää. 60 olisi sopiva taajamanopeus normaaleille ihmisille.
Mulla on ollut ajokortti 52 vuotta ei yhtään kolaria enkä ole hissutellut vaan ajanut muun liikenteen mukana mutta kaupunkinopeudeksi 30 on hyvä
Tämä kolmeakymppiä kannattava autoilija osaa ajatella muidenkin turvallisuutta, ei vain omaa etuaan ja säästettyä sekunteja!
Alinopeudesta sakotaan nykyään.
Itse lähden aina niin aikaisin, ettei tule kiire koskaan, vaikka jonot ajaisi kuinka hitaasti. Talvella kieltämättä tulee itsekkin ajettua hiljempaa kuin nopeusrajoitukset määrää. Ainahan voi ohittaa, jos hermot ei kestä ajella hiljaa. Mihinkä tässä valmiissa maailmassa on kiire?
Ei pääse ohi kun tulee vastaan autoja. Vaikka on kuinka valmis maailma niin töihin on silti kiire..
Jos kaikki lähtisi niin töihin että just kerkiää kun ajaa 80 km h niin silloin ei ole hissuttelijoiden jonoja.
Mokset lähäre 10 min aikaasemmin. Hä? Eikö olisi mukava aloottaa työpäivä ilman kiirettä.
Moon aina puolituntia ennen työn alkua työpaikalla, kiva juoda kahavia ja kattella ku väki tuloo kuka aiemmin ja kuka viimetingas röihin.
Kaikki kun ajattelee noin että lähde 10 min ennemmin niin siellä hissutellaan neljääkymppiä. Onko se kivaa HÄ!!? Sitten kun ajellaan neljääkymppiä niin pitää lähteä 20min ennemmin..seuravaksi puoltatuntia ennemmin jne. Koittakaa nyt ajaa vaan sitä kahdeksaa kymppiä!! Mikä siinä on niin vaikiaa? HÄ?
"Mulla on ollut ajokortti 52 vuotta ei yhtään kolaria enkä ole hissutellut vaan ajanut muun liikenteen mukana mutta kaupunkinopeudeksi 30 on hyvä"
Tuolla ikää varmaan 15 olisi sopiva mutta jos vielä muistat niin nuoruudessa kun näkösi vielä toimi ja ajatuskin vielä juoksi ajalet varmaan vapailla nopeuksilla taajamissakin 80km/h
Näköni kyllä toimii en tarvitse ajoaikana silmälaseja vain lukulasit lukiessa seinäjoki on niin pieni taajama ei ole mitään merkitystä kenellekkään ajaako kaupungin läpi 30 kymmentä tai hiljempaa laskeppa vähän ajat kilometrin turvallisesti 30 tai 50 paljonko voitat ajassa
Pyörätiet on keksitty
Niin on, olen aina sanonut etttä hissuttelijat voisivat ihan hyvin ajaa pyörätietä.
Hyshys hiljaa hyvä tulee.et oo yhtään aikasemmin perillä lapualla ajatko 60km/h vai 80km/h
ymmärrän kolaritilastot. kaikilla on kiire ja kovempaa pitäs vielä päästä. mutta_ miksi? mihin on kiire,miksi? suurin osa kuitenkin on vaan palkkatyöläisiä jotka tietää tasan tarkkaan koska lähteä? taitaa olla älystä kiinni jos mennen tullen tukitaan samoihin jonoihin? kauppa ja lapsihoito asioita voi hoitaa mennes tai tulles niin rutiini poikkee samoin matkan ajankohta juuri tarpeeksi...saa käyttää
Todellakin oon ennemmin jos ajan 80 km/h.
80 on jo tarpeeksi hiljainen vauhti. Jos sä et tohdi ajaa nopeusrajoitusten mukaisesti niin mene pyörällä!
Jono atrialle päin alkaa 5.00ja päättyy 8.00 välisenä aikana. Meinaatko että pitää lähteä jo ennen viittä töihin jos työt alkaa klo 7.00? Sekö on älykästä?
Se ei ole kova vauhti jos kaikki ajaisi sitä kahdeksaa kymppiä! Mikä ihme sinulla on vikana jos et tohdi ajaa kahdeksaakymppiä?
Olisko nopeusmittari virhe
On se kumma jos kaikilla olisi nopeusmittari virhe ja siksi ajavat kuuttakymppiä.
Minun nopeusmittari on tarkastettu ja näyttää 4 km/h liikaa. Eli voin ajaa mittarin mukaan 84 niin silloin on just 80.
En tiedä minkä pelon vallassa ihmiset hissuttelee kuuttakymppiä.
Ja sinä yksin 80 anna mennä vaan ei sun tartte muista välittää
Pitääpä lähteä aamuruuhkaan lapualle päin ja ajelle 50km/h niin saan hyvät naurut kun jengi vittuuntuu perässä kun ei ohikaan pääse😂
Huvinsa kullakin.
Tyyppisistä vIhervassari touhua että hankaloitetaan toisten elämää.
Seinäjoen transuprinsessa vetää nakkijonossa turpiin
Mikäs tämä Jari oikein on naisiaan?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7e5f7da1-054c-4308-a459-1d1021f37e80
Ihmeen paljon tänä talvena liikkunu kaupungin kaduilla 50 alueella autoilijoita jotka ajaa 25-40km/h
Onko ne kaikki kännisiä tai kortittomia?
Mopoautoilijoita ei voi syyttää hidastelusta sillä niillä ajetaan aina kaasu pohjassa eikä hidasteta edes liikenneympyröissä.