Aikanaan armeijassa oli miehen kokoiset ja muotoiset ampumataulut, joihin harjoiteltiin rynnäkkökivääriammuntaa. Me koimme sen liian realistiseksi ja militantiksi, kun lapsiamme opetettiin ampumaan ihmistä, ja saimmekin painostuksella taulut muutettua pyöreiksi.
Sisaret! Nyt olisi aika puuttua toiseen armeijan epäkohtaan, jossa vallitsee patriarkaalinen sovinismi: marssilauluihin! Nehän ovat silkkaa machoilua.
Otetaan esimerkiksi Jääkärien marssin sanat: "Siis te lapset ja vanhukset/ ja te ÄIDIT ja MORSIAMET. / Niin kauan teillä on suojattu lies/ kun on pystyssä ykskin MIES".
Vaikka naiset ovat jo pitkään päässeet armeijaan, tässä laulussa oletetaan vieläkin, että naiset ovat sodan aikana kotona vapisevia, heikkoja ja suojeltavia kotilieden hengettäriä samalla, kun miehet ovat rintamalla.
Ei näin. Marssin sanoja ON muutettava! Samanlaisia testosteronia uhkuvia marssilauluja on paljon, ja kaikkien niiden sanoitukset ON tuotava 2020-luvun tasa-arvoiseen aikaan. Äidinmaamme muusikoissa on varmasti sanoittajattaria, jotka osaavat sen tehdä taidokkaasti.
Armeijan patriarkaaliset marssit
Anonyymi
3
242
Vastaukset
- Anonyymi
Taas esimerkki, miten naisia sortava patriarkka on ujutettu jopa musiikkiin!
- Anonyymi
Tositilanteessa huomaat että vihollinen ei olekkaan pyöreä ympyränmuotoinen taulu. Se on ihmishahmoinen ,raskaasti varusteltu objekti.Varustettu aseella jolla hän pyrkii t appaan sinut ,tai ainakin haavoittaa sinua,mielellään vakavasti. Laula siinä sitte laulujas.
- Anonyymi
Ee akkoloille pitäs pyssyjä edes antaa, muuttuvat vaarallisiksi enempi itelleen ja tovereilleen, paree kun velli kauhan varressa uhoovat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931