Sialta saatu sydän pelasti hengen

Anonyymi

Eikö niiden Mooseksen lain mukaan pitänyt olla saastaisia?

14

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko sydämen saanut potilas uskonnollinen juutalainen, vai miten liittyy palstan aiheeseen?

    • Anonyymi

      Mikä Raamatun kohta kieltää elinsiirrot?

    • Anonyymi

      Sian syöminen on kiellettyä.

      • Anonyymi

        Eli mitään sääntöä ei rikottu, paitsi jos kirurgi mussutti kotlettia leikatessaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli mitään sääntöä ei rikottu, paitsi jos kirurgi mussutti kotlettia leikatessaan.

        Mikähän siinä juutalaisten sianlihan syöntikiellossa on niin erikoista jokaisen mielestä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän siinä juutalaisten sianlihan syöntikiellossa on niin erikoista jokaisen mielestä?

        Kun ne joskus ryöstettiin sian geeneillä niin..
        Omat viat ja teot ja vihat kääntävät toisille ja syyttävät kaikesta.
        Sian syönti kielto sen bakteeri,loisten takia ja se oli varoittaa sen ajan valkoisille mutta sitten ne oli sen itselleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun ne joskus ryöstettiin sian geeneillä niin..
        Omat viat ja teot ja vihat kääntävät toisille ja syyttävät kaikesta.
        Sian syönti kielto sen bakteeri,loisten takia ja se oli varoittaa sen ajan valkoisille mutta sitten ne oli sen itselleen.

        Risteytettiin sika geeniä, tai jotain muutakin ja sanottu että muuttaviin ainoiksi pahojen tekojen takia. Alkuperä epäselvä niinkuin kiinalaiset ja japsit, korealaiset ovat ötyköiden syöjiä.


    • Anonyymi

      Juutalaisuuden ilkkuminen on kristillinen perisynti, se istutetaan aina kasteessa, vaikka ihmisille kerrotaan, että kaste puhdistaa perisynnistä.

      Paavalin mukaan lainmuutos tapahtui silloin, kun laikisääteinen leeviläinen pappeus loppui, ja niin sanotusti Kansan herraksi nousi Juudan sukukunta, joiden pappeudesta Mooses ei mitään puhunut.

      Juudan yhteydessä puhutaan elämäntahdosta, ei siis säädöksen mukaisesta johtajuudesta vaan katoamattoman Elämäntahdon, Elämänvoiman mukaisesta.

      Näin ollen mikään säädös ei mene Elämän edelle, elämän sälyttämisen edelle. Se on ensisijainen sääntö.

      Jeesuskin sanoo; Pelastus on Juudasta.

      Jos siis uskomme Paavalia, ainakin joiltakin osin. En tosin tiedä onko tämä ajatus juutalaisuuden mukainen, osa ainakin voi olla toista mieltä.

      • Anonyymi

        Sinä et näe jotain mikä on aivan edessäsi nyt. Mitä ne on tehneet meille myrkkytehatilijat ..
        Outo aloitus. Israelin on ollut maatilan suurin elinkauppias. Ja ottaa tarvitatatessa kaiken ihmisistä ja mieluiten nuoria ukroilta kun kuolemassa heti Uktaianssakin.
        Kuinkahan monien arkku on lähes tyhjä hautuumailla. Niin on ollut joka sodissa. Niillä elinten ryöstö ryhmä ollut toiminnassa. Ne käyttää niitä kuuhun kuin siirtoihin.. pelastavat ja jne..


    • Anonyymi

      Sika on sekasyöjänä ihmisen kaltainen ja luonnossa usein tautinen ja saastunut.
      Vältä sianlihaa!

      • Anonyymi

        Ei luonnossa nykyään elä kuin villisika.


    • Anonyymi

      "Trikiineistä johtui"!!!

    • Anonyymi

      Ketju on väärällä palstalla. Yksi leikanneista kirurgeista oli muslimi.

    • Anonyymi

      Aikoinaan on luultu, että kaikki lähtee sydämestä, kuten viha ja rakkaus, esimerkiksi. Sydäntä on pidetty tunteiden tyyssijana, asuinpaikkana, koska se reagoi tunteisiin. Sydän särkyi, otti ihan sydämestä, on niin sydämetön hän, kivisydän, lämminsydäminen jne.

      Tästä johtuen, mieleen tulee tietysti, että kumoaako tällainen ihmiselle siirretty sian sydän ihmisen persoonallisuuden, että voiko sian sydämellä vihata, tai rakastaa, vai lähteekö sieltä vain kyltymätön ruuan himo, röhkiminen, maan kuopsutteleminen ja viehtymys rapakossa kylpemiseen.

      Jos ihmisen persoonallisuus säilyy, silloin täytyy todeta, että persoonallisuus ei asu ainakaan sydämessä. Ja se on sitten tieteellisesti todistettu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe