Hei,
onko kellään tullut sivuoireena esim. verenpainelääkketistä korvien siritystä ja soimista? Olen syönyt kolmisen kuukautta Losartania ja Amlodipiniä, ja tähän asti on mennyt hyvin. Nyt kuitenkin viimeiset päivät on ollut kiusallista korvien siritystä ja soimista. En ole altistunut melulle, joten mietin voisiko olla, että nyt on jompikumpi lääke alkanut tekemään tätä. Toki voi olla lihasperäistäkin, niskoista tms. johtuvaa.
onko kellään tullut sivuoireena esim. verenpainelääkketistä korvien siritystä ja soimista? Olen syönyt kolmisen kuukautta Losartania ja Amlodipiniä, ja tähän asti on mennyt hyvin. Nyt kuitenkin viimeiset päivät on ollut kiusallista korvien siritystä ja soimista. En ole altistunut melulle, joten mietin voisiko olla, että nyt on jompikumpi lääke alkanut tekemään tätä. Toki voi olla lihasperäistäkin, niskoista tms. johtuvaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet syönyt noita lääkkeitä jo kuitenkin kolme kk. Uskoisin että on jostain muusta kuin lääkkeestä johtuvaa. Kyllä haittavaikutukset näkyy usein paljon aikaisemmin jo ensimmäisen viikon tai parin aikana
Korvien soiminen on aika normaalia, etenkin vanhemmalla iällä. Useimmat tottuvat siihen, eikä se heitä haittaa. Siis, vältttämättä ei ole kyse lääkkeestä, vaan normaalista ikääntymisestä.
Tietenkin, jos tuo huolestuttaa, käy korvalääkärissä.
Aivan saman kohtalon kokenut, lääkkeen sivuvaikutuksena korvien sointi. Lääkäri oletti että loppuu kenties alle vuodessa, ei ole loppunut. Aiheesta löytyy netistä artikkeli jossa aivan selkeästi todetaan että voi tulla lääkkeen sivuvaikutuksena. Ei ole ennen moisesta kokemusta, eipä kyllä lääkkeistäkään kovin paljoa.