Kuljin tänään metsäisellä kuntoradalla ja tikka, käpy sellainen, rummutti jo valaisinpylvään yläpeltiä! Olin ollut kuulevinani kauempaa vastaavaa rummutusta jo pari viikkoa. Se tietää aikaista kevättä - kyllä luonto tikkapojan pylvääseen ajaa ajallaan. Normaalistihan se rummutus alkaa vasta kai maaliskuussa, joten maalis- huhtikuun vaihteessa voi olla jo lähemmäs 30 astetta mittarissa!
Pervokki, säähän oot Bald and Beautiful- fani. Tää uusin jakso meni kyllä vähintään top kymppiin. Mahtava seikkailu neuvostomosaiikkeineen, haastavine teineen ja maatushkoineen. Nyt seikkaillaan kai Kirgisian ja Uzbekistanin rajaseuduilla.
https://www.youtube.com/watch?v=dmKRNQfp_Y0
Tökötti- sanaa ei pitäisi käyttää juoksevasta nesteestä. Tökötti ei liiku! Missä kaupassa tököttiä myydään?
Olympialaisten ohjelma on muuten tässä - keskellä kirkasta päivää urheilevat Kiinassa, nyt kun ilmaa on keinotekoisesti puhdistettu kielloilla:
https://yle.fi/urheilu/3-12243446
Onko olemassa sellaista ihmistä kuin Kurt Laiho? Kuulostaisi aika hassulta nimeltä!
Ovatko kaikki julkkikset jo kuolleet, kun Hirviniemi ja Kataja tuntuvat vetävän jokaista ohjelmaa? Laitetaan alulle lista kuolleista julkkiksista. Tässä pari, kekkä tulee mieleen: Keijo Komppa, Jarno Saarinen, Pekka Myllykoski.
Balladi Pekka Myllykoskesta antaa kaikille ajattelemisen aihetta! Missä vietät iäisyyden?
https://www.youtube.com/watch?v=DPOkmMTAAtM
Jos kulttuurihammasta kolottaa, niin tässä olisi itsesivistykseen kolmen minuutin tiivistelmä klassikkoelokuvasta; Pohjalaisia (1936).
https://www.youtube.com/watch?v=rRNnQVZBjlg
Kun puhutaan pilkkeestä silmäkulmassa, niin onko se sisäkulmassa vai ulkokulmassa? Vasemmassa silmässä vai oikeassa vai molemmissa? Itse edustan sitä koulukuntaa, että molempien silmien ulkokulmassa, mutta kuitenkin hieman yläluomeen päin. Ja se pilke ei ole niin kirkas kuin elokuvissa - pieni valopiste vain.
Tökötti!!!
2
89
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on ostettuna sellain verkkoon sujautettava rasva-siemen seos. Laitan siehen vähän katiskaverkkua hämäykseks, ettei harakat sitä revi kolvinenineen.
Pikkutikka ja kilpapärryttelijälijäkin, ilmestyy kyllä lähivalaisinpylväiden tai pellikupujen päälle rummutteleen, kunhan ne saa skruudaa ensin vähän safkapötköstä.
Ne pikkuset siipijätkät tulevat ja ilmottaat ensimmäisinä kevään koittaneen meitin kulmillekin. Kyllä niiden kaa pärjii. - Anonyymi
Vähänpä RR:n luontokuvaus kiinnostaa ihmisiä.
Nollakelissä tänään raahustettiin ulkona. Ja lumi ja räntäsateessa. Näin kuitenkin kolme mustarosvoa, mustarastasta (mr). Lisänimi tulee rastaslinnun himosta punaherukoihin.
Joku räkättirasta jäi jaloistas rastasverkkoon. Ne kolkkasin pihamaan lannoitteeksi maahan hautaamalla. Mustarosvot eivät ole niin uhkarohkeita.
Sitä paitsi mustiskoiraat laulavat kuuluvalla ja komealla huiluäänellä jo ainakin parin kuukauden päästä. Ne rauhoitan. Aina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918