Lähes mitä tahansa tuubaa kirjoitetaan sähköautohypetyksen nimissä.
"sähköautojen osuus peräti viisinkertaistui vuodessa"
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tassa-ovat-suomen-suosituimmat-tyosuhdeautot-sahkoautojen-osuus-perati-viisinkertaistui-vuodessa-tuli-oikein-kunnon-loikka/8334160
Sillä aikaa tosielämässä...
"Kolmisen prosenttia Suomen autokannasta on työsuhdeautoja."
https://www.is.fi/autot/art-2000008450576.html
"Etenkin täyssähköautojen kasvuloikka oli huima. Vuonna 2020 niiden osuus oli 2,9 prosenttia, viime vuonna jo 15,5 prosenttia."
Eli kolmen prosentin siivusta 15,5% sähköautojen kokonaislisäys.
Siis n. 4.6 promillea autokannasta.
Mahtavaa!! Kyllä uudistuu vauhdilla.
Autokannan uudistuminen
7
115
Vastaukset
- Anonyymi
Onpa typerä fleimausyritys. Kaikki laskutaitoiset ovat aina tienneet että Suomnen autokanta uudistuu hitaasti. Sähköautot tulevat hitaasti mutta varmasti syrjäyttämään polttikset.
Siihen kuluu 15-25 vuotta mutta polttikset ovat jo kuolleet.
Olemassa oleva autokanta on vain menneisyyden painolasti nykyisyydelle.Sille ei voi enää mitään.
Ainoa mielenkiintoinen asia on uusmyynnin jakautuminen. Ja siinä ladattavat ottaneet leijonan osan ja polttiksien rooli on vain kuolla pois Viis vuotta? Kymmenen vuotta?
Lopputulois on sama. Polttiksien osalta kysymys on vain ajasta ennekuin niiden tekeminen loppuu kokonaan.
Mistäs ostat käytetyn polttiksen kun uusien sellaisten valmistaminen loppuu.- Anonyymi
Edellisen omistajan vaikkapa kuollessa tullee vanha polttis myyntiin.
Kuubassa vielä vaihdellaan sujuvasti 50-luvun autoja, eikä loppua näy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellisen omistajan vaikkapa kuollessa tullee vanha polttis myyntiin.
Kuubassa vielä vaihdellaan sujuvasti 50-luvun autoja, eikä loppua näy.Kuuba on Kuuba ja siellä ajellaan 50-luvun jenkeillä. Siellä ympäristö ei kiinosta ketään.
Suomi ei ole Kuuba ja täällä tuollaiset on tapettu pois bensan verotuksella jo ajat sitten. Polttiksella ajaminen Suomessa on jo nyt tehty veroilla erittäin kalliiksi. Kymmenen vuoden päästä poltiksella ajaminen on vielä kalliimpaa.
Tottakai jos perse kestää niin yhteiseen hyvään saa tuhlata rahojaan niin paljon kuin haluaa. valtion kassa on pohjaton. Minä en sitä bensa-kassaa kerrytä. - Anonyymi
Mistä tietää, että patteriuskis valehtelee?
Patteriuskis valehtelee aina, kun suunsa avaa!
Henkilöautoja melkein 2,8 miljoonaa. Autojen myynti nyt vajaa 100 vuodessa. Tällä tahdilla koko autokannan päivittämiseen menee 28 vuotta. Tilastot ovat harhaanjohtavia, koska aikaisemmin autoja on myyty enemmän ja tämän ansiosta keski ikä on vain 12 vuotta ja keskimääräinen romutusikä 21 vuotta. Mutta molemmat luvut tulevat nousemaan, jos ei joko myyntimäärät kasva kovasti tai autokanta ala pienentymään ihmisten luopuessa autoilusta kokonaan. Ainakaa viimeksi mainittu ei vaikuta realistiselta - autojen määrä on koko ajan kasvanut.
Ja huom, siis nykytahdilla koko autokannan päivittämiseen menee liki 30 vuotta eikä nyt myytävistä autoista ole täyssähkäreitä kuin pieni siivu. 2020 on isolla polttomoottorilla ja pienellä akulla varustettujen lataushybridien vuosikymmen. Edes optimistisimmissa ennusteissa kaikki uudes eivät ole 2030 täyssähköautoja, vaan polttomoottoreita tulee edelleen liikenteeseen, mikä tarkoittaa, että polttomoottoreita on käytössä yhä 2050 luvullakin.
Ja tämä pelkästään henkilöautoista puhuttaessa. Maassamme on nyt 9 patterikäyttöistä kuorma-autoa. Määrä kasvoi viime vuonna 2 autolla. Viime vuotta ennen rkeisteröintejä oli enemmän, joten patterikuorma-autoilla kasvu on negatiivista.
Tai siis on vain muutama koekappale hankittu eikä näköjään kukaan ole vielä näille tosissaa käyttöä keksinyt. Ilmiselvästi liian kalliita tai jotain muita rajoitteita. Taitaa mennä raskaan kaluston päivittämisessä vielä paljon kauemmin kuin henkilöautojen kanssa.
- Anonyymi
> Autojen myynti nyt vajaa 100 vuodessa.
äh, siis 100 tuhatta kpl vuodessa.Niin ja uusista sähköautoistakin (10 000 kpl) 1/3 on firmojen leasingautoja (3000 kpl). Eli aika harva ostaa itselleen sähköauton.
- Anonyymi
Jokatapauksessa päästöt tippuvat myös työsuhdeautojen avulla.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tyosuhdeautot-vihertyvat-nyt-kovaa-vauhtia-tayssahkossa-huima-kasvuloikka-tassa-suosituimmat-merkit-ja-mallit/033b9174-ea80-48d1-88be-2a10c74a08cb?fbclid=IwAR2geGVCys-65o2-4IMBvvSrAYq8PW8BVRLfHBA-qLCCKm1KtUZsixYKNzw
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3015517- 725072
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484176- 513850
- 433504
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893143Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv733016- 422197
- 492138
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088