Samaan aikaan kun Marinin hallitus rajoittaa ravintola-alan toimintaa, Osuuskunta Tradekan omistama Restel ostaa ravintola-alan yrityksiä. Tradekan päättäjät ovat entisiä tai nykyisiä vasemmistopoliitikkoja ja Tradeka tukee vasemmistopuolueiden toimintaa. Jos olet Tradekan jäsen, kannattaa harkita jäsenyyden irtisanomista.
https://mvlehti.net/2022/01/11/vasemmiston-jattiyhtio-valtaa-ahdinkoon-ajettuja-ravintoloita-jethro-rostedt-restelilla-ostohousut-jalassa/
https://www.tradeka.fi/jasenyys/hallitse-jasentietojasi
https://mvlehti.net/2022/01/11/vasemmiston-jattiyhtio-valtaa-ahdinkoon-ajettuja-ravintoloita-jethro-rostedt-restelilla-ostohousut-jalassa/
https://www.tradeka.fi/jasenyys/hallitse-jasentietojasi
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tottakai. Punapääoma haluaa vallata edes jotakin takaisin Mauno Koiviston ajoilla menetetyistä liiketoimista, kuten STS pankki (Ulf Sundqvist oli johtajana)
HA-KA rakennusliike jne. Koko punapääoma katosi kuin Neuvostoliitto.
Nyt punaiset keksivät keinon jolla alasajaa ravintolatoiminta, ja ostaa ne saaden näin uutta toimialaa, jonka kautta voisi nostaa "EKA-yhtymän takaisin, ja ehkä perustaa jopa "pankkitoimintaa" taas, kun viimeksi kaikki tallettajat menettivät kaikki rahansa E-osuusliikkeen kaatuessa.
Jos punapääoma nousee takaisin, on periaatteessa mielenkiintoista nähdä koittaisiko samankaltainen nousukausi kuin oli koko 1980 luku.
Siinä voi höpötykset, siis JOUTAVAT HÖPÖTYKSET "ilmastosta" unohtaa, kun aletaan taas toimia ja tehdä tulosta.
Punapääoma oli ihan kiva piikki kokkareiden lihassa.
Suuri osa osuuskunta Tredekan jäsenyyksistä on hyvin vanhaa perua, E-Osuuskauppojen ajalta. Nuoret eivät kuulu tuohon osuuskuntaan, vaan heillä on S-ryhmän jäsenyys.
Vasemmistopoliitikoille on hyvin kiusallista, että samaan aikaan rajoitetaan monien työntekijöiden työtä ja toisaalla ollaan ostamassa yrityksiä suurempaan syliin.
S ryhmä on keskustalaisten