Pastori tulee latinan kielen sanasta 'pastor', joka tarkoittaa paimenta.
Raamattu ei missään kohden anna minkäänlaista perustetta sille, että pastorin (paimenen) tehtävä edellyttäisi muodollista koulutusta tai virallista virkaan vihkimistä.
Raamattu sen sijaan kertoo yleisestä pappeudesta, joka tarkoittaa sitä, että kaikki uskovat ovat pappeja.
Kysynkin nyt, miksi adventtikirkko nimittää ja vihkii pastoreita, joilla täytyy yleensä vielä olla jonkinasteinen teologinen koulutus? Se on vastoin Raamatun selvää periaatetta.
Raamattu ei missään kohden anna minkäänlaista perustetta sille, että pastorin (paimenen) tehtävä edellyttäisi muodollista koulutusta tai virallista virkaan vihkimistä.
Raamattu sen sijaan kertoo yleisestä pappeudesta, joka tarkoittaa sitä, että kaikki uskovat ovat pappeja.
Kysynkin nyt, miksi adventtikirkko nimittää ja vihkii pastoreita, joilla täytyy yleensä vielä olla jonkinasteinen teologinen koulutus? Se on vastoin Raamatun selvää periaatetta.
Vastaukset 37
Vanhimmat
"Teologinen koulutus" ==》ainoastaan adventistinen kelpaa.
Muut teologiset yliopistokoulutukset ovat harhaoppisia ja epäpäteviä.
Siis viittaa lahtolaisuuteen.
Sapattitutkiskelut tulevat pastoreille USA:sta ympäri maailmaa.
Eikös se Timo Flink saanut tohtorinhattunsa Joensuun yliopistosta, aivan sekulaarista yliopistosta?
Meitä pastoreita täytyy olla siksi, että voimme kontrolloida sitä, mitä ihmiset ja yhteisömme jäsenet saavat ajatella mistäkin asiasta ja miten heidän tulee tulkita kirjoituksia.
Meitä pastoreita on myös siksi, että voimme kontrolloida, mitä ihmiset syövät ja juovat sekä mihinkä he rahojansa laittavat. Toivomme nimittäin, että kaikki, jotka kuuluvat yhteisöömme käyttäisivät rahansa meidän pastoreiden ja yhteisömme hyväksi.
Ennen pastorit puuttuivat pukeutumiseenkin.
Vaikuttaa sudelta joka yrittää uskotella olevansa lammasvaatteissa.
Ja hyvä niin. Nykyään vaikuttaa siltä että Iisebelin buduaarikin hyväksytään
Miksi kysyt täällä etkö voi ottaa yhteyttä johonkin pastoriin ?
Pastori on kiinnostunut vain ja ainoastaan sellaisista kysymyksistä, joihin liittyy raha ja maallinen mammona. Hän vähät välittää muusta. Kymmenykset, uhrilahjat, testamentit, lahjakirjat jne.
Pastorin sydäntä lähellä olevat asiat ovat hänen povitaskussaan oleva lompakko ja pankkikortit.
Luuletko, että pastori vastaa? Hän on niin ylimielinen ja ylpeä, ettei alennu vastaamaan.
Sinä valehtelet.
Sinä valehtelet.
No oliko Paavali oppimaton moukka?
Vinkki aloittajalle: Paavali oli oman aikansa teologian tohtori.
Ilman teologista koulutusta ihminen yleensä uskoo mitä sattuu ja kuvittelee omaavansa luvan muitakin eksyttää. SIKSI.
Joten ei. Emme palkkaa aloittajaa.
Mal 2,7 Papin suun tulee jakaa tietoa, hänen huuliltaan odotetaan opetusta. Hän on Herran Sebaotin sanansaattaja.
Ei voi jakaa, jos ei ensin ole opiskellut itse.
Niin kuin mikä muka teologisessa koulutuksessa on vastoin Raamattua?
Vastaus: ei mikään. Aloittaja vain örisee omiaan.
Aloittaja ei sitten ole lukenut tätä tekstiä:
Ef. 4:11-14 "Hän antoi seurakunnalle sekä apostolit että profeetat ja evankeliumin julistajat, sekä paimenet että opettajat, varustaakseen kaikki seurakunnan jäsenet palvelutyöhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen. Kun me kaikki sitten pääsemme yhteen ja samaan uskoon ja Jumalan Pojan tuntemiseen ja niin saavutamme aikuisuuden, Kristuksen täyteyttä vastaavan kypsyyden, silloin emme enää ole alaikäisiä, jotka ajelehtivat kaikenlaisten opin tuulten heiteltävinä ja ovat kavalien ja petollisten ihmisten pelinappuloita."
Eli teologisesti koulutettuja pastoreita tarvitaan seurakunnan varustamiseen. Muutoin ihmiset menevät opintuulten mukana harhaan.
Se on nähty. Monet maallikkosaarnaajat eksyttävät ihmisiä omilla päähänpistoillaan.
"Raamattu ei missään kohden anna minkäänlaista perustetta sille, että pastorin (paimenen) tehtävä edellyttäisi muodollista koulutusta tai virallista virkaan vihkimistä."
Et siis viitsinyt lukaista aloituksen tekstiä?
Ei siinä missään ollut mainintaa siitä, että seurakunnassa ei vois olla erlaisia tomia. Oli kyse siitä, että PASTORIN TEHTÄVÄ EI EDELLYTÄ VIHKIMYSTÄ, EIKÄ KOULUTUSTA.
Adventtikirkko vihkii pastorit virkaansa ja vaatii heiltä jonkun asteista koulutusta tehtävään. Joko meni perille.
Kyllä aloituksen tehnyt oli lukenut, mutta sinä et ymmärtänyt tekstiä.
Talossa talon tavalla. Ihan sama mitä mieltä olet.
Mene ja lue Raamatusta profeetan oppilaista. Sitten voit lukea opetuslapsista.
KUKAAN heistä ei päässyt saarnaamaan ennen kuin saivat oppia.
Sinua ei oteta Adventtikirkon pastoriksi, vaikka kuinka inttäisit.
"Pastori, kuka hän on?"
Irvikuva ihmisestä. Ei ainakaan jumalan kuva.
Jeesuksen kuva pastoreista tiivistyy
yhteen sanaan KYYKÄÄRMEEN SIKIÖT.
Adventistit vastustavat Jeesusta koska ovat amerikkalaisen uususkonnollisuuden ja adventtitotuuden kannattajia.
Kannattaa pysyä kaukana näistä.
Kyykäärmeen sikiö on oikein osuva kuva papeista ja pastoreista.
1. Kyykäärmeen sikiön (poikasen) myrkky on hyvin vahvaa, eikä se osaa annostella myrkkyään pistäessään. Käärmeen sikiö kuvaa osuvasti paholaisen lasta, hänen perillistään.
2. Kyykäärmeellä on kieli, joka on kaksihaarainen. Sillä on kaksi merkitystä, joka kuvaa hyvin kirkonmiehiä.
Ensiksikin se, että pastoreilla ja papeilla on valheellisuuteen sekä uskonnollisuuteen verhottu kaksihaarainen kieli. Heistä löytyy petollisuus sekä kauniit houkuttelevat sanat. Toinen kuva on, että papit ja pastorit tulkitsevat uutta - ja vanhaa testamenttia omien halujensa ja himojensa mukaan. He lipovat kaksihaaraista kieltään etsien saalista.
3. Käärmeen myrkky kuvaa osuvasti sitä, miten pastorit ja papit levittävät myrkkyä ympäristössään oleviin.
4. Käärme luo myös nahkansa, kuten kirkonmiehet, jotka säännöllisesti vaihtavat ulkokultaista asuaan uuteen. He keksivät uusia metkuja pettääkseen ja harhauttaakseen.
Jeesus ei uskonut pastoreihin.
Kyykäärmeen sikiöihin.
Hän on herättävä myös rukoilijoita. Hän tuo olemattomatkin tuntemattomuudesta, joten turha ryhtyä ainoiksi. Siis vaikka Ainoiksi jonkun Penan sijaan tai jotain.
Tämä nykyajan opiskelu papiksi on täysi vitsi.
Sillä ei ole mitään tekemistä uskon kanssa.
Naurajakin uskoo omaan mantraansa, eli hän on uskovainen ja pappi.
Nykyään kaikki on pastoreita vauvasta, vaariin, naiset mukaan lukien.
1234567---
Adventtikirkon+pastori+on+liikemies+ja+myyntimies.+Hän+mielellään+harrastaa+edestakaista+liikettä+ja+myy+katteettomia+lupauksia+10%/kk+hintaan.
Lopputulos+on+tietysti+se,+että+jos+päädyt+siihen+bisnekseen+mukaan,+niin+sinulla+loppupeleissä+ei+ole+enää+kuin+pastorin+nussima+tuulenhuuhtoma+perse.+Pastori+kyllä+pitää+huolen+siitä,+että+sinulle+ei+muuta+jää+jäljelle.
Pastori on hengellinen liikemies ja näyttelijä joka näyttelee hurskasta.
Sanoppa rehellisesti onko pastorisi ahne?
Kyllä me pastorit olemme ahneita, mutta kyllä se meidän paimentamamme määkivä lammaslaumakin on tyhmää.
Niistä tyhmistä pitää saada siksi hyvä korvaus. Kuka niitä ilmaiseksi viitsii katsella ja paimentaa. Hyi!
Että hyikö`? No, perillä katsotaan uskollisuus tehtävään ja leiviskäsi, mihin sitä käytät?
Mitä Jumalan pitäisi saada nähdä sinun tehtäväkuvastasi täällä?
Lauluntekijä sanoo sanoituksessa, että niin alhaalla kenkään ei kulje, ettei siellä Jeesus ois!
Rakkaus on Jumalan idea elämässä - yritin sitä hakea viestistäsi, taitaa olla haaste sitä löytää.
Tuntuu tuo trollauksesi viesti siltä, että se pysähtyy keskenlauseen johonkin.
Puuttuuko sinun näytelmäesityksestä ja liikemiehisyys ajatuksesta joku sivu, kun se aina on keskeneräinen.
Trollauksessakin on kyse ahneudesta, halutaan ahnehtia rienaajalle oma lukijakunta, mutta mitä siitä ahneudessa pitäisi nähdä?
Mietin viestistäsi, että oletko koskaan ollut pelastettu? Oletko unohtanut avaimesi? Oletko unohtanut, keitä me olemme Kristuksessa!
Jumalanviesti jo luomisessa on Hänen työnsä. Siinä puhutaan Valtakunnasta. SE on sangen hyvä. Siinä on Jumalantyö ja meille lepo. Sana profiloi sen sanassa Hänessä - että se tuo meille Sapatin, Jumalahan sen siunaa - Sapatin Lepo - muistutan tästä, kun se on monelle kirosana. Meitä kehotetaan seuraamaan Sapatin Herraa!
Siitä hetkestä lähtien, kun meidät pelastetaan ja uskomme Kristukseen Pelastajanamme, meillä on uusi identiteetti. Raamattu sanoo, että olemme "uusia luotuja" (2Kor. 5:17). Jumala katsoo meitä. Kristuksen uhriveren kautta meidät on tehty pyhiksi ja syyttömiksi.
Uskon kautta olemme tulleet uuteen perheeseen. Me olemme Isän lapsia ja Kristuksen perillisiä. Meillä on kaikki edut olla osa Jumalan perhettä. Kristuksen kautta meillä on täysi pääsy Isämme luo. Voimme tulla Hänen luokseen aina ja kaikkialle.
Viestistäsi olen yrittänyt nähdä onnesi Jumalantyöhön elämässäsi.
Ongelmasi voi olla, että sen voi unohtaa - unohtaa identtiteettinsä Kristuksessa. Sielun
Huoneen puhdistus muuttu - kun Herra muuttuu - se ensin tulee tyhjäksi ja tilalle tulee sen täyttää moninkertaisesti se henki, mikä joutui uskoon tulossa poistumaan, ne palaavat.
