Paljon maksaa hampaan poisto?

Anonyymi

Paljon maksaisi hampaan poisto yksityisellä? Kokemuksia? Ja kyllä tiedän että hinnat on netissä, mutta piilokuluja tulee aina.

6

752

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko hinnat netissä?

    • Anonyymi

      Käyntimaksu, röntgen-kuvaus ja mahdollinen tutkimus aiemmin. Poisto joko "normaali", haastava (yleensä takahampaat) tai leikkauksellinen. Puudutus monesti (vai aina yksityisellä) kuuluu poiston hintaan.

    • Anonyymi

      Tässä on tällainen yleishinnasto
      https://www.hammaslaakariliitto.fi/fi/liiton-toiminta/tutkimukset-ja-tilastot/tilastot/yksityishammashoidon-keskimaaraiset-hinnat#.Yd8s5vzkvcs

      Vaihtelua niissä on. Jos menet tietylle hammaslääkärille, niin katso hänen hammaslääkäriaseman kotisivulta hinnat. Useimmilla on sivuillaan hinnasto.
      Jos titteli on "Erkoishammaslääkäri" niin hinnat ovat korkeammat.

      Ensin tietysti tarkastetaan hammas ja röntgenkuvataan. Se maksaa jo jotain.
      Sen päälle tulee poiston hinta. helppo-/vaikea-/leikkauspoisto ovat eri hintaisia.
      Joskus leikkauspoiston jälkeen on vielä jälkitarkastus.

    • Anonyymi

      viimeviikolla otettiin juuri katkenneen hampaan loppuosa. HL suositteli yläproteesia. Juuri tänään otettiin loput 5 hammasta ja neulottiin ja tietysti puudutettiin. Terveystalo, kysyit piilokuluja, molemmilla kertaa toimistomaksu 19.50. Ei muita kuluja.
      molemmilla kerroilla kului aikaa 25 minuuttia.

    • Anonyymi

      2 hampia läx kuukauden sisään tästä hetkestä taaksepäin. n. 130 euroa kpl ja ei muita kuluja. Molemmat paloiteltiin pois eli vaativa poisto.

    • Anonyymi

      Minulle tehtiin vain paikkauksia, mutta kyseessä oli ketjuun kuulumaton yksityinen hammaslääkäri. Pyysin alkuun hinta-arvioin ja hoitosuunnitelman. Sen rajoissa pysyttiin, ja sain jopa vähän alennusta. Hinta oli täysin kilpailukykyinen julkisen hammashoidon kustannuksiin verrattuna. Mutta oletettavasti ketjuhammaslääkäriasemilla hinta olisi ollut moninkertainen. Itse ainakin suosittelen nk. vanhan ajan yksityisiä hammaslääkäreitä, jos sellaisia on saatavilla. Homma toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe