Vaikka itsellä ei ole diesel h autoa niin aivan järjetöntä on periä extraa veroja diesel h autoista vuosittain. Se perusvero on aivan riittävä. Sitten samalla viivalla muiden kanssa.
Tässä nähdää millaisia pellejä on ne joille on annettu valta verojen muuttamiseen.
Käyttövoimaveroa ei ole missään muussa euroopan maassa
1
126
Vastaukset
- Anonyymi
Käyttövoimaveroa (dieselautoille sitä kutsutaan dieselveroksi) peritään kaikilta muilta käyttövoimilta paitsi bensalta.
Dieselautoilla vero on isompi, koska sillä kompensoidaan dieselpolttoaineen alempaa veroa pumpulla. Tämän vuoksi dieselpolttoaine on yleensä noin 15 senttiä halvempaa/litra kuin bensa. Joskus vähemmän joskus enemmän.
Tuo perinteisesti suosii paljon ajavia hankkimaan dieselautoja ja tukee ammattiliikennetyä, joka lähes 100%:sti liikkuu dieselillä. Nykyisin on noussut päästöt merkittävään asemaan ja siksikin on hyvä, että nimenomaan paljon ajavat liikkuvat dieselillä pienempien päästöjen vuoksi. Näin siksikin koska maaöljypohjaiset polttoaineet ovat vielä pitkään käytännössä ammattiliikenteen ja muutenkin paljon ajavien ainoa järkevä voimanlähde. Tilanne tosin muuttuu vähitellen, kun vaihtoehtoiset voimanlähteet ja niiden tarvitsema infra kehittyy.
Jos dieselautojen käyttövoimavero poistetaan ja vastaava verotulo halutaan, niin pumppuhintojen veroa tulisi lisää arvioiden mukaan jotain n 25 senttiä/litra. Jos se menisi suoraan pumppuhintaan, niin dieselpolttoaine olisi npin 10 senttiä kalliimpaa kuin bensa, jos nykyisiä pumppuhintoja pitää lähtökohtana.
Tämä tuntuisi kovastikin ammattiliikenteen kustannusten nousuna ja edelleen toisi paineita kaikkien tuotteiden hintoihin, joihin sisältyy kuljetuskustannuksia. Siis myös bensan hintaan.
Tavikselle, joka ajaa dieselillä noin 20tkm/vuosi, tilanne olisi kustannusten puolesta kokolailla neutraali ja vähemmän ajaville tulisi hyötyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1247569Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26604874Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243204Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381337- 501325
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e931233Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1641178Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi55983- 17952
Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27873