Olisi maailmanrauhalle ehkä paremmat edellytykset. Lännen johtajien olisi syytä funtsia asiaa. Kuvitelkaa miten kävisi jos Venäjä liittyisi Natoon. Jos et pysty lyömään vihollustadi niin liity heihin. Vanha "viisaus". ❤❤
Venäjää pitäisi houkutella liittymän Natoon
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olisihan se hyvä. NATO on kuitenkin liittouma. Venäjällä oma halunsa olla voittaja kaikessa. Mutta suuntana olisi hyvä
Jotta Venäjää edes harkittaisi NATOn jäseneksi sen pitäisi Washingtonin sopimuksen mukaisesti uskoa Yhdistyneiden Kansakuntien peruskirjan tarkoituksiin ja periaatteisiin ja haluta elää rauhassa kaikkien kansojen ja kaikkien hallitusten kanssa.
Venäjän pitäisi suojella kansojen vapautta, yhteistä perintöä, kulttuuria ja sivistystä jotka perustuvat demokratian periaatteisiin, henkilökohtaiseen vapauteen ja oikeusvaltion periaatteeseen. Venäjän pitäisi samalla kyetä edistämään hyvinvointia , turvallisuutta sekä vakautta koko euroatlanttisella alueella..
Putinin Venäjä ei nykyisellään kykenisi selviytymään edes Washingtonin sopimuksen kahden ensimmäisen artiklan sitoumuksista ja velvoitteista:
1 artikla
Sopimuspuolet sitoutuvat, kuten Yhdistyneitten Kansakuntien peruskirjassa on määrätty, sopimaan kansainväliset erimielisyydet, joissa ne saattavat olla osallisina, rauhanomaisin keinoin sillä tavoin, etteivät kansainvälinen rauha, turvallisuus ja oikeus vaarannu, ja pidättäytymään kansainvälisissä suhteissaan kaikesta voimankäytöllä uhkailusta tai voiman käytöstä, joka voisi jollain tavoin olla ristiriidassa Yhdistyneitten Kansakuntien tarkoituksia vastaan.
2 artikla
Sopimuspuolet myötävaikuttavat rauhanomaisten ja ystävällisten kansainvälisten suhteitten edelleen kehittämiseen vahvistamalla vapaita instituutioitaan, kehittämällä parempaa ymmärtämystä periaatteista, joihin nämä instituutiot perustuvat ja kehittämällä vakauden ja hyvinvoinnin edellytyksiä. Ne pyrkivät poistamaan ristiriitoja kansainvälistä talouspolitiikoistaan ja edistävät taloudellista yhteistyötä, johon kaikilla sopimuspuolilla on mahdollisuus osallistua, kaikkien sopimuspuolten kesken. 🙂
Länsimaat ovat aikanaan liittoutuneet Natoon puolustaakseen ns. vapaata maailmaa kommunistista maailman vallankumousta vastaan. Kommunismin emävaltio on kuollut ja kuopattu. Miksi siis edelleen ylläpidetään tätä vihollisuutta. Ei ole olemassa myöskään mitään Varsovan liittoa. Mikä tehtävä Natolla on? Sehän on selvää, että nykyisellään Nato on yhdysvaltojen johtama organisaatio sen maailman vallan lujittamiseksi. Ei se kuitenkaan uhkaa ketään. Mutta koska sen tehtävä on edellämainittu, niin ei kai Venäjällä ole mitään intressiä siihen liittyä.
Venäjän pitäisi ensin muuttua demokraattiseksi oikeusvaltioksi, sallia opposition ja vapaan median toiminta, lakata myrkyttämästä kansalaisiaan jne. jne. Venäjä ei yksinkertaisesti täytä Naton kriteereitä.
Johan sitä Jeltsinin aikana Venäjä kysyi, mutta asia Natossa jätettiin pöydälle.
Tottakai jätettiin pöydälle. Sillä Venäjä tai yksikään Nliitosta eronnut valtio ei täyttänyt jäsenyyden kriteerejä. Baltian maistakin tuli Naton jäseniä vasta 2004.
Ei NATO Venäjää hyväksy joukkoon kun muuten NATOn elinehto Venäjän uhka häviää ja NATO ja. NATO menettää merkityksensä. NATOn onneksi ei Venäjään halua liittyä NATOon kun Venäjä on liitossa Kiinan ja monen muun eiNATOmaan kanssa ja NATOn siviilisotamurhaajaluonteen takia.
Lyhyesti: Venäjällä ei ole edes tarvittavia edellytyksiä hakea NATOn jäseneksi.