Autokannan uudistuminen

Anonyymi

Lähes mitä tahansa tuubaa kirjoitetaan sähköautohypetyksen nimissä.

"sähköautojen osuus peräti viisinkertaistui vuodessa"
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tassa-ovat-suomen-suosituimmat-tyosuhdeautot-sahkoautojen-osuus-perati-viisinkertaistui-vuodessa-tuli-oikein-kunnon-loikka/8334160

Sillä aikaa tosielämässä...

"Kolmisen prosenttia Suomen autokannasta on työsuhdeautoja."
https://www.is.fi/autot/art-2000008450576.html

"Etenkin täyssähköautojen kasvuloikka oli huima. Vuonna 2020 niiden osuus oli 2,9 prosenttia, viime vuonna jo 15,5 prosenttia."

Eli kolmen prosentin siivusta 15,5% sähköautojen kokonaislisäys.
Siis n. 4.6 promillea autokannasta.
Mahtavaa!! Kyllä uudistuu vauhdilla.

7

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpa typerä fleimausyritys. Kaikki laskutaitoiset ovat aina tienneet että Suomnen autokanta uudistuu hitaasti. Sähköautot tulevat hitaasti mutta varmasti syrjäyttämään polttikset.
      Siihen kuluu 15-25 vuotta mutta polttikset ovat jo kuolleet.

      Olemassa oleva autokanta on vain menneisyyden painolasti nykyisyydelle.Sille ei voi enää mitään.
      Ainoa mielenkiintoinen asia on uusmyynnin jakautuminen. Ja siinä ladattavat ottaneet leijonan osan ja polttiksien rooli on vain kuolla pois Viis vuotta? Kymmenen vuotta?
      Lopputulois on sama. Polttiksien osalta kysymys on vain ajasta ennekuin niiden tekeminen loppuu kokonaan.
      Mistäs ostat käytetyn polttiksen kun uusien sellaisten valmistaminen loppuu.

      • Anonyymi

        Edellisen omistajan vaikkapa kuollessa tullee vanha polttis myyntiin.
        Kuubassa vielä vaihdellaan sujuvasti 50-luvun autoja, eikä loppua näy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edellisen omistajan vaikkapa kuollessa tullee vanha polttis myyntiin.
        Kuubassa vielä vaihdellaan sujuvasti 50-luvun autoja, eikä loppua näy.

        Kuuba on Kuuba ja siellä ajellaan 50-luvun jenkeillä. Siellä ympäristö ei kiinosta ketään.
        Suomi ei ole Kuuba ja täällä tuollaiset on tapettu pois bensan verotuksella jo ajat sitten. Polttiksella ajaminen Suomessa on jo nyt tehty veroilla erittäin kalliiksi. Kymmenen vuoden päästä poltiksella ajaminen on vielä kalliimpaa.

        Tottakai jos perse kestää niin yhteiseen hyvään saa tuhlata rahojaan niin paljon kuin haluaa. valtion kassa on pohjaton. Minä en sitä bensa-kassaa kerrytä.


      • Anonyymi

        Mistä tietää, että patteriuskis valehtelee?

        Patteriuskis valehtelee aina, kun suunsa avaa!

        Henkilöautoja melkein 2,8 miljoonaa. Autojen myynti nyt vajaa 100 vuodessa. Tällä tahdilla koko autokannan päivittämiseen menee 28 vuotta. Tilastot ovat harhaanjohtavia, koska aikaisemmin autoja on myyty enemmän ja tämän ansiosta keski ikä on vain 12 vuotta ja keskimääräinen romutusikä 21 vuotta. Mutta molemmat luvut tulevat nousemaan, jos ei joko myyntimäärät kasva kovasti tai autokanta ala pienentymään ihmisten luopuessa autoilusta kokonaan. Ainakaa viimeksi mainittu ei vaikuta realistiselta - autojen määrä on koko ajan kasvanut.

        Ja huom, siis nykytahdilla koko autokannan päivittämiseen menee liki 30 vuotta eikä nyt myytävistä autoista ole täyssähkäreitä kuin pieni siivu. 2020 on isolla polttomoottorilla ja pienellä akulla varustettujen lataushybridien vuosikymmen. Edes optimistisimmissa ennusteissa kaikki uudes eivät ole 2030 täyssähköautoja, vaan polttomoottoreita tulee edelleen liikenteeseen, mikä tarkoittaa, että polttomoottoreita on käytössä yhä 2050 luvullakin.

        Ja tämä pelkästään henkilöautoista puhuttaessa. Maassamme on nyt 9 patterikäyttöistä kuorma-autoa. Määrä kasvoi viime vuonna 2 autolla. Viime vuotta ennen rkeisteröintejä oli enemmän, joten patterikuorma-autoilla kasvu on negatiivista.

        Tai siis on vain muutama koekappale hankittu eikä näköjään kukaan ole vielä näille tosissaa käyttöä keksinyt. Ilmiselvästi liian kalliita tai jotain muita rajoitteita. Taitaa mennä raskaan kaluston päivittämisessä vielä paljon kauemmin kuin henkilöautojen kanssa.


    • Anonyymi

      > Autojen myynti nyt vajaa 100 vuodessa.
      äh, siis 100 tuhatta kpl vuodessa.

      • Niin ja uusista sähköautoistakin (10 000 kpl) 1/3 on firmojen leasingautoja (3000 kpl). Eli aika harva ostaa itselleen sähköauton.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7505
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      261
      4669
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4555
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3302
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2362
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe