Huono itsetunto ja epäonnistunut olo

Anonyymi

Olen pian 25 vuotias nuori mies, joka tuntee olevansa hukassa vähän joka asian suhteen. Olin kouluiässä aika levoton ja opiskelu ei kiinnostanut hirveesti, arvosanat olivat sitten sen mukaiset.

Kävin ammattikoulussa alan tutkinnon, mikä ei kiinnostanut/ei kiinnosta, mutta ajattelin että mieluummin käyn edes jonkun koulun kun jään kotiin makaamaan.

Olen siinä mielessä onnellisessa asemassa, että minulla on avovaimo ja 4 vuotias lapsi, sekä suht. laaja tukiverkosto. Löytyy omat vanhemmat, sisarukset ja pari hyvää kaveriakin. Silti olen tuntenut syyllisyyttä pitkään siitä, että en ole saanut aikaiseksi hankkia uutta tutkintoa vaan olen tehnyt ns. hanttihommia. Toki se on parempi kun ei mitään, mutta silti paha olo on viikoittain, välillä monta päivää putkeen.

En luota itseeni yhtään. Minua on kiusattu ala- ja yläasteen vaiheessa jonkun verran, mutta oli myös paljpn kavereita. Nykyään kun katson oman ikäisiäni jotka ovat opiskelleet hienon ammatin tai ovat vakituisissa töissä, alan syyllistää itseäni että en ole saamut mitään aikaiseksi. Omaa itseäänhän ei kannattaisi verrata muihin, mutta teen sitä silti usein. Olen myös todella herkkä ja itku on monesti herkässä kun mietin näinkin vähäpätöisiä asioita. Haluaisin opiskella uuden ammatin ja päästä tekemään alan töitä, mutta en tiiä mitä oikeesti haluan. Ajattelen myös koko ajan että muut pitää minua surkeana ihmisenä ja en ole mitään. Koen tämmöstä masentavaa oloa ajoittain.

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi hyvä päästä eroon siitä että vertailee omaa tilannetta toisten elämään. Sen oppii ajan kanssa ja kun sen oppii niin mieli voi paljon paremmin.

    • Anonyymi

      Olisi hyvä hyväksyä itsensä ja tykätä itsestä, koska silloin huomaa, että kyllä muutkin tykkäävät.
      Se on just se itsetunto, joka asiaan vaikuttaa.

      Ei itseä kannata verrata muihin, siitä voi tulla vain huono fiilis itselle.
      Ja jos ei ole vielä opiskellut halustaan huolimatta, niin ei sitäkään kannata surra, siihen ehtii vielä.
      Anna asioiden sujua omalla painolla, äläkä vaadi itseltäsi liikoja.

    • Hei,

      Hyvä, että olet lähtenyt pohtimaan tilannettasi ja ratkaisuja siihen. Et kertonut oletko keskustellut ajatuksistasi ammattilaisen kanssa.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joissa mainitsemistasi asioista voi keskustella. Ulkopuolisen kanssa keskustelu voi antaa uusia näkökulmia ja lisätä voimavaroja. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Voisit hyötyä tilanteessasi TE-toimiston/ työllisyyden kuntakokeilun ammatinvalintapsykologin ohjauksesta. Saisit siellä kartoitettua itsellesi soveltuvaa alaa ja myöskin jos on esim oppimisen tai keskittymisen haasteita, voi ammatinvalintapsykologin kautta näitäkin asioita lähteä selvittelemään.

    • Anonyymi

      Esim. Ammattikorkeakoulussa oli joka luokalla 2-3 vanhempaa opiskelijaa 30-40v. Onhan niitä olemassa pääsykoeoppaitakin. Sanoisin että kohtuu helpolla pääsee sisään jos vain on kiinnostusta. Aiemmasta tutkinnosta esim. Ammattikoulusta saa paljon lisäpisteitä, samoin työkokemuksesta saa pisteitä. Jos pääsykokeista pääsee läpi niin aivan varmasti selviää kyllä opiskeluistakin, jos on motivaatiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      132
      2514
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2085
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1720
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1560
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      52
      1403
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      26
      1094
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1090
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1046
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1030
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      726
    Aihe