Jos elät muistinmenetyksessä, se on jättänyt sinut hengellisesti haavoittuvaksi.
Sitten tuohon raha- toistoihin. Käytätkö rahasi asianmukaisesti. Näetkö sitä, että raha on vain keino täyttää Jumalan täydellinen tahto.
Esim. toimitilat, mitkä ovat välttämättömiä Suomessa, niitten ylläpito on tarpeen ja tavallaan seurakunta työllistää omaa kaupunkinsa ihmisiä, sen hoitaminen hoidetaan rahalla. Eli se on ----väline-- keino hoitaa tehtäväkenttä. Näin esimerkkinä.
Kun ja jos halajaisit täyttää Jumalan täydellistä tahtoa, siinä vapaudumme tai vapautamme itsemme liiallisista vaurauden haluista, unelmista, ja kun käytämme sitä Jumalantahton mukaisesti - niin vapauteen siinä vapaudumme lihan himosta - kulutukseen. Näin tekomme avaa Herralle oven uskoa meille paljon enemmän vastuuta valtakunnan rakentamisesta. Se on myös viesti - rakkauden kohteestamme Herrasta.
Halutaan näin jakaa pelastusviestiä muiden kanssa. Päästään ylistämään yhdessä Herraa, veisata kiitosvirsiä - eli Herrankansan perheen hengellinen koti. Ja tällä mielellä rakentamamme uhrimieli - on vastuun rakentamista maan päälle.
Eli haluatko sitä, että Herra saa käyttää sinua jakaakseen pelastuksen viestiä.
Siihen kuuluu myös raha - välineenä hoitaa tehtäväkuvaa. Pääsee sitä kautta Hänessä suurempiin töihin. Kansa kasvaa. Elämämme tavoite on, että Jumala käyttää meitä jopa uskomattomilla tavoilla. Sinun kohdalla varmaan on rakastavan uhrin antaminen Herran työkentälle. Se viestiesi perusteella, se on uskomaton muutos sydämessäsi.
Raamattu sanoo, että olemme "uusia luotuja" (2Kor. 5:17). Jumala katsoo meitä.
Sillä Kristuksen rakkaus vaatii meitä, jotka olemme tulleet tähän päätökseen: yksi on kuollut kaikkien edestä, siis myös kaikki ovat kuolleet; ja hän on kuollut kaikkien edestä, että ne, jotka elävät, eivät enää eläisi itselleen, vaan hänelle, joka heidän edestään on kuollut ja ylösnoussut. Sentähden me emme tästä lähtien tunne ketään lihan mukaan; jos olemmekin tunteneet Kristuksen lihan mukaan, emme kuitenkaan nyt enää tunne. [säe 17] Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.
Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille sovituksen viran. Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan. Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.
(2Ko 5:14-21)
Latinassa - katolis- latinassa pastori on manaaja.
Eli perkeleen porukka pelkää pappia, koska nämä rienaajat joutuvat Sanan manauksen kautta lähtemään ihmisestä.
Perkeleen joukot pelkäävät manaajia. Myös vettä ne pelkäävät, koska helvetissä ei ole vettä ja perkeleen joukot ovatkin erämaassa.
Vähäinen vesimäärä - ei ole rienaajille niin vaarallinen kuin paljonvettä.
Ne tietävät, että siihen perkeleen lapset hukkuivat Nooan aikana. Vesi on pelottava ja näin kasteen vähäinenvesi ei rienaajaa pelota, vaan hyväksyy pakanallisen kastetavan, mutta upotuskaste esikuvana Nooan aikaisesta tuomiosta ja kuinka uskova saa nousta kastealtaasta - jossa on paljon vettä kuvaa suuremmassa määrin oikeanlaista kastetta ja sitä perkele pelkää, paljosta vedestä - koska siinä on viesti hänen ongelmastaan. Perkele on tuomion alainen ja toinen Adventti kertoo Herran paluusta - ja tuomio julistetaan ja silloin astuu se helvetin tuli, josta puuttuu kadotuksen lapsilta vesi, ei ole kielenkäänvertaa vettä.