Itse olen jo veteraani ja ajattelen aika paljon kuolemaa. Ei se pelota paljoakaan eikä ole suurta tarvetta kiiruhtaa sitä. Olen vaan pohdiskellut kuolleen kannalta mitä merkitystä on sillä onko kuoleella tuhat muistelijaa ja surijaa vai ei yhtään. Se kuollut ei mitään siitä tiedä sitten enää. Tämä on minusta tosi jännä juttu ja ikiaikinen tietenkin siis historian kannalta.
kuoleman sosiaalinen 'ulottuvuus'
Anonyymi
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole juuri merkitystä, onko kuolleella täällä surijoita. Eikä merkitystä ovatko hautajaiset komeat tai vaatimattomat. Monella ne ystävät ovat siellä toisella puolella vastaanottamassa. Seuraa iloinen jälleennäkeminen. Eikä kuolemassa ole mitään pelättävää, sen on jokainen kokenut ennenkin.
- Anonyymi
Lääketieteen ammattilehdestä:
https://www.duodecimlehti.fi/duo16621
"Kuolema ei ole pahinta, mitä ihmiselle voi tapahtua. Pahinta on joskus se, ettei kuole."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881287Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341028- 68964
- 39887
- 71863
- 97857
- 75836
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.53807Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39764