Paljon maksaa hampaan poisto?

Paljon maksaisi hampaan poisto yksityisellä? Kokemuksia? Ja kyllä tiedän että hinnat on netissä, mutta piilokuluja tulee aina.
6759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko hinnat netissä?

Äänestä

Käyntimaksu, röntgen-kuvaus ja mahdollinen tutkimus aiemmin. Poisto joko "normaali", haastava (yleensä takahampaat) tai leikkauksellinen. Puudutus monesti (vai aina yksityisellä) kuuluu poiston hintaan.

Äänestä

Tässä on tällainen yleishinnasto
https://www.hammaslaakariliitto.fi/fi/liiton-toiminta/tutkimukset-ja-tilastot/tilastot/yksityishammashoidon-keskimaaraiset-hinnat#.Yd8s5vzkvcs

Vaihtelua niissä on. Jos menet tietylle hammaslääkärille, niin katso hänen hammaslääkäriaseman kotisivulta hinnat. Useimmilla on sivuillaan hinnasto.
Jos titteli on "Erkoishammaslääkäri" niin hinnat ovat korkeammat.

Ensin tietysti tarkastetaan hammas ja röntgenkuvataan. Se maksaa jo jotain.
Sen päälle tulee poiston hinta. helppo-/vaikea-/leikkauspoisto ovat eri hintaisia.
Joskus leikkauspoiston jälkeen on vielä jälkitarkastus.

Äänestä

viimeviikolla otettiin juuri katkenneen hampaan loppuosa. HL suositteli yläproteesia. Juuri tänään otettiin loput 5 hammasta ja neulottiin ja tietysti puudutettiin. Terveystalo, kysyit piilokuluja, molemmilla kertaa toimistomaksu 19.50. Ei muita kuluja.
molemmilla kerroilla kului aikaa 25 minuuttia.

Äänestä

2 hampia läx kuukauden sisään tästä hetkestä taaksepäin. n. 130 euroa kpl ja ei muita kuluja. Molemmat paloiteltiin pois eli vaativa poisto.

Äänestä

Minulle tehtiin vain paikkauksia, mutta kyseessä oli ketjuun kuulumaton yksityinen hammaslääkäri. Pyysin alkuun hinta-arvioin ja hoitosuunnitelman. Sen rajoissa pysyttiin, ja sain jopa vähän alennusta. Hinta oli täysin kilpailukykyinen julkisen hammashoidon kustannuksiin verrattuna. Mutta oletettavasti ketjuhammaslääkäriasemilla hinta olisi ollut moninkertainen. Itse ainakin suosittelen nk. vanhan ajan yksityisiä hammaslääkäreitä, jos sellaisia on saatavilla. Homma toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Paljon maksaisi hampaan poisto yksityisellä? Kokemuksia? Ja kyllä tiedän että hinnat on netissä, mutta piilokuluja tulee aina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu